Sigaranın Yararları? Faydaları, İçmek Beyne Zarar Verir mi?

Sigaranın yarardan çok zarar verdiği herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Birçok insanın bilmediği bir şey vardır ki o da sigaranın birçok faydası olduğudur. Yararları nedir diye düşünüldüğünde birçok insanın aklına hiçbir şey gelmeyecektir. 

sinoplukoca.com tam da bu noktada Sigaranın faydası var mıdır diye düşünen okurlarını bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Aslına bakılırsa sigarayı az miktarda tüketmenin çok da büyük hasarlar verdiği söylenemez, içindeki bazı maddeler sigarayı yararlı kılacaktır.

Sigaranın Tıbbi Faydaları 

Sigaranın tıbbi faydaları hakkında birkaç araştırma mevcuttur. Bu araştırmalardan çıkan sonuçlara bakacak olursak;

  • Sigara içmenin diz protezi riskini azalttığı söylenmektedir. Sigara için çok para harcayan kişiler diz protezi ameliyatı riskini azalttıklarından dolayı en azından ameliyat için para biriktirmek zorunda kalmazlar. Yakın zamanda yapılan araştırmalardan alınan sonuca göre sigara içen bireylerin sigara içmeyenlere oranla daha fazla diz eklemi sorunuyla karşılaştığı gözlemlenmiştir. Yurtdışında yapılan araştırmalara sonucunda sigaradaki nikotin maddesinin kıkırdakta ve eklemde oluşacak sorunları önlediği ortaya konmuştur.
  • Sigara içmek bazı kalp krizlerinden sonra ölüm riskini azaltmaktadır. Kalp krizi geçiren sigara bağımlısı kişilerin tedaviye daha hızlı yanıt verdiği bazı araştırmacılar tarafından ortaya atılmıştır. 
  • Sigara, kalp ilacı olan klopidoglerinin daha iyi çalışmasına sebep olmaktadır. Bazı Koreli araştırmacılar sigaranın faydaları arasında bu ilacın işlevini arttırmayı da saymaktadır. Sigara dumanındaki bir madde, klopidogreli daha aktif bir hale dönüştürerek sitokrom denilen bazı proteinleri hareketlendirmektedir. Bu da fayda görmeyi sağlamaktadır.

Yararları bu kadar çok olmasına rağmen hiçbir uzman ve hiçbir doktor sigara kullanımı desteklememektedir. Çünkü sigaranın zararları kesinlikle yararlarından çok daha fazladır. Zararları aynı zamanda çok yıkıcıdır, bu yüzden de doktorların hastalarını sigara kullanmaya teşvik etmesi mümkün değildir.

Sigaranın Yararları? Faydaları, İçmek Beyne Zarar Verir mi?
Sigaranın Yararları? Faydaları, İçmek Beyne Zarar Verir mi?

Sigaranın Beyne Faydaları 

Sigaranın beyinde yarattığı faydalar genellikle psikolojik temellidir. Sigaranın içinde bulunan nikotin maddesinin psikolojik etkileri biraz çelişkilidir. Öyle ki sigara kişiye rahatlama hissi ve aynı zamanda sakinlik hissi verir. Gergin olan bir kişiyi sakinleştirmek sigaranın beyne faydaları arasında sayılabilir. 

Nikotin kişide bağımlılık yapmaktadır çünkü beynimizdeki ödül sisteminde bulunan insana zevk veren reaktörleri uyarmaktadır. Uzman kişiler, ilacın beynin sigara içmekle ilgili davranışlara verdiği tepkiyi güçlendirmesi sebebiyle etki yaratacağı teorisini ortaya koymuşlardır. 

Aynı zamanda nikotin sigara dumanı olmadan da bağımlılık yapabilmektedir. Mesela insanlar çiğneme tütününü dişleri arasına sıkıştırırlar ve yine nikotine bağımlı hale gelirler. Bununla beraber birçok uyuşturucu maddenin kademeli olarak kullanıldığında bağımlılık yapmadığı da görülmüştür. 

Günde Kaç Sigara Zarar Vermez

Koreli araştırmacılar özel bir dergiyle yaptığı araştırmada günde kaç sigara zarar vermez sorusunu yanıtlamışlardır. Sigaranın yararları günde 10 sigara içmekle ortaya çıkar şeklinde bir kanıya varmışlardır. Sigaranın az tüketildiği sürece bazı yararlarının ortaya çıktığı birçok araştırmacı tarafından tespit edilmiştir. Özellikle psikolojik açıdan sorunlu bir hayat yaşayan insanlara sigara iyi gelmektedir, gevşetmektedir. Birçok insan da sigaraya psikolojik sorunlar nedeniyle başlamıştır zaten.

Sigaranın Yararlı Olduğu Hastalıklar

Sigaranın yararlı olduğu hastalıklar denilince birçok insan şaşırmaktadır fakat sigaranın çok az sayıda insanın bildiği birkaç hastalığa yararı vardır. Sigaranın yararları konusuna değindikten sonra sigaranın fayda ettiği hastalıklardan bahsetmek gerekirse;

  • Sigara içmek parkinson riskini azaltabilmektedir. Yurtdışında yapılan birkaç araştırmanın sonucu olarak sigaranın parkinson hastalığına karşı önlem aldığı görülmüştür. Birçok çalışmaya göre sigara içmek ile parkinson arsında ters bir ilişki vardır. Hatta Harvard araştırmacıları, sigara içen bireylerin parkinson rahatsızlığıyla karşı karşıya kalma olasılığının sigara içmeyenlere oranla daha düşük olduğuna dair birkaç kanıt sunarak bu kanıyı desteklemişlerdir. Parkinsona karşı oluşan bu koruyucu etkinin sigara bırakıldıktan sonra ortadan kalktığını dahi gözlemlemişlerdir.
  • Sigara içmek obezite riskini azaltmaktadır. Sigara içmek içindeki nikotin maddesinin vermiş olduğu etkiyle iştah kesmektedir. Öyle ki sigarayı bırakan kişilerin bir anda çok kilo aldığı görünen bir gerçektir. Aslına bakılırsa sigara içmek ile kilo kontrolü arasında biraz karışık bir ilişki vardır. Nikotin uyarıcı bir madde olduğundan iştah keserek insanları atıştırmalıklardan uzak tutar.
Sigara İçmemenin Faydaları

Sigara İçmemenin Faydaları

Yararlarını sıralandıktan sonra sigara içmemenin faydaları hakkında bilgi vermemek olmaz. Bu yüzden bu konuya da bir açıklık getirmek isteriz. Öncelikle sigara bırakıldıktan sonra vücutta görülecek değişiklikleri adım adım inceleyelim. Sigara bırakılmasının üzerinden yaklaşık yarım saat geçtiğinde kan basıncında düşüş görülür. 

Yaklaşık 12 saat sonra kan dolaşımında karbonmonoksit seviyesi azalır, normale döner. Birkaç hafta geçtikten sonra da kan dolaşımı ve akciğerin işlevleri normal seyrine döner. Birkaç ay sonra öksürükler azalır, kolay nefes alınıp verilir. 1 yıl geçtikten sonra koroner kalp rahatsızlığı riski azalır. 2-5 yıl geçtikten sonra kanser riskleri en alt seviyeye iner ve inme riski de sigara içmeyen kişilerle aynı seviyeye iner. 

Ortalama 10 yıl geçtikten sonra akciğer kanseri sebebiyle olacak ölüm riski oldukça azalır. Son olarak 15 yıldan fazla zaman geçtiğinde ise koroner kalp rahatsızlığına yakalanma riski sigara içmeyen bireylerinkiyle aynı seviyeye gelir. Kişiler böylelikle sigara içmemenin faydalarını da görmüş olurlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap