Saçını süpürge etmek deyimi ne demektir? Nereden gelmiştir, hikâyesi nedir?

Saçını süpürge etmek deyimi genelde kadınların erkeklere söylediği deyimlerden biridir. Özellikle aileler arasında çok söylenir. Peki, nedir bu deyimin anlamı? Hikayesi nasıldır?

İçeriğimizde ve – Saçını süpürge etmek – Deyimler – Deyim anlamları – Deyim hikâyeleri – Türkçe deyimler – Dey detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Saçını süpürge etmek deyimi, kadınların başkaları için ne kadar çok emek verdiğini anlatan bir deyimdir. Bu sözü; eşine, kızına, oğluna ya da birlikte yaşadığı herhangi bir akrabasına söyleyebilir.

Saçını süpürge etmek deyiminin hikâyesi nedir?

Şu dünyada en büyük fedakârlığı kim yapar diye sorsak, sanırım yüzde 99 anne yanıtını alırız. Bizi karşılıksız seven, her türlü hatamıza rağmen bizi affeden, sevgisinden şüphe etmeyeceğin yegâne insandır diyebiliriz.

Bir gün bir mahallede yine böyle bir anne, çocuğu için her şeyi yapıyor ama evladı ne yazık ki bunun kıymetini bilmiyor. Annesi oğlundan ne istese yaparım ama para isterim diyor. Anne sevgisinin hiçbir maddi değerle ölçülemeyeceği aşikârdır. Özellikle ülkemizde annelerin değeri bir başkadır. Bizi karnında taşıması bir yana ölümüne kadar her an bizi düşünmesi ve her türlü fedakârlığı yapması da cabasıdır.

Çok önceki zamanlarda, kadınlar saçlarını şimdiki gibi kısa değil de bacaklarına kadar uzatırlarmış. Bazılarının topuklarına kadar gelirmiş. Kimin saçı uzunsa güzel olan da o olurmuş. Bu kadar uzun saç, eğilme sırasında yerlere değermiş. Kadın evi temizlediğinde gerçekten de saçları da evi temizlermiş. O yüzden saçımı süpürge ettim derlermiş.

 

  • Gül goncası yavrum sana,
  • Saçımı süpürge ettim.
  • Gönlüme yaş düştü amma
  • Yine beddua etmedim.

ZW0sJuUg

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir