Sağlığımız için Neyi Ne Zaman Yemeliyiz İçmeliyiz?

Sağlığımız için Neyi Ne Zaman Yemeliyiz İçmeliyiz? Hayat kalitemizi arttırmak ve sağlıklı yaşamak için bilinçli beslenmek çok önemli… Sağlıklı beslenme programınızı hazırlarken; yedikleriniz kadar, içtikleriniz de yüksek derecede önem arz ediyor. Beslenme programınızda yer alması gereken içeceklerin neler olduğu ve en doğru şekilde nasıl tüketilmesi gerektiği ise bir diğer önemli konu.

İçeriğimizde ve Sağlığımız Neyi Ne Zaman Yemeliyiz İçmeliyiz Beslenme Diyet konusunda detaylar bulabilirsiniz.

Sağlığımız için bilinçli bir birey olmak; neyi, ne zaman kullanırsak, maksimum fayda sağlayacağımızı bilmek gerekir. Kalori hesabına dikkat edenlerin, beslenme düzenine önem vererek sağlıklı beslenenlerin listelerinde mutlaka yer alması gereken içecekleri araştırdık. Vücudumuza daha fazla fayda sağlayabilmek için neyi, ne zaman içmemiz gerekir birlikte göz atalım.

Sağlığımız için Neler İçmeliyiz?

sağlığımız için limonlu ılık su
  • Limonlu Ilık Su

Ne Zaman İçmeliyiz? Sabah uyanınca…

Güne sağlıklı bir kahvaltı ile başlamak, vücudun ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlaması için gereklidir. Ancak kahvaltı öncesinde ilk uyandığınızda ılık limonlu su içmenin yararları, yapılan bilimsel araştırmalarla onaylanmış durumda.

Sabah uyandığınızda limonlu ılık su içmek; C vitamini ile bağışıklık sistemini güçlendirir, anti-inflamatuar ve demir emilimini arttırır, sindirim sistemini geliştirir, gastrointestinali uyarır, pH düzeyini dengeler, detoksifikasyon sağlar.

Ayrıca yağ yakımına da destek olduğundan, kilo vermek isteyenler tarafından tercih edilmesi gereken bir içecektir.

  • Yeşil Çay

Ne Zaman İçmeliyiz? Kahvaltı ettikten sonra…

Zengin içeriği ve yüksek antioksidan kaynağı olması nedeniyle sıkça tercih edilen yeşil çay, sağlığımız için oldukça yararlı. Yeşil çayı sağlıklı kılan içeriğinde; L-theanine, kafein, epigallocatechin gallette gibi önemli maddeler bulunuyor.

Çayın demlenme şekline ve kalitesine oranla gün içerisinde tüketeceğiniz miktarın değişebileceğini belirten uzmanlar, ortalama olarak 1-2 fincanın ideal miktar olduğu konusunda hem fikirler.

Yeşil Çay; beyin aktivitelerini arttırıyor, metabolizmayı hızlandırıyor, yağ yakımına yardımcı oluyor, fiziksel performansı yükseltiyor, kardiyovasküler rahatsızlıkları önlüyor, bakteriler ile savaşıyor, ağız ve diş sağlığını koruyor.

sağlık için türk kahvesi
  • Türk Kahvesi

Ne Zaman İçmeliyiz? Öğle yemeğinden sonra…

Günde maksimum 2-3 fincanı geçmeyecek şekilde Türk kahvesi tüketmek, sağlığımız için fazlaca yarar sağlıyor. Hazmı kolaylaştıran ve sindirim sistemini tetikleme özelliğine sahip olan Türk kahvesini, yemeklerden sonra içmek gerekiyor. Ancak kafein içeriği ile uyku kaçırdığı belirtilen Türk kahvesi için en doğru zaman ise öğle yemeği sonrası olduğu görünüyor.

Düzenli içilmesi alışkan haline geldiğinde kolon, rektal ve göğüs kanserlerine yakalanma riskini de azaltan Türk kahvesi; kemikleri güçlendirir, bronşları açarak solunum yolu iltihaplarını giderir, kan basıncını düzenler, enerji verir ve cildin yaşlanmasını da geciktirir.

  • Ayran

Ne Zaman İçmeliyiz? Akşam yemeği esnasında…

Özellikle sıcak yaz aylarında yemek sırasında tercih edilen ayran, umduğunuzdan çok fazla faydaya sahip bir içecek. Besin değerleri açısından zengin bir içeriğe sahip olan ayranın, hiçbir yan etkisi de bulunmuyor.

Mide asidini düzenlemeye destek olan ayran, özellikle akşam yemeklerinden sonra oluşabilecek mide rahatsızlıklarının da önüne geçmesinin yanı sıra vücudun gün içerisinde kaybettiği su ve mineralleri de geri kazandırıyor.

Potasyum, protein, sodyum, folate, tiamin içerikleri ile şifa içeceği olan ayran; kolestrolün sağlıklı seviyelerde seyretmesine yardımcı oluyor.

sağlık için papatya çayı
  • Papatya Çayı

Ne Zaman İçmeliyiz? Uyumadan önce…

Bitkisel tedavilerde de sıkça karşılaştığımız papatya çayının en bilinen özelliği, sakinleştirip rahatlamasıdır. Oysa bunun beraberinde son derece önemli pek çok etkileri de buluyor. Antiseptik özelliği ile yaraları iyileştirirken, vücuttaki iltihapları da kurutuyor.

Papatya çayı; regl dönemlerinde krampları hafifletir, ödemi atar, idrar söktürür, farenjiti iyileştirir, ağız ve diş sağlığını korur, hazımsızlık ve şişkinlikleri gidermeyi sağlar.

Yatmadan yarım saat önce papatya çayını içmeniz halinde ise vücudun rahatlaması ve sakinleşmesini sağladığından, uyku düzeni bozuklarını yok eder. Kaliteli ve deliksiz bir uyku süreci geçirmenize destek olur.

49419