Kıyafetteki Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

Leke olmuş kıyafetiniz ipek, pamuk ya da yünlü bir kumaş ise bulaşan yağ lekesini kolayca temizlemek için kıyafeti tersine çevirin ve yağ olmuş bölgeye bir mik..

Leke olmuş kıyafetiniz ipek, pamuk ya da yünlü bir kumaş ise bulaşan yağ lekesini kolayca temizlemek için kıyafeti tersine çevirin ve yağ olmuş bölgeye bir miktar benzin. 

Dökün ve beş dakika bekletin sonrasında ılık su ve sabunla lekeli yeri ovalayın bu işlemden sonra çamaşır makinesinde kıyafetinizi belirtilen derecede yıkayın sonrasında lekesiz bir şekilde kullanabilirsiniz.

Açık renkli kıyafetlerinizde bulaşık deterjanı yağ lekesine bir birdir yağ lekesi damlayan yeri bulaşık deterjanı ile ovmanız ve durulamanız yeterli olacaktır.

Yemek yerken kıyafetiniz yağ lekesi oldu ise üzerine hemen tuz dökmeniz lekenin yayılmasını ve iz oluşumunu engelleyecektir. Örneğin yağ lekesi kıyafetinizde kurudu ve lekesi çok belirgin halde ise buna tek çözüm limon suyu ve karbonattır.

Kurumuş yağ lekesinin üzerine limon suyunu sıkın ve çok az miktarda karbonat dökün ve lekeli bölgeli sert harekele bir bez yardımı ile silin yağ lekesinin anında yok olduğunu göreceksiniz.

Şayet yağ lekesi iz olarak kaldıysa üzerine beyaz diş macunu sürün ve kurumdan limon suyu damlatarak silin bu yağ lekesini tamamen temizleyecek ve iz olmasına engel olacaktır.

Kıyafetten yağ lekesi nasıl çıkar sorusu aslında püf noktaları çok olan bir sorudur. Damlayan yağdan ziyade kıyafetinizin nasıl bir kumaş yapısı olduğu önemlidir. Örneğin pamuklu bir kumaştan yağ lekesi çıkması çok zordur çünkü pamuklu kumaşlarda doku yoğunluğu çok olduğu için yağı hemen emer ve çıkmasını zorlaştırır. 

Bu durumda yapılacak ilk şey yağ dökülür, dökülmez müdahale etmek gerekli pamuklu bir yüzeye yağ döküldü ise yağı emmeden hemen üzerine tuz ya da pudra dökülmeli tuz ve pudra yağı pamuğun emmesini engeller ve kendi içinde hapseder.

Öncelikle yağ damlayan bölgeye zaman kaybetmeden tuz dökülmeli ve bir süre bekletilmelidir. Sonrasında tuzu temizleyin ve yağlı bölgeye limon suyu ve karbonat dökün sonrasında bir bez yardımı ile bölgeyi temizleyin yağdan ve yağ lekesi izinden eser kalmadığını göreceksiniz.

Yağ damlayan kıyafetlerinizde iz oluşumunu önlemek istiyorsanız yağlı bölgeyi temizledikten sonra kıyafetinizi çamaşır makinesinde yıkamanız kesin çözüm olacaktır.

40814