Esmer Pirinç Hangi Tür Yemeklerde Kullanılır? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Esmer pirinç de diğer türleri gibi dolmalarda kullanılır ama pek tercih edilmez. Kalp-damar rahatsızlıklarına faydaları vardır. Aşırısı zararlıdır.

Esmer Pirinç

Esmer pirinç diğer bilinen adıyla kahverengi pirinç, tam taneli bir pirinç çeşididir. Buğdaygiller familyasındandır. Çoğunlukla pirinç dediğimizde aklımıza gelen beyaz renkte olmayan bu pirinç çeşidi, çeşitli işlemlerden geçmeden kepekli hali ile dış kabuğu çıkarılıp kullanıma sunulmaktadır.

Bu yazıda ve Esmer Pirinç Yemekler Kullanım Faydaları Zararları Tür Yemekler Pirinç Kullanım detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Beyaz pirince göre vitamin ve mineral açısından daha zengin olan esmer pirinç daha sağlıklı olarak düşünülebilir.

Esmer Pirinç Nasıl Saklanır?

Mutfaklarımızdan asla eksik olmayan bir gıdadır. Uzun ömürlü olması için uygun saklama koşullarında saklanması gerekmektedir.

Kuru besinler nemli ortamlarda çabuk bozulur. Bu nedenle çok fazla miktarda almamak daha doğru olacaktır. En iyi saklama yöntemi kilerde veya erzak dolabınızda bez torbalar içinde saklamaktır. Bez torba yöntemi esmer pirincinizi nem oluşumunu engellerken, küf oluşmasını da engeller.

Sıcak ortamlar esmer pirincin saklama ömrünü kısaltır. Esmer pirincin saklama ortamı hava olan, rutubetsiz, ısı almayan ve direk güneş ışığından uzak olmalıdır.

Esmer pirincinizi hem cam hem de kapaklı kavanozlarda muhafaza etmenizi öneririz. Pirincin içine bir miktar tuz ekerseniz böceklenme ve kurtlanmasına engel olursunuz. Bir başka yöntem ise defne yaprağı veya birkaç diş kabuklu sarımsak koyarak böceklenmesini engellersiniz.

Esmer pirinç için bir diğer önemli nokta pirincin çok çabuk koku çeken bir yapısı olmasıdır. Bu nedenle kokulu ürünlerin bulunduğu dolapta birlikte saklamamalısınız. Sabun, deterjan bulunan dolaba koyduğunuz esmer pirinciniz kokuyu çekecektir. Buna çok dikkat etmelisiniz.

Esmer pirinç alırken kapalı, paketli tercih edin. Açıkta satılan ürünlerde bakteri ve mikrop oluşumu çok fazladır.

Eğer esmer pirincinizde böceklenme veya kurtçuklar gördünüz ise tamamını atmanız gerekmektedir. Çünkü göz ile görülmeyen kurtçuklar bulunabilir, bunu kullanmak da sağlığınız açısından doğru olmaz.

Esmer pirinç alırken paket üzerindeki paketleme tarihine dikkat edin. Pirinç uygun saklama koşullarında bir yıl tazeliğini korur.

Eğer pişmiş esmer pirinç muhafaza edecek iseniz daha uzun raf ömrü için buzdolabı veya dondurucuda saklanması gerekmektedir. Pişmiş esmer pirinç, buzdolabında üç veya beş gün arasında saklanmaktadır. Derin dondurucuda ise altı aya kadar saklanabilmektedir.

Esmer Pirinç Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Esmer pirinç fiyat aralığıyla beyaz pirince göre biraz pahalı olabilir ama yine de her bütçeye uygun bir üründür.

Pirinç dendiğinde hemen aklımıza gelen pilavdır. Ama aslında pirinç yemeğinden tatlısına birçok yemek türünde çok rahatlıkla kullanılır.

Esmer pirinç kepekli yapısı nedeniyle beyaz pirince göre biraz daha kısıtlı pişirme alanı olsa da esmer pirinci de pilavda, esmer pirinçli dolma yaparken, esmer pirinçli yaprak sarması yaparken kullanabilirsiniz.

Görsellik olarak esmer pirinçli sütlaç yaparak misafirlerinize değişik bir lezzet sunabilirsiniz. Esmer Pirinçli çorba ise kış günlerinde içinizi ısıtabilir.

Esmer Pirincin Faydaları Nelerdir?

Esmer pirinç besin değerleri ile içerdiği vitamin ve mineraller nedeniyle sağlığınız için çok faydalıdır. Zengin besin değeri sayesinde bağışıklığınızı güçlendirir ve hastalıklara karşı korur. Vücudunuzun zararlı toksinlerden arınmasına yardımcı olur.

Esmer pirinç sağlıklı bir karbonhidrat kaynağıdır. Sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlar. Kan dolaşımını hızlandırır. Düzenli ve dengeli kullanımı sayesinde kilo vermeye yardımcı olur. Kemik ve diş yapısı için faydalıdır.

Esmer Pirinç Nelere İyi gelir?

Lif ve antioksidan yapısı ve içeriğinde bulunan fosfor, potasyum ve magnezyum sayesinde vücut sağlığınız için faydalı bir besindir. Karbonhidrat bulundurmasına karşın dengeli beslenme tablonuzda kullanabileceğiniz yararlı bir besin olup, sağlığınıza kattığı faydaları sıralarsak, esmer pirinç nelere iyi gelir? Hep birlikte inceleyelim;

  • Yüksek besin değerine sahiptir. Bir kase esmer pirinç tüketildiğinde günlük magnezyum ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.
  • Beyaz pirince göre esmer pirinç daha az karbonhidrat içerir. Bu sayede kan şekerini düzenlemede daha faydalı olup, diyabet hastalarının rahatlıkla tüketebileceği bir besindir.
  • İçeriğindeki magnezyum sayesinde kemik ve diş sağlığınız için faydalıdır. Çocuklarınıza da güvenle yedirebilirsiniz.
  • Kimyasal işlemlerden geçmeden sofralarınıza gelen doğal pirinç esmer pirinçtir. Bu özelliği ile beyaz pirince göre daha sağlıklıdır.
  • Kalp ve damar rahatsızlıklarını önler. Kolesterolü dengeler.
  • Lif kaynağı olması nedeniyle uzun süreli tokluk hissi verir, böylece kilo vermeye yardımcı olur.
  • İçerdiği vitaminler sayesinde cilt sağlığınız için faydalıdır.
  • Vücudunuzun rahatlamasını sağlar, stresinizi azaltır. Böylece rahat bir uyku uyumanızı sağlar.

İçerdiği nişasta oranı beyaz pirinçteki nişasta oranından daha azdır. Lezzeti beyaz pirince göre daha yavandır. Değişik pişirme teknikleri ve soslar ile lezzet katarak sağlıklı olarak tüketebilirsiniz.

Esmer Pirinç İçindeki Vitaminler Nelerdir?

Dünyada ve ülkemizde en çok tüketilen ürün olan pirincin daha doğal, işlenmemiş hali olan kepekli esmer pirinç en sağlıklı pirinç çeşididir. Yazımızın birçok bölümünde belirttiğimiz vitaminli ve mineralli dediğimiz esmer pirinç içindeki vitaminler nelerdir?

Beyaz pirinç ile kıyaslandığında esmer pirinç besin değeri daha yüksektir. 100 gr pişmiş esmer pirinç besin değeri;

Protein… 36 gr.

Karbonhidrat… 26,7 gr.

Kolesterol… 0 gr.

Lif… 1,6 gr.

Kalsiyum… 98 mgr.

Sodyum… 71 mgr.

Potasyum… 177 mgr.

Magnezyum… 220 mgr.

Çinko… 1,4 mgr.

A vitamini… 110 IU.

B1 vitamini… 0,3 mgr.

B2 vitamini… 0.04 mgr.

Esmer Pirincin Kalorisi Ne Kadardır?

Esmer pirinç zayıflatır mı? Evet. Çünkü esmer pirinç tam bir diyet yardımcısı besindir. İçerdiği lif ile uzun süre tokluk hissi veren esmer pirinç kilo vermenizde size çok yardımcı olacaktır.

100 gr pişmiş esmer pirinç kalori değeri 282 Kcal.dir. Esmer pirinç kullanılarak yapacağınız esmer pirinçli salatalara ya da kepekli pirinçli diyet yemekleri ile diyetiniz daha keyifli hal alacaktır.

 Esmer Pirinç Zararları Nelerdir?

Her besin kararında tüketildiğinde yararlıdır yalnız aşırı tüketim her besinde olduğu gibi esmer pirinç için de sağlığınıza zararlı etkileri olabilir

Esmer Pirinç zararları nelerdir? Derseniz. Aşırı tüketim sonucunda hazmı zor ve yavaş olan esmer pirinç kronik kabızlık problemi yaşayabilirsiniz.

Esmer pirinç glisemik indeksi 55 olup beyaz pirince göre daha düşüktür. Düşük glisemik indeksine güvenip aşırı tüketilmemelidir.

Ayrıca kalp ve damar rahatsızlığı olan kişiler de esmer pirinç tüketiminde çok dikkatli olmalıdır. Pirinç çeşitleri içinde sağlığınıza en yararlı pirinç çeşididir. Pirinç tercihinizi esmer pirinçten yana kullanmanızı tavsiye ederiz.

89451