Sağlıklı Yağ İçeren Besinler Nelerdir? Nasıl Tüketilmelidir?

Sağlıklı Yağ İçeren Besin Nelerdir işte sorunun cevabı bu makalede, Damar tıkanıklığı ve kalp krizi gibi sorunlarının temel nedeni, sağlıksız yağları fazla tüketmektir.

Doymuş Yağ asidi barındıran tereyağı, margarin, yağlı süt, yağlı et ve yağlı süt ürünlerini tüketmek özellikle ilerleyen yaşlarda ciddi sağlık sorunlarına neden olmaktadır.

Sağlığınızın korumak ve fazla kilolardan kaçınmak istiyorsanız, beslenmenizde mutlaka sağlıklı yağlar içeren besinlere yer vermeniz gerekiyor. Söylentilere inanarak yağı tamamen hayatınızdan çıkartmamalısınız.

Vücudumuzda bulunan bazı hormonlar yağ yapılı olmaları nedeniyle, yağı tamamen beslenmenizden kesmeniz durumunda, yağ yakımı desteklenmeyecek ve vücudunuzun yağ depolamasına neden olacaksınız.

Beden yapımızın kendi kendine üretemediği yağı, en sağlıklı şekillerde almak ve doymuş olarak tabir edilen katı yağlardan mümkün olduğunca uzak durmak gereklidir.

Sağlıklı yağ içeren besinler

Sağlıklı Yağ İçeren Besinler;

Sert ve Kabuklu Yemişler

Amerikan cevizi, fındık gibi tüm sert kabuklu yemişler içerisinde bulunan sağlıklı yağ tercihlerini değerlendirebilirsiniz.

Kalp sağlığına yararlı olan sert kabuklu yemişler, yine de yağ içerikleri sebebi ile kontrollü tüketilmelidir. Ortalama bir porsiyon kuru yemiş 28-30 gram civarında olmalıdır.

7 tane ceviz, 24 tane badem, 35 yer fıstığı, 18 adet kaju kadar olması gerekir.

Sağlıklı Yağ İçeren Sebze Çeşitleri

Sağlıklı yağ içeren sebzeler genellikle omega 3 barındıran koyu yeşil sebzelerdir demek mümkün.

Brokoli, lahana, brüksel lahanası, ıspanak bunlara örnek verebileceğimiz sebzeler arasında yer alıyor. Beslenme planınıza günlük 500 gram ya da 750 gram kadar sebze içeren tarifler bulundurmanız sağlığınız açısından oldukça yararlıdır.

Kabak Çekirdeği

Kolestrolü düşürmeye yardımcı yağlar içeren kabak çekirdeği, etkisini hemen gösterebilen besinlerdendir.

Hayvansal yağlar yerine bitkisel yağlar tüketmeniz çok daha sağlıklı olacaktır. Kabak çekirdeği, ay çekirdeği ve susamda sağlıklı bitkisel yağlar içerdiklerinden tüketilmesi gerekir.

Zeytinyağı

İyi ve kaliteli yağ içeriği ile zeytinyağını, yemek ve salatalarınızda sıkça kullanmanız gerekmektedir.

Maksimum 1 tatlı kaşığı olarak kullanmanız önerilen zeytinyağı, diğer pek çok faydası ile de sağlığımız açısından büyük önem taşımaktadır.

Sprey şeklinde bir şişenin içerisine koyacağınız zeytinyağı, kontrollü tüketim için iyi bir alternatif olabilmektedir.

Balık

Bazı balıkların yapılarında bulunan sağlıklı yağları mutlaka duymuşsunuzdur.

Özellikle uzmanların tüketmenizi önerdiği somon, alabalık, sardalya, karagöz, ton balığı gibi omega 3 bakımından oldukça zengin olan türleri tercih edebilirsiniz.

Omega 3 gibi sağlıklı yağları içerisinde bulunduran balık çeşitleri, kalp sağlığı bakımından da son derece yararlıdır.

Biliyor musunuz? Avokado Sağlıklı Yağ İçerir

Eklem iltihapları ve kalp sağlığı açısından oldukça faydalı olan bir diğer besin ise avokadodur.

İçeriğinde bulunan sağlıklı yağlar ile avokado, salatadan omlete kadar pek çok farklı tarifte değerlendirilebilmektedir. Vücudunuz avokadonun yanında tükettiğiniz diğer besinlerin emilmesini sağlamaktadır.

Orta büyüklükteki bir avokado 225-320 kalori civarındadır.

Hindistan Cevizi

Son dönemlerde oldukça popüler olan hindistan cevizi yağı, bilinen birçok faydasının yanında sağlıklı yağlar grubunda olduğundan oldukça sağlıklıdır.

Etkili aroması ile kokusu sizi rahatsız etmesi halinde kahvenize bir kaşık ilave edebilirsiniz. Cilt ve saç bakımında da kullanılabilen hindistan cevizi yağı, vücudumuzun gereksinim duyduğu yağı oranını karşılayabilen sağlıklı yağlar grubunda yer almaktadır.

Yumurta

Zengin protein yapısı ile bilinen yumurta, aynı zamanda sağlıklı yağ içeren bir doğal besindir. Çok yüksek seviyelerde olmasa da 5 grama yakın sağlıklı yağ içermektedir. Günlük beslenme planına eklenmesi gereken yumurta; hem sağlıklı beslenmek, hem de kilo vermek isteyenlerin yardımına koşuyor.

Tüm bu besinlere ek olarak; peynir, bitter çikolata, balık yağı, doğal yoğurt, fındık, chia tohumu, yağlı tohumlar, çörekotu yağı gibi pek çok alternatif sağlıklı yağ içeren besin bulunmaktadır.

67813

1 Yorum

sağlık besinler hakkında olan bu makaleyi çok beğendim elinize sağlık devamını bekliyoruz

Yorumlar kapalı.