Salata Kurutucu Nasıl Kullanılır?

Evimizin mutfağında kullandığımız,  hayatımızı kolaylaştıran ve bize zaman kazandıran eşyaların sayısı giderek artış gösteriyor. Pratik çözüm sağlayan bu eşyal..

Evimizin mutfağında kullandığımız,  hayatımızı kolaylaştıran ve bize zaman kazandıran eşyaların sayısı giderek artış gösteriyor. Pratik çözüm sağlayan bu eşyalardan biri de salata kurutuculardır.

İçeriğimizde ve Salata Kurutucu Nasıl Kullanılır Salata Kurutma Salata Kurutucu Kullanımı Salata Hazırlama hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Eskiden marul ve maydanoz gibi çeşitli yeşillikler yıkandıktan sonra sularının süzülmesi için b,r kenarda veya süzgeç içinde bekletilir ve salataya böyle başlanırdı.

Şimdi ise çok uygun fiyatlar ile alınan salata kurutucular sayesinde malzemelerin hemen kuruması ve salata yapımına başlanması mümkün oluyor.

Salata kurutucular, plastik yapımıdır ve bu nedenle saklanması ve taşınması da oldukça kolaydır. Plastik kullanımı birçok insanı tedirgin etse de plastik ürünler ısı ile temas etmediği sürece herhangi bir tehlike arz etmez.

Dolayısıyla plastik salata kurutucuların kullanımı hem tehlikeli değildir hem de oldukça pratik ve zaman kazandırıcıdır. Salatada kullanılacak malzemelerin kurutucu ile tamamen kurutulması, salata sularının daha lezzetli olmasını sağlar.

Kurutulmuş malzemelerin kullanıldığı salata suları çeşme suyu içermez ve yalnızca malzemelerin içeriğindeki su miktarından oluşur.

Marul, ıspanak, dereotu ve maydanoz gibi yapraklı sebzeler salata kurutucu ile rahatlıkla kurutulabilir.

Salata malzemelerinin yanı sıra kızartması yapılacak patates, patlıcan vb sebzeler de yıkandıktan sonra fazla nişastasından ayrılmak için kurutucu kullanılabilir. Böylelikle sebzeler hem daha sağlıklı hem de kızartırken ıslaklıktan dolayı sıçrama yapmaz.


Salata kurutucuların kullanımı oldukça basittir ve fiyatı da çok uygundur. Üstelik bu ürünler mutfak eşyalarının ve plastik ürünlerin satıldığı her mağazada bulunur.

Kurutucunun içerisinde bulunan aparatı süzgeç olarak da kullanmak mümkündür. Satılan salata kurutucular iki çeşitten oluşur. Biri ipli diğeri ise el gücü ile çevrilen modeldir.

İpli salata kurutucuların kullanımı diğerine göre daha basittir. Ancak çevirmeli olan model daha dayanıklıdır ve uzun yıllarca kullanılabilir.

Yıkanan tüm malzemeler kurutucunun içerisine konulduktan sonra kapağın üzerindeki kol yaklaşık 20 saniye kadar döndürülür.

Kurutucunun içinde biriken su ara ara süzülür ve böylelikle biriken su tekrar malzemelerin üzerine sıçramaz. Yıkanan malzemeler çok fazla ise kurutucunun içine sıkıştırmaya çalışmadan iki veya üç seferde rahatça kurutulabilir.

Eğer malzemeler sıkıştırılırsa yeşilliklerin iç kısmı iyi kurumaz ve ıslak kalır.

95210