Setre Avret Neye Denir? Kadınlarda ve Erkeklerde Örtülmesi Gereken Yerler

Setri avret ne anlam ifade eder? Kadınlar ve erkeklerde hangi bölgelerin örtünmesi gerekir? Namazda ve normal zamanda avret yerlerin kapanması hakkında merak edilenleri sizin için derledik.

Bu içerikte ve Setre Avret Neye Denir Kadınlarda Örtülmesi Gereken Yerler Erkeklerde Örtülmesi Gereken Yerler hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Setri Avret, sadece namazda değil, normal zamanda da vücudumuzun bazı bölgelerinin kapatılmasını ifade etmektedir. Setr kelime anlamına bakacak olursak örtmek demektir, Avret de mahrem manası taşır. İkisi bir araya gelince mahrem yerlerin örtünmesi demektir. Peki, kadınlarda ve erkeklerde setri avret yerleri nerelerdir?

Namaz sırasında vücudun belirli bölgelerinin kapatılması gerekir. Erkeklerin avret, mahrem yerleri göbek ile diz kapağı bölümü olarak geçer, bu bölgelerin örtülmesi dinimizce farzdır. Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v): Bir erkek için avret bölgeleri göbek-diz kapağı arasıdır buyurmuştur. Bu koşulları sağlayan bir giysiyle namaza durma aynı zamanda sünnettir. Hanefi mezhebine göz attığımızda bu yere diz kapağı dahildir, yani kapatılması gerekir. Omuzların da kapalı olması sünnet kabul edilmektedir.

Kadınlar içinse durum farklıdır. Sadece elin ve yüzün görünmesi, geri kalan yerlerin örtülmesi farz olarak geçmektedir. Hanefi mezhebinde ise ayakların da açık kalmasında bir sakınca yoktur. Eğer ki namaz sırasında bahsi geçen yerler 3 sefer Sübhanallah söyleyecek kadar uzun açık kalırsa namazın tekrar kılınması gerekir. Diğer yanda, kadın ve erkeklerdeki setri avret yerinin çeyreği kadar yer açılırsa da namaz bozulur.

 

n0JXT44l

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir