Sufi İsminin Anlamı

Sufi İsminin Anlamı

Sufi İsminin Anlamı Genellikle erkek bebekler için düşünülen bu isim “Sufi isminin anlamı nedir?” sorusu kapsamında pek çok anne ve baba adayı tarafından incelenmektedir. Bu ismin anlamı birden fazla olmakla birlikte tasavvuf erbabı, akşam, mutasavvıf ve İslam gizemcisi gibi pek çok anlam taşımaktadır.

Daha önce de bahsedildiği gibi bu isim, genellikle erkek bebek bekleyen ailelerin seçenekleri arasında yer almaktadır. Kökeni Arapça olan Sufi ismi, Kuran’da yer alan isimlerden biri değildir. Yani “Sufi ismi Kuran’da geçiyor mu?” sorusunu incelediğinizde pek çok kaynak üzerinden aynı cevabı alabilirsiniz.

Bahsi geçen ismin Kuran’da yer almamasının yanı sıra Sufi isminin bir bebeğe verilmesinin caiz olup olmadığı da merak edilmektedir. Pek çok kaynağa göre Sufi ismini kullanmak sakıncalı değildir. Ancak emin olabilmek için detaylı bir şekilde incelemenizde fayda olacaktır.

Sufi, ülkemizde kullanılan popüler bir isim değildir. Bu nedenle isim hakkında yapılan popülerlik sıralamasına bakıldığı zaman Sufi ismini kullanan kişi sayısının oldukça az olduğunu görebilirsiniz. Türkiye’de 9046. sırada bulunan Sufi ismi, erkek isimleri kategorisinde ise 4591. sırada yer almaktadır.

Sufi ismini tercih eden kişi sayısı son bir yıla bakıldığında yalnızca iki arttığı görülürken bu isme sahip kişilerin il bazında sayılarına da ulaşabilirsiniz. Örneğin İzmir’de 1, Ankara’da 0, İstanbul’da 6 tane Sufi ismine sahip kişi bulunmaktadır. Ülkemizde de toplamda 19 kişinin bu isme sahip olduğunu kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Pek çok aile, bebeğine yeni isim koyma aşamasındayken koyacakları ismin analizine de oldukça dikkat etmektedir. Hal böyle olunca Sufi isminin karakter analizi de ele alınan konulardan biri haline gelmiştir. Bahsi geçen ismin karakter analizini olumlu ve olumsuz olmak üzere iki farklı kategoride değerlendirebilirsiniz.

Bu kişiler, gerçekçi ve yetenekli olmanın yanı sıra yaptıkları hemen her işte tutumlu olmaya da özen göstermektedir. Sabırlı bir kişiliğe sahip olmaları sayesinde amacına düşkün olduklarını ve bu noktada istedikleri sonuca çoğu kez ulaşmayı başardıklarını da rahatlıkla görebilirsiniz. Pratik zekaya sahip olmaları, yardımsever olmaları ve çalışkan olmaları da olumlu özellikleri arasında yer almaktadır.

Bahsi geçen ismin olumsuz özellikleri ise olumlu yönlerine kıyasla oldukça azdır. Bu kişilerin genellikle eleştiriden pek hoşlanmadıklarını ve daima takdir beklediklerini söylemek mümkün olacaktır. Her zaman ön planda kalmaktan hoşlanan bu kişiler, aşırı gururlu olmaları ile de dikkatleri üzerine çekmektedir.

Söz konusu analiz ile birlikte Sufi isminin harf analizi detaylarına bakarak da isim hakkında daha detaylı bilgilere sahip olabilirsiniz. Bu ismin harf analizine bakılacak olursa; S harfi hayalperest olma, U harfi bolluk ve bereket, F harfi güvenilir ve uysal olmak, İ harfi duygusal olmak şeklinde açıklanabilir. Böylece her harfi inceleyerek isimde bulunan harflerin ne anlama geldiğini kolaylıkla görebilirsiniz.

Nadiren tercih edilen bir isim olması sebebiyle bu isimde ünlüye rastlamak oldukça zordur. İnternet üzerinden yapacağınız detaylı bir araştırma ile birlikte Sufi ismine sahip ünlüler başlığına yanıt alabilirsiniz. Ancak alacağınız cevapta bir ünlü ismine rastlamanız oldukça zor olacaktır.

sufi-isminin-anlami-94320
Sufi İsminin Anlamı

Kısacası pek çok uzmana göre Sufi ismini tercih etmenin dini açıdan herhangi bir sakıncası bulunmamaktadır. Yalnızca Kuran’da yer almaması ile akılları karıştıran bu isim, Arapçadan gelmesi ile bilinmektedir. Yeni doğan bebeğinize Sufi ismini vermek istiyorsanız bu ismin yukarıda açıklanan detaylarına göz atmanızda fayda olacaktır. Böylece ismi taşıyan kişinin nasıl bir karaktere ve aynı zamanda iç dünyaya sahip olduğunu kolaylıkla anlayabilirsiniz.  

Sufi isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 4 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Akşam
  • 2 – Tasavvuf inançlarını benimseyerek kendini Allah’a adamış kimse, tasavvuf ehli, İslam gizemcisi, mutasavvıf.
  • 3 – Tasavvuf erbabı, mutasavvıf
  • 4 – Tasavvuf inançlarını benimseyerek kendini Tanrı’ya adamış kimse, İslam gizemcisi.

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Arapça
Kuran ‘da geçmiyor.

Sufi ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Sufi ismini kullanan 19 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Sufi ismini kullanan 6 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Sufi ismini kullanan bulunmamaktadır.
İzmir’de Sufi ismini kullanan 1 kişi bulunmaktadır.

Sufi isminin Türkiye sıralaması

Sufi en çok kullanılan 9046. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 4591. isimdir.

Sufi ismini kullananların sayısı, son bir yılda 2 kişi artmıştır.

Sufi isminin Harf Analizi

Kişiye Sufi ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

S : Hayalperest bir kişiliği uyandırır, s harfinin olması iyidir.

U : Bereketi ve bolluğu çağrıştırır, bir taneden fazla olmaması kaydıyla olur.

F : Uysal, güvenilir anlamı uyandırır,bu harf isminizde olabilir.

İ : Hassas ve duygusal anlamlarını çağrıştırır, i harfi olmazsa da olur.

Sufi İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Sufi ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Sufi isminin anlamını gözden geçirin!

Sufi İsminin Numerolojisi

Sufi isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

S: yirmi iki
U: yirmi beş
F: yedi
İ: on iki
TOPLAM: 66

59152