Fitil Nasıl Kullanılır? Vajinal ve Makat Fitil Kullanımı Hakkında

Fitil

Fitil Nasıl Kullanılır? Vajinal ve Makat Fitil Kullanımı Hakkında. Birçok hastalığın tedavisinde ilaçlar kullanılmaktadır. Fakat bazı durumlarda oral yollarla kullanılamayan ilaçlar için Fitil tercih edilebilmektedir. Vajinal ya da rektal olarak fitil kullanımı görülebilmektedir. Kişilerin hastalıklarına göre kullanımı değişiklik göstermektedir.

Genel olarak supozituar olarak adlandırılmaktadırlar. Fitil nasıl kullanılır sorusu da burada ortaya çıkmaktadır. Genel olarak mantar enfeksiyonu, vajinal problemler gibi durumlarda vajinal fitil kullanılmaktadır. Kabızlık, bulantı ya da vajinal olarak fitil alamayanlar için rektal fitil önerilmektedir. Ateş düşürücü olarak da kullanılabilmektedir.

Bebeklerde kullanımı oldukça yaygındır. Aynı şekilde yetişkinlerde de kullanımı görülmektedir. Özellikle oral yollarla ilaç alamayan ve bu konuda problem yaşamaları nedeniyle hekim tarafından önerilmektedir. Bu tarz ilaçların kullanımı için mutlaka bir hekim kontrolü gerekmektedir.

Fitil Nasıl Kullanılır? Vajinal ve Makat Fitil Kullanımı Hakkında
Fitil Nasıl Kullanılır? Vajinal ve Makat Fitil Kullanımı Hakkında

Fitil Nedir, Nasıl Kullanılır?

Sıvı yağa benzeyen yağlarla elde edilen ve vücutta erime özelliğine sahip olan ilaçlardır. Birçok hastalık için kullanım alanı bulunmaktadır. Özellikle, kabızlık, mide bulantısı, ateş ve mantar hastalıklarının tedavisinde kullanımı yaygındır.

Fitil nedir nasıl kullanılır diye bakıldığında iki şekilde de kullanımı mevcuttur. Rektal ve vajinal olarak kullanım görülebilmektedir. İçinde bulunan yağlara bakıldığında da kakao yağı gibi bitkisel yağlar dikkat çekmektedir. Değişik şekillede olabileceği gibi en yaygın şekli konik olandır.

Jelatin, gliserin ve su karışımından oluşan yağlar kullanılmaktadır. Uygulama yapıldıktan sonra vücut sıvısı ile birlikte erime göstererek etkisini salgılar. Ne kadar süre ve fitil nasıl kullanılır hekiminizin reçetesine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.

Vajinal Fitil Nasıl Kullanılır?
Vajinal Fitil Nasıl Kullanılır?

Vajinal Fitil Nasıl Kullanılır?

Vajinal fitil vajina da oluşacak olan mantar enfeksiyonları, kaşıntı ve alerjik durumlar için kullanılmaktadır. Vajinal fitil nasıl kullanılır sorusunun cevabı da değişkenlik göstermektedir. Bu sorunuzun cevabı da sinoplukoca.com sitemizde sizler için hazırlanmıştır. Vajinada kullanılan fitiller farklı şekillere sahiptir. Bu nedenle de kullanımı farklılık gösterir. Aplikatörlü ve aplikatörsüz çeşitleri bulunmaktadır.

Aplikatörsüz olan çeşitleri rektal fitiller gibi şekillere sahiptir. Yine yapımı bakımından konik şekilde ve jelatimsi yapısı bulunmaktadır. Kullanmadan önce hijyen açısından el temizliğine dikkat edilmelidir. Vajen girişinden itibaren konik uç tarafından girişi sağlanmalıdır. Salgılanan sıvı ile erime gösterecek ve etkisini salgılayacaktır.

Aplikatörlü olan şekli ile yerleşim sağlanması bazı kullanıcılar için çok daha kolay olmaktadır. Bu şekilde olan fitil kullanımı için de el hijyenine dikkat edilmelidir. Bu konuda emin olduktan sonra ilaç aplikatöre yerleştirilmelidir. Konik fitil, tablet ya da krem formunda bir ilaç olabilmektedir. Aplikatör vajen girişine yerleştirilir ve uygulama yapılır.

Fitil nasıl kullanılır? Daha kolay bir şekilde uygulanabilmesi için, rahat bir pozisyon sağlanmalıdır. Bunun için ayakta kullanım sağlanabileceği gibi yatarak da kullanım sağlanabilir. Fakat verilen bilgilerde en ideal olan yatarak bu uygulamanın yapılmasıdır.

Uygulama yapıldıktan sonra eğer tek kullanımlık bir aplikatör kullanılmışsa güvenli bir şekilde atılmalıdır. Fakat tekrar tekrar kullanılacak olan bir preparat ise hijyen sağlanmalıdır. İyice temizlenerek kaldırılması uygundur. Bu konuda dikkat edilmediği sürece vajinal problemler artışa geçecektir.

Kabızlık için fitil nasıl kullanılır
Kabızlık için fitil nasıl kullanılır

Kabızlık için fitil nasıl kullanılır

Fitil daha çok bebeklerde ve yetişkinlerde kabızlık sorununun ortadan kalkması için kullanılmaktadır. Özellikle tablet ya da şurup kullanımı açosından problem yaşayanlar fitil kullanımını tercih etmektedir. Kabızlık için fitil nasıl kullanılır sorusunun cevabı da makattan alınan fitil olmaktadır.

Bazı bireyler tablet şeklinde olan ilaçları yutmakta güçlük çekmektedir. Mide bulantısı yaşayabilmekte ve kusma problemi ortaya çıkmaktadır. Durum böyle olunca da ilaç etkisini gösteremeden vücuttan atılmaktadır. Bu nedenle de fitil önerilmektedir.

Özellikle çocuklarda tadı kötü olan ve yutması güç olan ilaçlar nedeniyle fitil yöntemi tercih edilmektedir. Sindirim sisteminin hareketlenmesi ve kabızlık probleminin ortadan kalkmasını çok daha kolay bir gale getirmektedir. Bu nedenle de problem ortadan çok daha çabuk kalkmaktadır.

Bazı durumlarda da ilacın lokal olarak etki etmesi istenmektedir. Bu nedenle de vajinal ya da rektal olarak fitilin alınması uygun görülebilmektedir. Ayrıca fitilin rahatlatıcı etkisi çok daha çabuk etki etttiği belirtilmiştir.

Makat Fitil Nasıl Kullanılır?
Makat Fitil Nasıl Kullanılır?

Makat Fitil Nasıl Kullanılır?

Kabızlıkta fitil nasıl kullanılır? Kabızlık, hemoroid, makatta şişlik, kaşıntı ve alerjik realsiyonlar sonucu olan problemler için rektal olarak uygulanan fitiller kullanılmaktadır. Yine aynı şekide ilaç kullanmakta zorluk yaşayan bireyler için çok daha kolay bir şekilde kullanımı sağlanmaktadır.

Makat fitili nasıl kullanılır sorusunun cevabına bakıldığında jelatinimsi bir yapıda olan konik şekilli ve kaygan fitillerin makata yerleştirilmesi ile kullanılmaktadır. Gliserinli yapısı ile yaşanan problemlerin çok daha çabuk ortadan kalkmasını sağlamaktadır. Vücut sıvıları ile birlikte etkileşim göstermekte ve eriyerek etkisini göstermektedir.

Kullanmadan önce eller iyice yıkanmalı ve temiz olduğundan emin olunmalıdır. Ambalajı açılmış olan fitil makata yerleştirilmelidir. Fakat eğer makat kısmında hemoroid kaynaklı bir meme oluşmuşsa fitilin konik ucunu ıslatmak ya da yağlamak çok daha kolay bir uygulama sağlayacaktır.

Fitil nasıl kullanılır? Kullandıktan sonra ne kadar beklemek gerekir? Yaklaşık olarak 2-2.5 cm. kadar fitilin içeriye itilmesi gerekmektedir. Bu işlem gerçekleştirilirken dikkatli davranılmasında fayda vardır. Uygulamadan sonra fitilin tam olarak etki etmesi için bacakların kapalı olarak tutulması önemlidir. Bunun için yaklaşık olarak 15-20 dakika oturarak beklenmesi faydalı olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap