Sura İsminin Anlamı

Sura İsminin Anlamı

Sura İsminin Anlamı Doğacak bebeklerine en uygun ismi koyma telaşında olan anne babalar isim araştırması içinde hem ismin ses titreşimine hem de anlamına dikkat ediyorlar. Sura ismi ile ilgili araştırma yapan anne babaların en büyük merakı ise “Sura isminin anlamı nedir?” olmaktadır. Kız ismi olarak tercih edilen Sura isminin kökeni Moğolca olarak bilinip büyücü adı ya da ateş alev anlamları ile aktarılmaktadır. Bunun yanı sıra Sura isminin kıyamet ve yeniden dirilme anlarında İsrafil meleğinin çalacağı borunun adı olarak da bilinir.

Ülkemizde aynı zamanda tarihi ve turistik bir yer alan antik Lidya kenti de Antalya kentinin Demre ilçesi Sura köyünde bulunmaktadır. Bu açıdan da Sura ismi ülkemizde bilinen bir isimdir.

Sura isminin anlamı denilince birçok farklı anlam ile de karşılaşmak mümkün olmaktadır. Türk Dil Kurumu ince ve yumuşak ipek kumaşı olarak aktarırken aynı zamanda döş doldurması olarak da bilinen yemeğin diğer adı olarak bilinir. Aynı zamanda gemilerde baş başa konulmuş olan tahtalara da sura ismi veriliyor. Veterinerlik içinde ise Sura baldır olarak ifade edilmektedir.

Sura ismi ile ilgili anlamının yanı sıra merak edilen bir başka konu ise “Sura ismi Kuranda geçiyor mu?” olmaktadır. Sura ismi Kuranı Kerim içinde geçmemek ile beraber isimin çocuklara konulması ile ilgili olarak uygun değildir ya da caiz değildir olarak da ifade edilmemektedir.

Sura ismi ülkemizde sık kullanılmamak ile beraber toplamda 501 kişinin ismi olarak bilinir. Bu sayı da çoğunluğun 131 ile İstanbul kentinde olduğunu söyleyebilirsiniz. İkinci sırada 26 ile İzmir ve üçüncü sırada ise 24 ile Ankara kenti yer almaktadır. En çok kullanılan 3925 numaralı isim olan Sura kız isimleri listesinde ise 1742 numarada yer almaktadır. Son bir yıl içinde Sura isminin konulmasındaki artışta ise 15 oranında bir yükseliş görülür.

Sura isminin analizi içinde isim sayesinde karakter açısında oluşan değişimde ilk dikkat çeken isme sahip olanların hem çalışkan hem de eğlenceli olup ikisini de bir arada yürütebilecek olan güce ve yeteneğe sahip olmaları yer almaktadır. Etraflarına mutluluk saçan Sura ismine sahip olanlar ayrıca kötü gün dostu sayılabilecek olan özelliğe de sahiplerdir. Sura ismi özgür, sosyal, yenilikçi, ekip olarak çalışmayı başarabilen, güler yüzlü, neşeli, dışa dönük olarak tanımlanabilirken aynı zamanda otoriter, çekimser, görev düşkünü olmaları ile de bilinirler.

Sura isminin analizinde harf titreşimleri ile elde edilen karakteristik özellikler içinde ise S harfi ile hayalperestlik baş sırada yer alır. U harfi bolluğu ve berekete etki ederken R harfi tereddütlü yapıya sahip olması ve A harfi ise enerjik, atak ve dinamik olmasını sağlar. Sosyal hayat içinde özgürlüğüne düşkün olan, eğlenceli ve keyifli bir karakter çizen Sura iyi dinleyici olmanın yanında son derece etkili konuşlar yaparak herkesin de dikkatini çekmeyi başarır.

Sura isminin anlamı, Kur’an’daki yeri, isim ve harf analizleri ile yapılan araştırmaların yanında ebeveynler Sura ismine sahip ünlüler konunu da merak etmektedir. Aslen Azerbaycanlı olan Sura İskenderli ünlü isimler arasında yer almaktadır. Seslendirdiği şarkılar milyonlar tarafından beğenilen şarkıcı kısa zamanda çok konuşulan isimler arasında da yer almıştır.

sura-isminin-anlami-45106
Sura İsminin Anlamı

Sura ismi ile uyumlu isim araştırmasında ise şura, Yura, Bura, Bera, Uzra, Majura, Bora, Buğra, Tuğra, Damra, Efra, Kayra, Ayra, Ümera, Şira, Büşra, Dilara, Pamira, Almira, Sahra, Lara, Nora, Afra gibi isimler sayılabilir.

Sura isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 2 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Büyücü Adı.
  • 2 – Alev, Ateş Alevi

Cinsiyeti: Kız
Kökeni: Moğolca
Kuran ‘da geçmiyor.

Sura ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Sura ismini kullanan 425 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Sura ismini kullanan 131 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Sura ismini kullanan 24 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Sura ismini kullanan 26 kişi bulunmaktadır.

Sura isminin Türkiye sıralaması

Sura en çok kullanılan 3964. isimdir.

Kız isimleri arasında, en çok kullanılan 1742. isimdir.

Sura ismini kullananların sayısı, son bir yılda 15 kişi artmıştır.

Sura isminin Harf Analizi

Kişiye Sura ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

S : Hayalperest bir kişiliği uyandırır, s harfinin olması iyidir.

U : Bereketi ve bolluğu çağrıştırır, bir taneden fazla olmaması kaydıyla olur.

R : Tereddütlü birini çağrıştırır, olmasa da olur.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

Sura İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Sura ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Sura isminin anlamını gözden geçirin!

Sura İsminin Numerolojisi

Sura isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

S: yirmi iki
U: yirmi beş
R: yirmi bir
A: bir
TOPLAM: 69

Sura ismini taşıyan bazı ünlü kişiler:

  1. Sura İskenderli: Türk şarkıcı ve müzisyen. “Yürüyorum Dikenlerin Üstünde” gibi hit şarkılarıyla tanınır.
  2. Sura Yıldız: Türk oyuncu. “İçerde” dizisindeki rolüyle tanınmaktadır.
  3. Sura Hagia Sophia: Ukraynalı aktris. Ukrayna sinema ve televizyon yapımlarında rol almıştır.

Bu listede Sura ismini taşıyan bazı ünlü kişilere örnekler verilmiştir. Ancak, isim oldukça yaygın kullanılan bir isim olduğu için daha fazla ünlü Sura ismini taşıyan kişiye rastlamak mümkündür.

84013