Salavat İsminin Anlamı

Salavat

Salavat İsminin Anlamı Yakın zamanda bebek bekleyen ailelerin üzerinde en çok düşündükleri konu bebeklerine verecekleri isimdir. Aileler internet üzerinde araştırma yaparak bebeklerine vermek istedikleri isimlerin anlamlarına ve özelliklerine bakmaktadır. Bu bağlamda “Salavat isminin anlamı nedir?” sorusunun cevabı merak edilmektedir.

Pek çok kişi tarafından merak edilen Salavat isminin anlamı, peygamber efendimiz Hz. Muhammed için yapılan dualardır. Dua okunduktan sonra sağ el yüze çekilir ve “Allahumme salli ala Muhammed’in ve Ali Muhammed” denilir. Buna İslam dinince Salavat adı verilmiştir. Farsça ve Arapça kökenli olan bu isim günümüzde erkek bebeklere verilmektedir.

Genel Türkçe sözlüğüne göre Salavat ismi namazlar, salatlar ve yağlı güreşten önce cazgırın okuduğu dua anlamlarına da gelir. Günümüzde bu ismin Türkiye sınırları içerisinde sıklıkla kullanılmadığı ve yalnızca 16 kişinin bu ismi taşıdığı bilinenler arasındadır. Yeni doğacak olan bebekleri için yaygın olmayan güzel bir isim arayışında olan aileler, Salavat ismini tercih edebilirler.

Bazı aileler için ismin Kur’an-ı Kerim’de geçip geçmemesi çok büyük önem arz eder. Bu nedenle “Salavat ismi Kuran’da geçiyor mu?” sorusu sıklıkla sorulmaktadır. Salavat ismi her ne kadar kutsal olsa da Kur’an-ı Kerim’de bu isim ile karşılaşılmamaktadır. Ancak kutsal ve güzel bir anlamı olduğu için yeni doğacak bebeğinize Salavat ismini vermeniz caizdir.

Yılların getirdiği bilgi birikimi sayesinde isimlerden yola çıkarak karakter analizi yapmak mümkündür. Bu bağlamda Salavat isminin analizi yapılacak olursa bu ismi taşıyan kişilerin neşeli, dışa dönük, hırslı, özgüvenli, enerjik, güçlü, yaratıcı, mert, sadık ve sosyal oldukları söylenebilir. Ancak bu kişilerin tutucu, etkiye açık, hassas, alıngan ve fazla sahiplenici gibi olumsuz özellikleri de bulunur.

Salavat isminin rengi mor olarak bilinir. Bu ismi taşıyan kişiler genellikle düzgün görünüşe sahip olmakla birlikte aynı zamanda açık kestane rengi saçlar, uzun yüz yapısı, uzun boy, uyumlu yüz hatları, ince çene yapısı ve uzun boyun gibi çeşitli özelliklere sahiptir.

Salavat isminin harf analizi yapılacak olursa; S harfinin hayalperestliği, A harfinin atılganlığı, L harfinin sanatsal yeteneği, V harfinin içe dönüklüğü, T harfinin ise duyguları açamamayı çağrıştırdığı bilinir. Yani bu isme sahip olan kişilerin genellikle hayalperest, atılgan, sanatsal yeteneğe sahip, içe dönük ve duygularını belli edemeyen kimseler oldukları söylenebilir.

Salavat isminin numerolojisine gelecek olursak S harfi 22, A harfi 1, L harfi 15, V harfi 27, T harfi ise 24 sayısını bizlere gösterir. Yani bu ismin numerolojisi 91 olarak karşımıza çıkmaktadır. Numeroloji, harflerin alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı olarak bilinir.

Günümüzde Türkiye sınırları içerisinde Salavat ismini taşıyan kişi sayısı az olduğu için Salavat ismine sahip ünlüler ile alakalı bir örnek göstermek mümkün değildir. Ancak bu ismin bir kişi ismi değil de bir dua ismi olarak pek çok alanda karşımıza çıktığını söyleyebiliriz.

Eğer Salavat isminde bir çocuğunuz varsa veya bu isme benzer başka bir isim arıyorsanız, Salavat ismine benzer isimler sizlerin dikkatini çekecektir. Bu isimlere; Sadakat, Savat, Salih, Salahattin, Salah, Salar, Salahi, Salim, Salman, Saltuk, Cevat, Sedat ve Serhat örnek olarak gösterilebilir. Ayrıca Sabahat ve Saltanat isimleri de Salavat ismi ile benzerlik göstermektedir.

salavat-isminin-anlami-93846
Salavat İsminin Anlamı

Kısaca özetleyecek olursak Salavat isminin Kuran’da geçmediği fakat İslam dünyasında kutsal olduğu, Türkiye’de pek yaygın bir şekilde kullanılmadığı ve bu isme sahip olan kişilerin güzel karakterlere sahip oldukları söylenebilir. Sizler de bu anlamları ve özellikleri göz önünde bulundurarak yeni doğacak bebeğinize Salavat ismini vermeyi düşünebilirsiniz.

Salavat isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 1 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Hz. Muhammed(S.A.V.) İçin Yapılan Dualar. Dua
    Okunduktan Sonra Sağ Eli Yüze Çekmek Ve ” Allahumme
    Salli Ala Muhammedin Ve Ali Muhammed” Demek.

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Farsça/Arapça
Kuran ‘da geçmiyor.

Salavat ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Salavat ismini kullanan 16 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Salavat ismini kullanan 6 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Salavat ismini kullanan bulunmamaktadır.
İzmir’de Salavat ismini kullanan 1 kişi bulunmaktadır.

Salavat isminin Türkiye sıralaması

Salavat en çok kullanılan 9283. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 4750. isimdir.

Salavat ismini kullananların sayısı, son bir yılda 6 kişi artmıştır.

Salavat isminin Harf Analizi

Kişiye Salavat ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

S : Hayalperest bir kişiliği uyandırır, s harfinin olması iyidir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

L : Sanatsal yeteneğe bir kişiliğe sahip izlemi yaratır, l harfi isimde barındırabilir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

V : Kendi içine dönük, umursamaz birini çağrıştırır, v harfinin çok bir etkisi yoktur.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

T : Duygularını zor açabilen birini akılda uyandırır,T harfini çok tercih edilmemelidir.

Salavat İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Salavat ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Salavat isminin anlamını gözden geçirin!

Salavat İsminin Numerolojisi

Salavat isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

S: yirmi iki
A: bir
L: on beş
A: bir
V: yirmi yedi
A: bir
T: yirmi dört
TOPLAM: 91

56672