Şeftali İshal mı Yapar Yoksa Keser mi? Doktorlar Ne Diyor?

İshal

İshal, sadece bir kere aşırı sıvı dışkı yapma demek değildir. Günde birkaç defa meydana geldiği zaman ishal denebilir. İshale neden olan durumlar; beslenme alışkanlıkları, bakteri, soğuk havada kalma, kullanılan ilaçların olumsuz etkisi, tüketilen bir besinin zehirlemesi, bağırsaktaki farklı tür rahatsızlıklar, yoğun stres altında olmak, içilen suyun hijyenik olmaması, üstü solunum yolu rahatsızlıkları ve enfeksiyon olabilir.

Bu makalede ve Şeftali İshal Keser Doktorlar Ne Diyor Şeftali İshal Yapar mı Şeftali İshal Keser hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Şeftali
Şeftali İshal mı Yapar Yoksa Keser mi? Doktorlar Ne Diyor?

Bazen karın bölgesinde şiddetli ağrılar, gazlar olabilir. Sürekli dışkılamaya rağmen şişlik de hissedilebilir. Karın bölgesinde kasılmalar yaşanması da normaldir. Şeftali ishal mi yapar yoksa keser mi? Uzmanlar konu hakkında soruları yanıtlıyor.

Şeftali İshal Yapar mı İshali Keser mi Soru ve Cevaplar

Soru 1: 2 gündür yaklaşık 10 kere cıvık şekilde dışkılama yaptım. Şeftali yemiştim acaba ishale yapar mı?

Cevap 1: Şeftalinin ishal yaptığı söylentileri kesinlikle doğru değildir. Aksine, ishali önleyici özelliği vardır. Şeftali dışında; muz – yoğurt – pilav – ayran – havuç ve elmayı abartmamak kaydıyla tüketmek de ishali keser.

Soru 2: Merhaba hocam, ishalden çok midem ağrımaya başladı, hangi besinleri yersem ishal geçer?

Cevap 2: İshali kesen en iyi meyvelerden birisi muzdur. Ayrıca şeftali, armut ve elma da ishali geçiren meyvelerdendir. Yağlı olmayan haşlanmış patates ve yine yağsız pilav tüketebilirsiniz. Yoğurt ishal için en çok tavsiye edilen yiyecekler arasındadır.

Birçok uzman hekim, yukarıdaki besinlerin dışında yulaf ezmesinin de lif içermesinden dolayı ishale iyi gelebileceğini söylüyor. Çünkü lif içerikli besinler bağırsaktaki suları emerek sıvı dışkıyı katı hale getirirler.

Soru 3: 20 aylık bebeğim ishal oldu çok korkuyorum, ne yapmalıyım, hangi yiyecekleri vermeliyim?

Cevap 3: Bebeğiniz çok küçük değil, onun için telaşlanmayın. En sağlıklısı yoğurt yedirmektir. Çok az pirinç lapası da verebilirsiniz. Bunlar yoksa elma, şeftali ya da bu meyvelerin sularını sıkarak içirebilirsiniz. Muz en etkili ishal kesen meyvelerdendir.

Soru 4: Merhaba hocam, 5 yaşındaki oğlum ishal oldu, hangi besinleri yemeli?

Cevap 4: Çocuklar genelde makarnayı severler. Yağsız olmak kaydıyla yedirebilirsiniz. Ayrıca pilav ve patates de aynı şekilde verilir. Sevilen ve hızlı geçirenler ise yoğur ve muzdur.

Soru 5: 11 aylık bebeğim var, 5 aydır katı gıda veriyoruz ama ishal oldu, ne yapmalıyız?

Cevap 5: Bebeğinizi emzirmeye devam ediyorsanız anne sütünü bol bol içsin. Ayrıca su, meyve suyu gibi farklı içecekler de verilmelidir. Çok abartmamak kaydıyla muz ve şeftali yedirebilirsiniz. Patates haşlaması, tuzsuz yağsız pilav verilebilir. Elma, armut gibi meyveler de ishali önlemeye yardımcıdır.

NtyK6SWM

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir