Rosto Eti Hangi Yemeklerde Kullanılır? Kalorisi, Faydaları ve Zararları

Rosto için uygun et seçimi önemlidir. Özellikle nuar kullanılır. Kemik gelişimine fayda sağlar. Kalorisi yüksek değildir. Fazlası zararlıdır.

Rosto

Herkes için ağız sulandıran ve hayranlık duyulan bir besin olmasıyla tanınan rosto, dana etinden elde edilen bir besindir. Kalın ve büyük et parçalarından oluşan rosto herkesin beğeniyle tükettiği bir ettir.

Bu içerikte ve Rosto eti Yemekler Rosto eti kullanımı Rosto eti kalorisi Rosto eti faydaları Rosto detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Rosto, büyükbaş havyan etinden(genellikle dana eti) elde edilen bir besindir. Dananın “ nuar” olarak isimlendirilen bölgesinden elde edilen et ile yapılan bir yemektir. Bu nedenle nuar rosto olarak da isimlendirilir.

Dananın nuar eti temel olarak but bölgesinden alınan bir ettir. Tam olarak dananın bacağından karın boşluğuna doğru uzanan kısmında bulunan etten yapılır.

Hayvanın bu bölgesinde sinir oluşumu düşük miktarda olduğundan ve çok yağsız olduğundan pamuk veya lokum gibi tabir edilen yumuşak et kıvamının elde edilmesini sağlar.

Rosto Nasıl Saklanır?

Piştiğinde yumuşacık ve çok leziz bir yemek ortaya çıkartan rosto, dünya mutfağında çok yoğun şekilde ilgi görür. Rosto nasıl saklanır konusunda bilgi sahibi olmak bu yumuşak eti lezzetini ve besin değerlerini koruyacak şekilde muhafaza edebilmeye yardımcı olur.

Rosto etini saklamak için öncelikli olarak kullanılacak şekli ile hazırlamaya dikkat etmelisiniz. Daha sonra buzdolabı poşeti veya streç kullanarak, sardıktan sonra derin dondurucuya koymalısınız.

Derin dondurucuda rosto çok uzun süreler saklanabiliyor olsa da lezzetini ve besin değerlerini kaybetmemesi adına sürenin uzun olmamasına hassasiyet gösterilmesi gerekir.

Rosto Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Yumuşak dokusu ve gerçek et lezzetiyle herkesin büyük bir beğeniyle tükettiği bir besin olan rosto, dünya mutfağında çok eskiden beri kendisine yer buluyor. Rosto yemeklerde nasıl kullanılır sorusu çok merak edilebiliyor.

Rosto yapımı için kullanılan nuar eti yumuşak dokusu nedeniyle her türlü tarifte tam olarak arzuladığınız kıvam ve lezzeti yakalayabilmenize yardımcı olur.

Nuar eti ile rosto yapabilmek mümkün olduğu gibi ayrıca haşlama yapabilmekte mümkündür. Fırında rosto eti de çok hafif ve çok uzun sürede kendi buharından piştiğinden çok leziz bir yemek ortaya çıkartmanızı sağlar.

Yumuşak ve yağlı bir et olmasından dolayı rosto eti kızartmalar içinde çok uygun bir ettir. Dana rosto yapılışı ise aslında çok basittir. Rosto yapılışı için dikkat etmeniz gereken en önemli husus etin en az 1 saat oda sıcaklığında beklemesidir.

Rosto eti yumuşak yapısı nedeniyle kendisini salabileceğinden, pişme sırasında bu durumu önleyecek önlemler almak gerekir.

Rosto Faydaları

Rosto, bir kırmızı et ürünü olan dana etinden yapılan bir yemektir. Bu nedenle de kırmızı et ürünlerinin insan sağlığı için mevcut olan tüm faydalarını içermektedir. Son derece besleyici ve faydalı bir besindir.

 • İçeriğinde bulunan amino grup asitleri dolayısı ile rosto faydaları oldukça geniş yelpazededir. Zengin bir protein kaynağı olduğundan vücudun başta enerji olmak üzere tüm ihtiyaçlarını karşılamaya yardımcı olur.
 • Vücudun tüm protein gereksiniminin önemli bir kısmını karşılar.
 • Protein kaynağı olmasıyla kas yapısının güçlenmesine yardımcı olur. Mevcut kas kütlesinin korunmasını sağlar.
 • Demir içeriği zengin olduğundan kandaki alyuvar sayısını arttır. Ayrıca kan hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olarak, anemiye karşı güçlü bir koruma sağlar.
 • B12 vitamini yönünden de çok zengin olan rosto eti zeka gelişimini destekler. Unutkanlığa iyi gelirken, Alzheimer riskini önemli oranda düşürür.
 • Bağışıklık sistemi direncinin her zaman yüksek seviyede olmasını sağlar.
 • Tüm kırmızı et ürünlerinde olduğu gibi güçlü bir keratin deposu olduğundan saç sağlığını korur.
 • Kemik gelişimine yardımcı olur(Özellikle gelişme çağındaki çocuklar için).
 • Selenyum minerali içeren bir et olduğundan kolon kanserine karşı koruma sağlar.

Rosto Nelere İyi Gelir?

Rosto eti en güçlü demir, protein ve B grubu vitamin kaynağıdır. Bu açıdan rosto nelere iyi gelir sorusu için çok fazla yanıt bulunur. Özellikle de hayvanın en fazla hareket eden bölgesi olan nuar etinden yapılması çok sağlıklı bir et olmasını sağlıyor.

B12 vitamini yönünden çok zengin olan rosto faydaları arasında unutkanlıkta bulunur. Unutkanlığa en etkili tedavilerden birisidir. Ayrıca kansızlık ile mücadele eden kişilerinde düzenli olarak diğer tüm kırmızı et ürünleri gibi tüketmeleri tavsiye edilir.

Rosto İçindeki Vitaminler

İçeriğindeki vitamin ve mineraller ile şifa kaynağı olan rosto içindeki vitaminler kadar lezzetiyle de tüm sofraların vazgeçilemez lezzetlerinden birisidir. Rosto vitamin yönünden en zengin et ürünlerinden birisidir.

Rostonun içeriğinde A vitamini, C vitamini, K vitamini bulunur. Ayrıca B1, B2, B3, B6 ve B12 vitamin grubu açısından da çok zengin değerlere sahiptir.

Rosto besin değerleri içerisinde zengin mineralleri de öne çıkıyor. Selenyum, bakır, çinko, potasyum, kalsiyum ve sodyum yönünden de çok zengin bir ettir.

Rosto Kalorisi

Besin değerleriyle çok besleyici olan rosto kalorisi en yüksek besinlerden birisidir. Protein, karbonhidrat ve kolesterol seviyesi yüksek olduğundan kalorisi de yüksektir.

Dana rosto kalorisi 100 gram için 146 kcal olarak belirtilir. 100 gramlık dana rostonun kalorisinin dağılımı 4% karbonhidrat, 29% protein ve 67% yağ olarak söz konu olur.

Ayrıca dana rosto eti içeriğinde 10.48 gram protein, 0.46 gram lif, 10.75 gram yağ ve 1.44 gram karbonhidrat bulunur. Aynı oranda 165mg sodyum, 247 mg potasyum ve 10.64 mg kalsiyum bulunur.

Rosto Zararları

Rosto, dananın nuar eti denilen kısmından yapıldığından bir kırmızı et ürünüdür. Bu nedenle rosto zararları tipik kırmızı et zararlarıyla birebirdir.

 • Rosto, bir et yemeği olmasından mütevellit aşırı tüketilmesi durumunda vücuttaki kolesterolün artmasına neden olur.
 • Rostonun yüksek miktarda tüketilmesi karaciğer yağlanmasına neden olur.
 • Tüm kırmızı et ürünlerinde olduğu gibi aşırı tüketilmesi gut vb. hastalıkların ortaya çıkmasına neden olur.
 • Kolesterol ve tansiyon hastalarının tüketmesi ciddi risk teşkil eder.

38712