Şarap Lekesi Elbiseden Nasıl Temizlenir, Çıkarılır?

Şarap lekesi kuruduktan sonra zor temizlenir. Kirini havlu ve bez yardımı ile iz olan yeri soğuk su ile yıkadıktan sonra kolayca çıkarabilirsiniz.

Çok zor çıkan lekelerin başında bulunan şarap lekesi doğru teknikler uygulandığı zaman rahatlıkla çıkartılabilir. Eğer elbisenin üzerine şarap döküldüyse panik yapmanıza gerek yoktur bu konuda belli teknikleri uygulayarak sizlerde şarap lekesinden hızlı bir şekilde kurtulabilirsiniz.

Şarap lekesi nasıl çıkarılır?

Elbiseye bulaşan şarap lekesinin elbiseyi ters çevirdikten sonra lekenin olduğu bölümü öncelikle soğuk su ile yıkayın. Daha sonra da ılık bir su içerisine deterjan kalktıktan sonra karıştırma yöntemi ile beraber elde etmiş olduğunuz deterjanlı su karışımını bu bölgeye temiz bir havlu veya bez yardımıyla uygulayın ve silin.

Bu işlemi gerçekleştirmeden önce elbisenin görünmeyen bir alanında bu işlemi yapın çünkü deterjanlı su kumaşı etkiliyorsa farklı bir yöntem kullanmanız gerekebilir.

Bu işlemi yapmadan önce elbisenin diğer tarafına silme işlemi yapılırken şarap lekesi diğer tarafı bulaşmasın diye havlu yerleştirebilirsiniz. Daha sonra elbiseyi bakım etiketindeki yıkama talimatlarına göre çamaşır makinesinde yıkama işlemini tamamlayabilirsiniz.

Giysiniz kurduktan sonra hala üzerinde şarap lekesi bulunuyorsa bu işlemi tekrarlayın. Eğer elbiseniz beyaz renkli ise bakım talimatlarında ağartıcı madde ile yıkanmasında bir sakınca yoktur yazısı bulunuyorsa ağartıcı deterjanlarla da temizleyebilirsiniz.

Elbiseden şarap lekesini çıkarmak için alternatif metotlar?

Eğer giysiniz de kırmızı şarap dökülürse halihazırda evinizde beyaz şarap bulunuyorsa lekenin üzerine az miktarda beyaz şarap dökün. Beyaz şarap kırmızı şarap lekesini çıkartma da son derece etkilidir çünkü seyredecek tir.

Şarap lekesini çıkartmak için tuzla oldukça etkilidir lekenin üzerine az bir miktarda tuz attıktan sonra bekleyin tuz şarabı kumaştan üzerine çektikten sonra daha rahat temizlik işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Son olarak da özellikle ziyafetlerde yani dışarıda ya yemediğiniz yemeklerde kullanabileceğiniz bir yöntem bulunuyor. Her restoranda bulabileceğiniz soda şarap lekesini çıkartma da son derece etkilidir. Temiz bir bez ya da havlu ile beraber soda ile nemlendirdiğinizde şarap lekesinin hızlıca çıkarıldığını sizlere de birkaç saniye içinde göreceksiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap