Sigaranın Zararları Nelerdir? Yürürken Daha mı Zararlı?

Sigaranın Zararları Nelerdir? Yürürken Daha mı Zararlı? Sigara içmek denilince aklınıza yalnızca aktif içicilik gelmesin, sigaranın zararları hem pasif hem aktif içicilik için geçerlidir. Öyle ki sigara dumanını bir nefes dahi içinize çekmeniz oldukça kötü sonuçlara yol açacaktır. Sigaranın zararları hem iç organlarınızda hem de vücudunuzun neredeyse diğer tüm bölgeleri üzerinde etkisini gösterecektir.

Sigara içerisinde barındırdığı karbon monoksit, formaldehit, benzen, hidrojen siyanür ve serbest radikal üretimini gerçekleştiren radyoaktif maddeler yüzünden bu kadar zararı ortaya çıkartıyor. Bu zararlı maddeler insan bedenine girdiğinde kansere yol açmaktadırlar. Bunun dışında sigaranın zararları arasındavücudumuzda bulunan mineral ve vitaminleri tüketip yok etmek de vardır.

Sigaranın Zararları Nelerdir? Yürürken Daha mı Zararlı?

Sigara Zararları Nelerdir?

Sigaranın zararları nelerdir sorusuna verilebilecek onlarca hatta yüzlerce yanıt vardır yani bu zararlar saymakla bitmeyecek kadar fazladır. İgrus da siz değerli okurlarına sigaranın zararları konusunu detaylıca aktaracak, sizi bilgilendirecektir. Sigaranın verdiği en büyük zararın antioksidanları etkisiz hale getirmek olduğunu söyleyebiliriz.

Antioksidanlar vücudun savunma sisteminin en önemli parçasıdır ve sigaradaki serbest radikaller yüzünden etkisiz hale getirirler.  Vücutta bulunan serbest radikal seviyesi antioksidanları geçerse vücut savunma yapamaz hale gelecektir. Bu durum da kalp hastalıkları ve kanser gibi en can sıkıcı hastalıkları beraberinde getirecektir.

E vitamini de antioksidan etkisi olan güçlü bir yapıdadır. Sigara da içerdiği maddelerin etkisiyle vücuttaki E vitamini gereksinimini arttırmaktadır. Aynı zamanda sigara içen bireylerde D vitamini emilimi de çok olduğundan bu bireylerin osteoporoza yakalanma riski de oldukça fazladır.

Sigaranın beyine etkileri konusuna gelecek olursak; sigara beyine nikotin sağlaması sebebiyle lezzet ve tat alma yeteneğini baskılamaktadır. Ayrıca sigara dumanı teneffüs edildiğinde beyine iletilen oksijen seviyesi de düşeceğinden lezzet tanıma hissi de azalacaktır. Sigara, beyin dışında merkezi sinir sistemi üzerinde de hasarlara yol açmaktadır.

Sigaranın Buruna Zararları

Sigaranın Buruna Zararları

Vücutta birçok hasara yol açan sigaranın buruna zararları da elbette ki vardır. Hem sigarayı aktif olarak içenlerde hem de pasif içicilerde burun tıkanıklığı sıkça karşılaşılan bir problemdir. Burun ameliyatı geçiren kişilerin de bu konuya özellikle dikkat etmesi gerekiyor. Çünkü sigara içilmeye devam ettiği sürece hem ameliyatın iyileşme süresi gecikir hem de burun tıkanıklığı sürekli tekrarlar.

Sigaranın teneffüs edilen dumanı burunun ve sinüslerin temizleme işlevini yerine getirememesine yol açmaktadır. Temizleme işlevi düzgün bir şekilde yerine gelmezse de toz ve zararlı partiküller burun içinde hapsolacaktır. Bu maddelerin burunda hapsolması da burun etlerinin ve mukozal dokuların şişip ödem yapmasına yol açacaktır. Böylece burun tıkanıklığından sinüs fonksiyonları da etkilenmiş olur.

Sigaranın Psikolojik Zararları

Sigaranın Psikolojik Zararları

Sigara bilindiği üzere bağımlılık yapan bir maddedir. Sigara bağımlılığı, insanın sigara alımındaki kontrolünü elden kaybetmesini ifade eder. Bu bağımlılık da sigaranın psikolojik zararları durumunu ortaya çıkartmaktadır. Bu zararlar hem bireye hem de bireyin çevresindeki kişilere hasar verecek düzeydedir ne yazık ki.

Sigara, psikolojik açıdan hem zevk verici hem sakinleştirici yapıda olduğu için kişilerde alışkanlığa sebep olmaktadır. Yüksek düzeyde nikotin içeren sigara neredeyse kokain ve eroin kadar bağımlılık yapabilecek potansiyeldedir. Bu bağımlılık psikolojik rahatsızlığı olan kişilerde daha vahim bir hal almaktadır.

Psikolojik rahatsızlığı olan kişilerin tütün bağımlılığı fazladır ve bu kişiler stresli bir hayat yaşadıkları için sigara bağımlılığı için etkili olan tedavi yöntemlerini de reddederler. Bu faktörler de elbette ki psikolojik rahatsızlığı olan bireylerin sigarayı daha zor bırakmalarına hatta bırakamamalarına sebep olacaktır.

Sigaranın Bağırsağa Zararları

Sigaranın zararları konusuna detaylıca değinirken sigara ve bağırsak konusunu atlamak olmazdı, dilerseniz bu konuya da bir açıklık getirelim. İnflamatuvar bağırsak hastalıklarını tetikleyen maddeler arasında sigara en üst sıralarda yer almaktadır. Bu bağırsak hastalığını tetiklemesi de sigaranın bağırsağa zararları konusunda aydınlatıcı niteliktedir.

Sigara, bağırsaklarda ciddi iltihaplara yol açarken bağırsak kanserine yakalanma olasılığını da arttırma konusunda bir risk faktörüdür. Sigarayla ilişkisi olmayan bir vücuttaki bağırsağın hücreleri kolayca yenilenebilirken sigara içen bireylerin bağırsak hücreleri sürekli yok olmaktadır. Bağırsaktaki kan akımını da azaltan sigara, enfeksiyonları ve kanseri engelleyen bağışıklık sistemine ciddi hasarlar verir.

Sigara ve bağırsak konusunu tamamladıktan sonra boşaltım sisteminde bağırsakla beraber büyük rol üstlenen böbreğin de sigaranın zararlarından nasibini aldığını belirtmek isteriz. Sigaranın böbreğe zararları da en az bağırsağa etkisi kadar fazladır. Sigaradaki kadmiyum ve kurşun böbrek atıklarını temizleyen yapılar üzerinde toksik etkiler yaratmaktadır. Aynı zamanda sigara dumanı böbrek hücrelerinde oldukça etkili bir oksidatif strese yol açmaktadır.

Yürürken Sigara İçmenin Zararları

Yürürken Sigara İçmenin Zararları

Sigarayı hareket ederken içmek de dinlenirken içmek de oldukça zararlıdır. Ancak yürürken sigara içmenin zararları dinlenme esnasında verdiği zararlardan biraz daha fazladır. Çünkü hareket ederken içinize çektiğiniz nefes sayısı dinlenirken içinize çektiğinize oranla daha fazladır. Nefes alma sıklığı ve derinliği yürüyüş yaparken, hareket halindeyken arttığı için sigaranın dumanı bu esnada daha derinlere inmektedir.

Yürürken daha derinlere inen sigara dumanının akciğerlerden itibaren vücudun en uç noktalarına kadar gitme olasılığı artacaktır. Yürürken sigaranın zehrini de iyice solumuş oluyorsunuz. Örneğin; yangın çıkmış bir alanda koşarsanız içinize çektiğiniz duman miktarı oturduğunuzda çektiğinize göre çok daha fazladır. Sigara dumanını solumak da aynı bu örnekteki gibidir.

Yalnız bunlardan sigara içmenin dinlenme halinde iken zararlı olmadığı sonucunu çıkarmamalısınız. Sigarayı dinlenme halinde iken içmek önlem aldığınız anlamına gelmek, dinlenirken de içseniz sigaranın zararlarından kesinlikle kurtulamazsınız. Sigaradan otururken çektiğiniz bir nefes dahi ciddi hasarlara yol açabilecek kadar tehlikelidir.

Sigarayı Bırakmanın Vücuda Etkileri Neler?

Sigarayı Bırakmanın Vücuda Etkileri Neler?

Sigarayı bırakmak belki de hayatınızda alacağınız en faydalı karardır. Bunun açıklamasını sigarayı bırakmanın vücuda etkileri neler konu başlığı altında siz değerli okurlarımıza yapacağız. Sigaranın sadece tek bir tanesinde binlerce sağlığa zararlı madde vardır ve bu maddeler siz sigara içtiğinizde bedeninize girerler. Sigarayı bıraktığınız takdirde de bu maddelerin hepsinden kurtulmuş olursunuz.

Sigara içmemeye başladığınız andan itibaren ilk 20 dakika içerisinde bu zehirli maddenin etkilerinden yavaş yavaş kurtulduğunuzu kendiniz de fark edeceksiniz. Sigara, vücudunuzdaki bağışıklık sisteminden tutun da üreme sistemine kadar tüm sitemlerde hasara yol açacak kadar etkili bir maddedir.

Aynı zamanda sigaranın sosyal hayata etkileri de oldukça fazladır, bu etkiler elbette ki olumsuz etkilerdir. Sigara bağımlılığı kişide yüksek derecede endişeye yol açar ve enerjiyi azaltır. Sigarayı bıraktığınız takdirde endişelerinizin yavaş yavaş ortadan kalktığını ve kendinizi eskisinden çok daha enerjik/zinde hissettiğinizi göreceksiniz.

Sigarayı bırakmak istiyorsanız bu konuda sabırlı olmanız ve iradenizi kontrol altında tutmanız gerekiyor. Sigaraya bağımlı olmak ne kadar kolaysa bırakmak da bir o kadar zorlayıcıdır. Sigarayı bırakırken ilaçlardan veya uzmanlardan alacağınız yardımlar sizi sonuca daha kolay ulaştırabilir, bu yolları mutlaka denemelisiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap