Safra Kesesi Hakkında Her Şey

Safra denilince akla ilk gelen taştır. Kese alınarak tedavisi mümkün olur. Kanseri ise %2 oranında görülür. Şikayetlerle karşılaşıldığında tedavi başlamalıdır.

Safra kesesi, karaciğer tarafından üretilen safra sıvısının depolandığı yerdir. Karaciğerin altında yer alan bu kesenin şekli küçük bir armudu andırmaktadır.

Safra kesesi vücutta üstlendiği görevlerin yanı sıra birtakım hastalıkların da adresi olabilmektedir. Safra kesesinde meydana gelen hastalıklardan biri safra kesesi kanseridir. Bu yazımızda da safra kesesi kanserine dair bilinmesi gereken tüm detayları ile sizlerle paylaşacağız.

Safra kesesi kanseri, bu organda görülebilecek hastalıkların başında gelmektedir. Bu kanser türü genel olarak kese duvarından kaynaklı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Safra kesesinin özelliğine bakacaksak olursak nadir görünse de hızlı bir şekilde ilerleme gösterir. Dünya geneline baktığımız zaman Hindistan, Şili ve Japonya ülkelerinde bu kanser fazlaca görünmekte ve ölüm riski de çok olmaktadır.

Safra Kesesi Kanseri Ne Sıklıkta Görülür?

Safra kesesinde görülen rahatsızların başında gelen safra taşları olmaktadır. Diğer rahatsızlık ise tümörler olduğunu söylemek doğru olacaktır. Safra kesesi kanseri ne sıklıkta görülür sorusu önem taşımaktadır. Sindirim sisteminde oluşabilecek kanserler içerisinde 5. sırada yer aldığını söyleyebiliriz.

Safra yolunda oluşan tümörlerin sebep olduğu kanserler, vücutta oluşabilecek diğer kanserler içerisinde %2’lik bir paya sahiptir.

Safra kesesi kanserinin görülme sıklığı araştırıldığında bu kanser türünün genel olarak 65 yaş ve üzerinde görüldüğünü söyleyebiliriz. 40 yaş altındaki insanlarda ise görülme sıklığı daha azdır.

Safra Kesesi Kanseri Tehlikeli Bir Hastalık mıdır?

Safra kesesi kanseri tehlikeli bir hastalık mıdır sorusu cevaplanması gereken bir sorudur. Safra kesesinde bulunan taşlar insan sağlığı için riskler oluşturabilmektedir.

Kesenin tahribi sonucu tümörler olabilmekte ve bu durum kansere neden olabilmektedir. Erken tanı ve doğru tedavi yöntemi ile bu kanser türünü atlatmak kolay olmaktadır. Ancak kanserin ilerlemesi durumunda ölüm riski ile karşılaşılabilmektedir.

Safra kesesi kanseri yayılması insan vücudunda beklenmeyen etkilere yol açabilir. Bu durumda erken tanı oldukça önem taşımaktadır. Yapılması gereken şey ise daha sonra bahsedeceğimiz kanser belirtilerini önemsemektir. Herhangi bir belirti görüldüğünde kanserin ilerlememesi için uzman kontrolüne girmek büyük önem taşımaktadır.

Safra Kesesi Kanseri Neden Olur?

Safra kesesi kanserinin nedenleri olarak araştırdığımızda bu kanserin nedeninin pek bilinmediğini görebiliriz. Sinsi bir hastalık olan bu kanser türü belli başlı nedenlerden dolayı oluşmaktadır. Bu yazımızda safra kesesi kanserinin nedenleri hakkında detaylı bilgiye ulaşabilir ve bilgi sahibi olabilirsiniz.

Safra kesesi kanseri neden olur sorusuna verilecek cevaplardan biri safra kesesinin tahrip olmasıdır.

Tahrip olan kesede tümör oluşma riski artmakta ve bu da kansere neden olabilmektedir. Safra kesesinde oluşan iltihapların kurumaması da kansere neden olabilmektedir. Bu kansere neden olabilecek etmenlerden biri de obezitedir.

Vücuda giren bazı kimyasallar diğer kanser türlerine de neden olabileceği gibi safra kesesi kanserine de neden olabilmektedir.

Safra kesesinde taş bulunan kişilerde safra kesesi kanserinin teşhisi daha kolay olabilmektedir. Eğer başka nedenlerden dolayı kendini belli ederse de kanserin ileri seviyede olduğunu söyleyebiliriz.

Safra Kesesi Kanseri Kimlerde Görülür?

Safra kesesi kanseri olanlar belli başlı özelliklere sahiptir. Bu özelliklerden ilki safra kesesinde taş olması durumudur.

Çünkü kesede bulunan taşlar kesenin tahrip olmasında etkili olmaktadır. Bu da ileride kanser oluşumuna meydan vermektedir. Safra kesesinde iltihap bulunan kişiler de bu kansere yakalanma riski bulunanlar arasındadır.

Safra kesesi kanseri kimlerde görülür sorusuna bir cevap olarak obezite ile mücadele eden kişiler verilebilir. Yaş faktörünün de önemli olduğu bu kanserde özellikle erkeklerde ve 65 yaş üzerinde daha çok görüldüğü bilinmektedir.

Safra Kesesi Kanserinde Hastanın Şikayetleri Nelerdir?

Safra kesesi kanserinin belirtileri farklılık göstermektedir. Bu belirtiler aynı zamanda hastaların şikayetlerine de yansımaktadır.

Aşağıda sayacağımız belirtilere ve şikayetlere baktığımızda doktora başvurulması gerektiğini söylemeliyiz. Erken tanı ve doğru tedavi için alanında uzman bir hekime görünmek hasta için hayati önem taşımaktadır.

·       Safra kesesi kanserinde hastanın şikayetleri nelerdir sorusuna ilk olarak karın ağrısı cevabı verebiliriz. Şiddetli ağrılardan yakınan kişilerin derhal doktora görünmesi oldukça önemlidir.

·       Sarılık diye bilinen rahatsızlık kandaki bilirubin düzeyinin artması sonucu ortaya çıkmaktadır. Bu da safra kesesi kanserine sebep olup hastanın şikayetine yol açabilmektedir.

·       Kişinin sindirimde problem yaşaması, bulantı ve kusma hali görülmesi safra kesesi kanseri şikayetleri için bir örnektir.

·       Şikayetlere idrarın oldukça koyu yapılması ve sürekli olarak zayıflama hali de eklenebilir.

Yukarda saydığımız belirtiler ve şikayetler kişi için yaşamsal önemdedir. Kişide kanser belirtileri genel olarak hastalıktan önce ortaya çıkmaktadır. En büyük şikayetler de sarılık ve kitlenin varlığı hissidir. Bu kitle büyük ağrılara sebep olarak kendini belli eder.

Safra Kesesi Kanseri Tanısı Nasıl Konur?

Her kanser türünde olduğu gibi safra kesesi kanserinde de erken tanı çok önemlidir. Safra kesesi kanseri tanısı nasıl konur sorusu burada önem taşımaktadır.

Yukarda saydığımız belirtilerden herhangi biri olduğunda hasta için inceleme başlatılır. Ultrason, tomografi ve MR çekilerek kese görüntülenir. Kanser varsa bu görüntülemelerin ardından biyopsi ile belli olmaktadır.

Safra Kesesi Kanserinin Tedavisi Mümkün müdür?

Safra kesesi kanserinin tedavisi mümkün müdür sorusuna verilecek cevap kanserin evresine göre değişiklik gösterir.

Kesede bulunan kanserli kitle cerrahi operasyonla alınır. Kitleye göre karaciğerin bir kısmı da alınabilir. Ancak kanserin seviyesi ileri ise cerrahi operasyon için geç kalınmış olur. Erken teşhis edilmesi kanserin erken önlenmesinde oldukça önemlidir.

İleri seviyede bulunan safra kesesi kanseri tedavisi için ise bazı yöntemler uygulanmaktadır. Bunlardan biri ağrı kesici ilaçların verilmesidir. Tedavide kullanılan diğer yöntemler ise  kemoterapi uygulamaları ve son zamanlarda karşılaştığımız akıllı ilaçlar olarak sayılabilir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap