Spiral Kayması Nedir, Neden Olur? Belirtileri Nelerdir?

Spiralin Kaydığını Anlama Yolları

Spiral, bir daha gebe kalmak istemeyen kadınların uyguladığı doğum kontrol yolları arasındadır. Spiral zamanla rahim bölgesinin farklı noktalarına ya da vajinaya ilerlemeye başlarsa buna spiral kayması ismi verilir.

Bu içerikte ve Spiral Kayması Neden Olur Belirtileri Kayma Spiral Spiral Kayması Nedenleri Spiral Kayması Belirtileri konusunda detaylar bulabilirsiniz.

Spiral
Spiral Kayması Nedir, Neden Olur? Belirtileri Nelerdir?

Spirale güvenip başka korunma yöntemleri olmadan cinsel birliktelik yaşayan eşlerin gebe olma ihtimali vardır. Eğer spiral kayması anlaşılırsa hemen eskisinin alınıp yenisinin takılması gerekir. Spiral kayması her kadında görülmese de bazı kişilerde görülür, bu nedenle farklı bir korunma yöntemine başvurmak gerekir.

Spiral Kaymasının Nedenleri

Spiral rahmin iç kısmına takılır ve böylece kadınların hamileliği önlenir. Spirali uygulayan hekimin işinin ehli olması önemlidir, zira ufak bir hatada bile istenmeyen gebelikler yaşanabilir. Her ne kadar spiral en iyi şekilde takılmış olsa da bazı nedenlerle kaymaya başlar. Bu durum farkına varıldığında anında müdahale etmek gerekir.

Spiral taktırmadan önce, çocuk sayısı çok olan kadınlarda rahim fazla büyüdüğü için spiralin de hareket ederek yer değiştirme ihtimali vardır.

Kaymanın diğer nedeni de rahme tam olarak yerleşmemiş olmamasından kaynaklanır.

Spiralin Kaydığını Anlama Yolları

Spiral kaymasının anlaşılması biraz zor bir süreçtir. İlk başlarda kadınlar kaymayı hissedemezler. Dönemsel olarak hekimlere muayene olarak spiral kayması var mı yok mu anlayabilirsiniz.

Spiralin takılmasını takip eden 15 gün içinde kayma ihtimali yüksektir. Bu operasyondan sonra fazla yük kaldırmamaya dikkat etmek gerekir. Eğilip kalkmak, ters hareketler yapmak, egzersizler bu dönemlerde tavsiye edilmez. Spiral bazı bünyelerde ters etki yapabilir. Spiral uygulaması sonrası doğal olarak gelen vajinal akıntıda kötü kokular, farklı tonlarda lekeler, adet zamanı kanama miktarının artması, kasık bölgesindeki sancıların ve kasılmaların sürekli devam etmesi durumunda mutlaka kadın doğum uzmanını görünmeniz gerekir.

Spiral Kaymasının Semptomları

Spiral kayması, her zaman bir semptom göstermez. Kadınlar olağan hayatına devam edebilir. Doktor kontrolüyle görülebilir.

Eğer spiral rahime ağzına doğru kaymaya başladıysa o zaman ilişki sırasında penise değebilir ve bu da erkek cinsel organında olumsuz durumlara neden olabilir. Adet zamanı gelmemesine rağmen kanama ya da farklı renklerde akıntı varsa spiral kayması belirtisi olabilir.

Spiral Karın İçine Kayarsa Ne Olur?

Spiral genelde kaydığında rahim bölgesine yakın olsa da bazen karın tarafına ya da idrar torbasına doğru da ilerleyebilir. Tabii telaşlanacak bir durum yok, ameliyatla bulunduğu yerden kolayca alınır.

Doğumdan Ne Kadar Geçtikten Sonra Spiral Takılmalı?

Doğum çeşidinin ne olduğunun bir önemi olmadan, gebelik sonrası spiral takılması için 1.5 ay süre geçmesi gerekir. Tabii, kadın doğum doktoru, altı hafta sonra annenin durumuna bakar, bir sorun tespit etmezse spiral takabilir.

Bu süre zarfında rahim yavaştan önceki boyutlarına geri döner. Ayrıca bu sürede doğum nedeniyle rahim ağzı da olağandan geniş durumdadır ve eskisi gibi olması beklenir. Bu durumlar gerçekleşmeden spiral takılması sağlıklı olarak kabul edilmemektedir.

gmWaPeMQ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir