Sekiz Saatlik Diyet Nedir, Nasıl Yapılır

8 saatlik diyet bu süre zarında yeme ve içmenin serbest olmasıdır. Tabi hazır gıdalarla değil. 8 saat içinde tükettiğiniz meyve, sebzeye dikkat etmelisiniz.

Gün geçmiyor ki yeni bir diyet daha moda olmasın, bu kez moda diyet ülkemizden değil ABD’de ortaya çıkarak eğilim listesinde yerini aldı. Ülkede en çok satanlar listesinde yer alan 8-Hour Diet yani 8 Saatlik Diyet kitabı kişilerin gün içinde sadece sekiz saat beslenerek kilo vermelerinin mümkün olduğunun altını çizmesiyle birçok meraklı okurun kitaba ilgisini artırdı. Ünlü kitapta sekiz saatlik diyet kişilerde sadece zayıflık değil bağışıklık sisteminin güçlenmesi, kalbin ve beynin güçlendirdiği sağlıklı uzun ömür kazandırdığı gibi ciddi bir içeriğiyle okurlarını sağlıklı olmak için bu kitabı okumaları gerektiğinin altı çiziliyor. Tabi ki tüm diyet kitaplarında olduğu gibi kişinin elinde olan tüm bu olumlamalara kişisel farklılıklarda getirilebilir her diyet her kişide aynı olumlamayı ya da olumsuzlukları aynı anda yaşatması mümkün değildir. Kitapta belirtilen diyet programında ilginç olan hiç bir besinin yasak olmamasıdır. Bu diyette önemli olan amaç hangi gıdanın alınması değil tamamen yeme aralığının değiştirilerek sağlıklı bir bedene sahip olunacağı belirtiliyor. Bu formül aslında yapılan bilimsel bir araştırmaya dayanıyor yani belenme zamanınızı 24 saatte sekizle sınırlayarak yağ yakımını hızlandırmak mümkündür saptaması yapılmıştır. Beden sadece sekiz saat beslendiğinde genetik bir değişime uğrayarak yağ depolamayı bırakıyor ve hızlıca yağ yakımını artırıyor. Diyet kitabında diyet ayrıntılarının yanında egzersiz yapılması da diyetin bir başka parçası olarak dikkat çekiyor.

Sekiz saatlik diyet:

8 saat içinde her türlü besini tüketmek mümkün derken günümüz hazır gıdaları bu gruba dâhil değil örneğin hem belirtelim hazır olan pasta, börek, işlenmiş karbonhidratlar, şeker, beyaz ekmek, pirinç, makarna, doymuş yağlar, fruktoz şurubu, tatlandırıcılar, hazır meyve suları, kola, fastod gibi zaten sağlık açısından zararlı besinlerin alınması gerekiyor. Bu diyetin her gün yapılması da şart değil dikkat çeken ayrıntıda yaşam tarzı olarak benimsediğinizde oldukça olumlu bir geri dönüşüm izlete bilirsiniz. Fakat bu diyeti haftada 3 gün dahi yapabiliyor olmanızda oldukça moral yükselten bir durum ortaya koymaktadır. Haftalık 3 gün ya da 5 gün içinde yapacağınız bu diyet sayesinde farkı görmek sizleri şaşırtacaktır. Diyette sadece sekiz saat kuralına uyulmalıdır yani sekiz sata dolduğunda besin tüketmeniz asla olmamalıdır. Kural kesinlikle geçerlidir. Bu diyet diğer diyetlerden daha çok olumla içeriyor yeme bağımlısı olan kişilerde oldukça etkili olacağını düşünüyorum az yiyerek kilo alanlar içinde oldukça yararlı olacaktır. Diyette miktar yok bu sebeple tıka basa yemek isteği hissetmiyorsunuz zaten bir insan 8 saat içinde ne kadar çok besin tüketebilir bir noktada beden sizi sık sık tok olduğu hatırlatıyor. Diyette özelliklede besin zincirinizde yer alması gereken önemi bir detay var oda yağ yakıcı özelliğe sahip besinleri tüketmek bu besinler olan özellikle yoğurt, yeşil çay, acı biber, greyfurt gibi besinleri fazlaca tüketmeye çalışmak var olan yağ hücrelerini aktive ederek yakılmalarına yardımcı olacaktır. Diyette alınması gerekenler olarak işaretlenen yağsız protein, lif, sağlıklı yağlar, renkli meyve ve sebzelerin tüketilmesi özellikle öneriliyor tamamen serbest bir beslenme planı sunan diyet sağlıklı besinlerin sağlıklı bir işleyişini sağlamaktadır. Karbonhidrat tüketirken dikkat etmeniz yoğurt ya da sebzeyi de ilave ederek tüketmeniz yağ yakımını bu diyette üst seviyelere taşıyacaktır. Egzersiz tavsiyesi de 8 dakika yeterli diyen diyet yazarı tüm bu diyet sonunda sağlıklı ve hızlı kilo verdiğinizi göreceksiniz diyor ve egzersiz normal şartlarda 45 dakika kadar yapıldığında kalori yakımı hızlanacaktır uyarısının altını çiziyor. 16754