Saltanat Neden Kaldırıldı? Sonuçları Neler Oldu?

Saltanat çeşitli nedenlerden dolayı kaldırıldı ve bu bazı sonuçlar doğurdu. Kaldırılma sebebi nedir? Ne gibi faydaları oldu?

İçeriğimizde ve Saltanat Kaldırılma Sonuçları Neden Saltanatın Kaldırılması Saltanatın Sonuçları 7 hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Saltanatın kaldırılma nedenlerini açıklayınız

Tarih 20 Ocak 1921’i gösteriyordu. Artık yeni bir anayasa ihtiyaç vardı ve sonunda onaylanmıştı. Tabii, bu anayasamızda Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir maddesi yer alıyordu. Hem saltanat hem de milletin egemenliği birbiriyle örtüşmüyordu. Bu yüzden kaldırılması gerekiyordu.

İtilaf Devletler, sahada savaşı kaybetmiş, masada kazanmak için çeşitli oyunlar planlıyordu. Lozan konferansına sadece Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni değil de Osmanlı’yı da çağırmışlardı. Amaçları Meclisle Osmanlı’yı birbirine kırdırmak, ikilik yaratmaktı. Bu yeni Meclisimiz için kabul edilemez bir şeydi ve saltanata son verilmesi gerekiyordu.

O dönemki Padişah, kendi varlığının yerine Meclisin varlığının tanınmasını istemiyor ve sürekli aleyhine işler çeviriyordu, bu yüzden saltanat kaldırılmalıydı.

Yukarıdaki nedenler sıralandığından Anayasanın kabulünden yaklaşık 2 sene sonra, 1 Kasım 1922 tarihinde Halifelik makamı ile saltanatın ayrılması kabul edilmiş ardından da Saltanat kaldırılmıştır. Kabul edilmesinin ardından Vahdettin İstanbul’u terk etmiştir.

Saltanatın Kaldırılmasının Sonuçları

6 asırdan fazla süredir tarih sahnesinde yer alan güçlü Osmanlı Devleti tarih sahnesinden silinmiştir.

Laikliğin bir engeli ortadan kalkmıştır.

Milletin egemenliği için büyük bir problem ortadan kalkmıştır.

İtilaf Devletleri, iki başlılık yaratarak masada kazanma umutlarını yitirmiştir.

Milli Egemenliğin hâkim olduğu Cumhuriyet yönetimi için önemli bir hamle yapılmıştır.

 

 

5eSnsl59

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir