Prostat Kanseri Neden Olur, Belirtileri Nelerdir? Tanısı ve Tedavisi

Erkeklerin en büyük sorunu prostat kanseridir. Belirli yaş üzerinde belirtiler görülmeye başlandığı an tanı için muayene yapılmalı ve tedaviye başlanmalıdır.

Prostat Kanseri

Prostat kanseri, erkeklerde spermi besleyen ve taşıyan seminal sıvıyı üreten küçük ceviz şeklindeki bir bez olan prostatta meydana gelen kanserdir.

Yazımızda ve Prostat Kanseri Prostat Kanseri Nedenleri Prostat Kanseri Belirtileri Prostat Kanseri Tanısı Prostat Kanseri Tedav ile ilgili bilgiler bulabilirsiniz.

Prostat kanseri, erkeklerde en sık görülen kanser türüdür. Genellikle prostat kanseri yavaş büyür ve başlangıçta ciddi bir zarara neden olmayacağı prostat bezi ile sınırlıdır.

Bununla birlikte, bazı prostat kanseri türleri yavaş büyürken ve çok az veya hiç tedaviye ihtiyaç duymazken, diğer türleri agresiftir ve hızla yayılabilir. Prostat kanseri 4.evre gibi kademe kademe 0’dan diğer evrelere atlamadan, özellikle de kanser prostat beziyle sınırlıyken teşhis edildiğinde, başarılı tedavi şansı daha yüksektir.

Prostat Kanseri Ne Sıklıkla Görülür?

Prostat kanseri ne sıklıkla görülür sorusu aklınızdaki soru işaretlerini gidermenizi sağlayabilir. Prostat kanseri erkeklerde en sık görülen iç organ kanseridir Dünya genelinde ise en sık görülen ikinci kanser çeşididir.

Yaklaşık olarak her 6 erkekten birinin prostat kanserine yakalanacağı öngörülmektedir. Ayrıca her 38 erkekten birinin bu hastalık nedeniyle hayatını kaybedeceği istatistikler verilerle desteklenmektedir.

Tüm dünyada her yıl 899.000 yeni prostat kanseri hastası saptanmaktadır. 258.000 kişi prostat kanseri nedeniyle her yıl hayatını kaybetmektedir. 2030’lu yıllarda yılda 1.700.000 yeni prostat kanseri hastasının tespit edileceği ve 499.000 hastanın prostat kanseri nedeniyle hayatını kaybedeceği istatistiksel veriler göz önünde bulundurularak yapılan bir varsayımdır.

Prostat Kanseri Tehlikeli Bir Hastalık Mıdır?

Prostat kanseri tehlikeli bir hastalık mıdır sorusu çeşitli faktörlere göre değişiklik gösterebilmektedir. Kanserin bulunduğu evre, metastazın gerçekleşip gerçekleşmemesi, erken teşhis ve erken tedavi, hasta kişi ve ailesinin hastalık geçmişi bunlardan bazılarıdır.

Prostat kanseri belirtileri erkenden tanınmalı ve risk grubu olan kişiler vakit kaybetmeden doktora gitmelidir. Kişinin herhangi bir semptom göstermesi durumunda dahi rutin kontroller için uzmana başvurması hayati önem taşımaktadır.

Gereken doğru ve etkili tedavi metotları uygulandığında hastalığın kişinin bünyesinde yaşayabileceği tüm tehlikelerin üstesinden gelinebilir. Gelişen tıp teknolojisi ve medikal sektörü de güvence sağlamaktadır. Gerek tedavide kullanılan ilaçlar gerekse cerrahi operasyon yöntemleri son derece efektiftir.

Prostat Kanseri Neden Olur?

Prostat kanseri neden olur sorusunun cevabı tam anlamıyla net değildir. Doktorlar, prostat kanserinin prostat bezindeki bazı hücreler anormal hale geldiğinde başladığını bildiriyor. Prostat kanseri nedenleri, anormal hücrelerin DNA’sındaki mutasyonlardır. Bu mutasyonlar hücrelerin normal hücrelere göre daha hızlı büyümesine ve bölünmesine neden olur.

Diğer hücreler ölürken anormal hücreler yaşamaya devam eder. Biriken anormal hücreler, yakındaki dokuya da yayılma amacıyla büyüyebilen kötü huylu bir tümör oluşturabilir. Bazı anormal hücreler parçalanabilir ve vücudun diğer bölgelerine yayılarak metastaz yaratabilir.

Prostat Kanseri Kimlerde Görülür?

Prostat kanseri kimlerde görülür konusu risk faktörlerini inceleyerek aydınlanabilir. Yaşlandıkça prostat kanseri riski artar. Irk özellikleri de prostat kanseri görülme sıklığını etkilemektedir.

Henüz belirlenmemiş nedenlerden dolayı, siyah erkekler diğer ırkların erkeklerinden daha fazla prostat kanseri riski taşımaktadırlar. Siyah erkeklerde prostat kanserinin agresif, yayılmaya eğilimli veya ilerlemiş olma olasılığı daha yüksektir.

Ailenizdeki erkeklerde prostat kanseri varsa, prostat kanseri olma riskiniz artabilir. Ayrıca sizde veya ailenizde meme kanseri riski varsa prostat kanseri olma olasılığınız artmaktadır. Prostat kanseri teşhisi konan obez erkeklerde de tedavisi daha zor olan ilerlemiş bir hastalığa sahip olma olasılığı daha yüksektir.

Prostat Kanserinde Hastanın Şikayetleri Nelerdir?

Prostat kanserinde hastanın şikayetleri nelerdir diye düşünmek eğer hasta değilseniz empati yapmanızı, hastaysanız da hastalığınızı yakından tanımanızı sağlar.

Prostat kanseri komplikasyonları çeşitli durumlara göre farklılık gösterebilir. Metastaz yapmış, vücudun çeşitli bölgelerine yayılmış prostat kanserinde öncelikle en yakın organ ve dokular ele alınmalıdır. Kanser mesaneniz gibi yakındaki organlara yayılabilir.

Kan dolaşımınız veya lenfatik sisteminizden kemiklerinize ve diğer organlarınıza gidebilir. Kemiklere yayılan prostat kanseri ağrıya ve kemiklerin kırılmasına sebep olabilmektedir. Hem prostat kanseri hem de tedavisi, idrar kaçırmaya yol açabilir.

İdrar kaçırma tedavisi, sahip olduğunuz türe, ne kadar şiddetli olduğuna ve zamanla iyileşme olasılığına bağlıdır. Erektil disfonksiyon, prostat kanserinden, geçirdiğiniz ameliyattan, radyasyon veya hormon tedavilerinden kaynaklanabilir.

Prostat Kanseri Tanısı Nasıl Konulur?

Prostat kanseri tanısı nasıl konulur sorusunun cevabı, kanserin evrelerine göre değişkendir. Kanser, erken evrelerinde hiçbir belirti veya semptoma neden olmayabilir.

Daha ilerlemiş prostat kanseri, aşağıdaki gibi belirti ve semptomlara neden olabilir bunun için prostat kanseri evreleri önem arz etmektedir.  İdrara çıkma sorunu, idrar akışında azalan kuvvet, menide kan, pelvik bölgede rahatsızlık, kemik ağrısı ve erektil disfonksiyon belirtiler arasındadır.

Prostat Kanseri Tedavisi Mümkün Müdür?

Prostat kanseri tedavisi mümkün müdür sorusuna cevap vermeden önce oldukça sık görülen bu hastalığa yakalanmamanın yollarını anlatmakta fayda var. Rutin hayatınızın sağlıksız kısımlarını törpüleyerek başlayabilirsiniz. Meyve ve sebzelerle dolu sağlıklı bir diyet seçin.

Yüksek yağlı gıdalardan kaçının ve bunun yerine çeşitli meyveler, sebzeler ve tam tahıllar seçmeye odaklanın. Diyet yoluyla prostat kanserini önleyip önleyemeyeceğiniz henüz kesin olarak kanıtlanmasa da çeşitli meyve ve sebzelerle sağlıklı bir diyet yemek genel sağlığınızı iyileştirebilir. Haftanın çoğu günü egzersiz yapın.

Egzersiz yapmayan erkeklerin daha yüksek PSA seviyelerine sahip olduğuna, egzersiz yapan erkeklerin ise prostat kanseri riskinin daha düşük olduğuna dair bazı kanıtlar vardır. Sağlıklı kilonuza ulaşmaya çalışın. Mevcut kilonuz sağlıklıysa, egzersiz yaparak kilonuzu korumak için çaba gösterebilirsiniz.

Prostat kanseri riski yüksek olan bireyler, kansere yakalanma risklerini azaltmak için ilaçları veya diğer tedavi yöntemlerini değerlendirebilirler. Bazı çalışmalar sonucu ulaşılan bilgiler, finasterid (Propecia, Proscar) ve dutasterid (Avodart) dahil olmak üzere 5-alfa redüktaz inhibitörlerinin prostat kanseri riskini azaltabileceğini düşündürmektedir.

Prostat kanseri tespit edildikten sonra tedavi, hastalığa ve hastaya bağlı etkenler göz önünde bulundurularak planlanır. Prostat kanserinin tedavisi; ameliyat, radyoterapi, hormonoterapi şeklinde gerçekleşebilir.

Günümüzde gelişen teknoloji ile beraber prostat kanseri, tarama testlerinin kullanımının da artmasıyla erken evrede saptanabilmektedir. Metastaz yaratmamış prostat kanserinde en sık kullanılan tedavi prostat kanseri ameliyatı olabilir. Gereken durumlarda diğer alternatifler ve bunların kombinasyonu kullanılabilir.

Prostat kanseri ilk evrede doktorunuz, PSA değeri, rektal muayene ve ultrason gibi yöntemlerle kanserin ilerlemesini takip eder. Aynı zamanda tümörün yayılma riski değerlendirilir. Nano-knife yöntemiyle bölgesel tümör, cerrahi operasyon ile çıkarılabilir.

Bu cerrahiye radikal prostatektomi ameliyatı denmektedir. Radikal prostatektomi operasyonu geçiren düşük dereceli tümöre sahip hastaların ameliyat sonrası 10 yıllık sağ kalım oranları %90’ın üzerindedir. Prostat çıkarılırken idrar tutmaya yarayan dokulara zarar verilmemesi ve sinirlerin korunması önem taşımaktadır.

Prostat kanserinde radyoterapi de kullanılmaktadır. Radyoterapi, kanser hastalığının radyasyon kullanılarak tedavi edilmesidir. Radyoterapinin amacı, sağlıklı dokuya mümkün olduğunca az zarar vererek, kanserli hücreleri öldürmek ve bölünüp çoğalmalarını engellemektir.

Prostat kanserinin ilerlemiş safhalarında kanser, prostat beziyle sınırlı kalmayarak komşu dokulara veya uzak organlara yayılmış olabilir.

Hastalığın bu kısmında cerrahi uygulamalar yetersiz kalacağından ilaç tedavileri tercih edilir. Prostat dokusu, testosteron hormonuna duyarlı bir bez olduğu için hastalığın bu safhasında testosteron etkisini engelleyen ilaçlar kullanılır. Bu tedaviye hormonoterapi  denmektedir.

Bu tedaviye yanıtsız olan veya gittikçe direnç kazanan vakalarda ise kemoterapi uygulanması planlanır. Bu şekilde ileri evre prostat kanseri olan hastaların da yaşam sürelerinin uzatılabildiği bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır.

47429