Kontrfile Et Hangi Yemeklerde Kullanılır? Saklama Koşulları ve Faydaları

Kontrfile, antrikota nazara az yağlı bir ettir ve ızgarada kullanılır. Buzlukta veya buzdolabında saklanır. Kas ve kemiklere faydaları vardır.

Kontrfile

Dünya mutfak kültüründe en fazla kendisine yer bulan et çeşitlerinin başında kontrfile gelir. Ülkemizde de yoğun şekilde tüketilen kontrfile, bir dana etidir.

Hayvanın diğer bölgelerine göre çok daha yüksek lezzete ve çok daha yüksek besin değerlerine sahip olması nedeniyle tercih edilir. Son derece yumuşak ve lifli yapısı nedeniyle en özel tariflerin en temel bileşeni olarak kabul edilir.

Dananın sırt kısmında bulunan kemiksiz bölge için kontrfile kavramı kullanılır. Bu kavram Fransızcadan dilimize girmiştir. Anlamı ise “bonfilenin karşısındaki et” şeklindedir.

Kemiksiz bir et olmasının dışında çok yumuşak ve lifli bir yapıya sahiptir. Bu durumda çok daha lezzetli bir et haline dönüşmesine neden oluyor. Ayrıca çok zengin besin değerlerine sahip olduğundan yemekleriniz için en ideal dana etidir.

Kontrfile Nasıl Saklanır?

Çok lezzetli olmasıyla ün yapmış olan kontrfile bir dana eti olarak pek çok farklı şekilde kullanılabilir. Bu nedenle kontrfile nasıl saklanır konusunda bilgi sahibi olmanız, doğru şekilde saklayabilmeniz açısından çok önemlidir.

Kontrfilenin hem yapısal özelliklerini kaybetmemesi hem de lezzet ve besin değerlerini koruyabilmesi için doğru koşullarda saklamalısınız. Buzdolabında et saklama yöntemleri size bu konuda yardımcı olur.

Buzdolabında kontrfile saklamak için en temel hususların başında kesinlikle başka bir et ile temas etmemesini sağlamaktır. Bu durumda ette kararmalar(yanmalar) meydana gelecektir.

Ayrıca cam veya plastik kapta saklamamaya da özen göstermelisiniz. Zira böyle bir durumda et sulanacak ve kendi suyundan kaynaklı kararacak ve bozulacaktır. Her koşulda taze olarak tüketilmesi tavsiye edilir.

Kontrfile Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Doğru pişirildiğinde lif lif dağılan bir et elde etmenizi sağlayacak kontrfile yemeklerde nasıl kullanılır sorusu için çok fazla yanıt bulunur. İster haşlayabilir, ister kızartabilir, ister de fırında buharlaşma pişirebilirsiniz.

Tüm et pişirme yöntemleri ile uyumlu bir et olan kontrfile pişirme yöntemleri ile birbirinden lezzetli yemekler hazırlayabilirsiniz. Tavada veya ızgarada suyunu kaybetmeden kızartarak, bol sulu ve yumuşak bir et kızartması yapabilirsiniz.

Fırında kontrfile de özellikle alüminyum folyo ile üzeri kapatıldığında kendi buharında pişer. Bu tip bir pişirme biraz daha uzun sürse de sonunda ortaya çıkacak lif lif dağılan et lezzeti beklemeye değerdir.

Yumuşak bir et olduğundan öncen haşlamanıza gerek olmadan patatesli ve etli tencere yemekleri de kontrfile ile kolayca yapılabiliyor.

Çok fazla tercih edilmiyor olsa da dilerseniz kontrfile kıyma da yaptırabilirsiniz. Dananın diğer bölgelerinden de lezzetli kıyma yapılabildiğinden kontrfile gibi bütün bir et için kıyma yaptırmak pek tercih edilmez.

Kontrfile Faydaları

Protein kaynağı olan dana etinin en özel bölgelerinden birisi olan kontrfile her damak zevkine uyar. Dananın en az hareket eden ve dolayısıyla kas gelişiminin neredeyse olmadığı sırt kısmındaki bir ettir. Bu nedenle hem lezzeti hem de besin değerleri açısından oldukça zengin bir ettir.

 • İçeriğinde gizlediği güçlü vitamin ve mineralleri nedeni ile de kontrfile faydaları saymakla bitmeyecek kadar çoktur. Proteinin yanı sıra B12 vitamini gibi vücut sağlığını destekleyecek birbirinden önemli besin değerlerine sahiptir.
 • Zengin protein değerleri sayesinde vücutta metabolik sistemi dengeler. Metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlar. Bu şekilde sindirim ve hazmı kolaylaştırır.
 • Kan hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olan demir açısından da en zengin ettir. Anemi başta olmak üzere kan hastalıklarına karşı yüksek direnç sağlar. Kandaki alyuvar sayısının artmasını sağlar.
 • Hafızayı güçlendirir. Alzheimer vb. hastalıklara karşı koruma sağlar.
 • Kemik ve kas dokusunun güçlenmesini sağlar.
 • Vücut yorgunluğunu alır ve yüksek bir zindelik ve enerji kazandırır.

Kontrfile Nelere İyi Gelir?

Kontrfile nelere iyi gelir sorusu için zengin besin değerleri sayesinde çok fazla yanıt verilebilir. Zira kontrfilenin içeriğinde B12 vitamininden, A ve D vitaminine kadar çok zengin ve çeşitli vitamin grupları bulunur. Bu şekilde kontrfilenin sağlığa faydaları düşünülenden çok daha fazla olur.

Kontrfile, kansızlık şikayetlerine karşı oldukça güçlü bir iyileştirici özelliğine sahiptir. Kandaki alyuvar sayısının arttırılmasına yardımcı olur. Ayrıca kan basıncını dengeler. Alzheimer’e karşı mücadele eden en güçlü besinlerden birisi de kontrfiledir.

Kontrfile İçindeki Vitaminler

Tüm kırmızı etler ve hatta dana eti çok yüksek vitamin ve mineral seviyesine sahiptir. Çok önemli bir protein kaynağı olan dana eti, besleyici bir besindir. Bu nedenle dünyanın her yerinde mutfak kültürünün en popüler ve en temel besinlerinin başında gelir.

Kontrfile içindeki vitaminler arasında B12 vitamini oldukça yüksek seviyede olduğundan öne çıkıyor. Zira kontrfilenin içeriğinde yüksek B12 vitamini bulunduğundan unutkanlığa karşı oldukça faydalı bir besindir. Kalsiyum, sodyum, potasyum, demir, çinko ve fosfat yönünden de kontrfile eti oldukça faydalıdır.

Kontrfile Kalorisi

Kontrfile güçlü bir protein kaynağıdır. Bu nedenle kalorisi en yüksek kırmızı et türlerinden birisidir. Kontrfile kalorisi yüksek olduğundan uygun miktarda tüketimi çok önemlidir.

Sadece 100 gramlık bir kontrfile içeriğinde 214 kcal bulunur. Karbonhidrat seviyesi 0 olan kontrfilenin içeriğinde ayrıca 45% protein ve 55% yağ bulunur. Bununla birlikte 100 gramlık karbonhidratın içinde 259 mg potasyum ve 317 mg sodyum bulunur.

Kontrfile Zararları

İçeriğinde bulunan mineral ve vitaminleri ile ne kadar faydalı bir besin olsa da kontrfile, bir dana etidir. Dolayısıyla yüksek kolesterol ve kalori anlamına gelir. Bu nedenle çok faydalı olduğu kadar kontrfile zararları ile de insan sağlığını ciddi anlamda riske edebilir.

 • Kontrfile yüksek miktarda tüketildiğinde aşırı yağlanmaya ve obeziteye neden olabilir.
 • Kalp ve damar hastalıklarına davetiye çıkartır.
 • Vücuttaki kolesterol seviyesinin artmasına neden olur.
 • Böbrek hastalıklarını teşvik eder.
 • Karaciğer yağlanmasına neden olur.
 • Doğru pişirilmediğinde mide ve bağırsak iltihaplanmalarına neden olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap