Sarnıç Nedir? Ne İşe Yarar?

Sarnıç, su rezervini tutmak için kullanılan büyük bir su deposudur. Sarnıçlar yerin üstünde veya altında olabilir ve değişen özelliklere sahip çeşitli boyut ve şekillerde yapılabilirler. Kurak veya kırsal alanlardaki birçok insan, düzenli su kaynaklarını desteklemek için sarnıçlara sahiptir ve bazı durumlarda, bir hane için birincil su kaynağı olarak sarnıç kullanılır. Birkaç şirket, onları kurmak isteyenler için hazır sarnıçlar satar ve diğerleri, özelliklerine göre özel bir sarnıç inşa edebilirler.

Bu makalede ve Sarnıç Sarnıç Nedir Sarnıç Ne İşe Yarar Sarnıç Kullanım Alanları Sarnıç Çe hakkında bilgi bulabilirsiniz.

İnsanlar binlerce yıldır sarnıçlarda su depoluyorlar. Birçok erken kültür, yağmur suyunun boşa akmasına izin vermek yerine tasarruf etmenin değerini fark etti ve yağmur suyunu depolamak amacıyla büyük kavanozlar ve daha sonra büyük kaplar inşa ettiler. Bazı sarnıçlar pınarlardan veya nehirlerden de beslenebilirler. Sarnıç, kurak mevsimlerde su kaynaklarını desteklemek ve bahçeleri sulamak için kullanılabilir.

Dünyanın birçok bölgesinde hala yer altı ve yer üstü sularıyla beslenen sarnıçları görebilirsiniz. Bu sarnıçlar, üstü açık veya oluk sistemleri ile yağmur suyunu toplar ve onları bir evin veya bahçenin üzerine yükselten platformlara veya kulelere monte edilir. Depolanan su alanı, ev tesisatına çeker ve sarnıcın güç kullanmadan su sağlamasına izin verir. Yer altında olan bir sarnıcın debisi vanalarla kontrol edilebilir veya bir pompa yardımıyla artırılabilir.

Ev kullanımı için su depolamak için bir sarnıç kullanıldığında, suyu eve ulaşmadan önce temizlemek için filtreler takılmalıdır. Aksi takdirde kişilerin suyu kaynatıp içilebilir hale getirmek için su arıtma sistemleri kullanmaları gerekebilir.

Yer altı sarnıçları, buharlaşma yoluyla su kaybetmediği için yer üstü sarnıcından daha verimlidir. Ancak, bir yer altı sarnıcı için yerçekimi besleme sistemi kurmak oldukça zordur ve birçok kişi yer altı sarnıcından su almak için pompalar kurmak zorundadır. Elektriğin olmadığı bölgelerde, insanlar sarnıçtan su çekmek için kova kullanabilirler. Her iki durumda da, bir sarnıç için klasik şekil yuvarlak veya dikdörtgendir, ancak olağandışı alanlara uyum sağlamak için başka şekiller de yapılabilir. Sarnıç ayrıca tipik olarak hayvanları, bitkileri ve böcekleri sudan uzak tutmak için bir kapağa veya taşa sahiptir.

Re7TDF9W

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir