Riya İsminin Anlamı

Riya İsminin Anlamı 

Riya İsminin Anlamı Kız çocuklarına bir isim arayan anne ve babaların sık sık internet arama motorlarından isim araştırması yaptıkları görülmektedir. Bu araştırmalar sırasında genellikle daha modern isimlerin günümüzde revaçta olduğu görülmektedir. Bu modern isimler arasında yer alan Riya isminin anlamı da araştırma yapan anne ve babaların merakını arttırmaktadır. Bu sebeple internette Riya isminin anlamı nedir, sorusunun sıklıkla araştırıldığı görülmektedir.

Anlamı merak edilen ve sık sık aratılan Riya ismi, aslında kelime bazında incelendiğinde oldukça güzel anlamlar taşımaktadır. Bu ismin ilk anlamı incelik, zariflik şeklindedir. Bir diğer anlam ise şarkı söyleme kabiliyetinin bulunması şeklindedir. Bu anlamlar son derece olumlu olarak görülse de Riya isminin dini boyutta oldukça hayırsız anlamları bulunmaktadır. Kullanıcılar Riya isminin dini anlamı araştırmasını yaptıklarında bu ismin olumsuz yanlarıyla karşı karşıya kalabilmektedir. 

Riya ismi, manevi ve dini boyutta yalandan ibadet eden, samimiyetten uzak, sahtekar ve yalancı kişileri yansıtmaktadır. İncelendiğinde İslami anlamda Riya ismi kötü kimseleri anlatırken kullanılan bir terimdir. Bu sebeple ismin İslami boyutu düşünülerek karar verildiğinde Riya ismi oldukça hayırsız ve kötü bir isim olarak öne çıkmaktadır. Riya terimi dine ihaneti ve hıyaneti yansıtmak için kullanılması sebebiyle oldukça olumsuz anlamlar taşımaktadır. 

Kültürel anlamda bir inceleme yapıldığında da Türk toplumunun ve kültürünün dini bir terim olarak riya kelimesini benimsediği görülmektedir. Türk toplumu Riya kelimesini sözlük anlamıyla ele almak yerine dini boyutta ele almaktadır. Bu sebeple de bu ismin Türk toplumunda kullanım alanı bulunmamaktadır. Riya kelimesi daha çok riyakarlık olarak kullanılarak kötü anlamlara karşılık gelmesi sebebiyle Türk kültüründe kendine yer bulmaktadır.

Riya isminin anlamları incelenirken dikkat edilen bir diğer detay da Riya isminin harf analizi üzerine olmaktadır. Riya ismindeki kişilerin ismindeki harfler incelendiğinde karakterlerine dair büyük bir sonuç çıkartmak mümkün olmaktadır. Riya ismindeki R harfi tereddüdü, İ harfi hassasiyeti, Y harfi geçmişten ders çıkartmayı, A harfi ise atılganlığı ve enerjikliği yansıtmaktadır. Harf analizi incelendiğinde dahi Riya isminin hayırlı anlamlara denk düşmediği görülür. 

Riya isminin Türkiye’de kullanımı yalnızca 6 kişiyle sınırlı kalmıştır. Son bir yıl içerisinde hiçbir şekilde artış göstermeyen bu ismin yaygın bir kullanımı bulunmamaktadır. Riya ismi, kız isimleri içerisinde en az tercih edilen isimler arasında yer almaktadır. İncelendiğinde Riya isminde ünlüler kategorisinde de kimsenin bulunmadığı görülmektedir. 

Riya ismi, ebeveynler tarafından sıklıkla tercih edilen bir isim değildir. Aslında kelime anlamı olarak incelendiğinde olumlu anlamları bulunan bu ismin İslami boyutta kötü anlamları çağrıştırması, onun kullanılmasını engellemektedir. Bu isim araştırılırken Riya isminin fiziksel özellikleri araması da sıklıkla gerçekleştirilmektedir. Riya ismindeki kişilerin köşeli yüz hatlarına sahip oldukları görülmektedir. Aynı zamanda bu isme sahip kişilerin geniş yüzlü, uzun boylu, kemikli ve ince elli, oval kafalı ve düz yanaklı oldukları da yapılan incelemelere bağlı olarak söylenmektedir. 

Riya isminin uğurlu sayısı 4 olarak belirlenmektedir. Bu isimdeki kişilerin hayatlarında 4 sayısının oldukça büyük bir yeri bulunmaktadır. Aynı zamanda ismi Riya olan kişilerin uğurlu renkleri de kırmızı olarak belirlenmiştir. Bu isme sahip kişilere kırmızı rengin iyi ve pozitif şekillerde fayda sağlayacağı söylenmektedir. Bu sebeple ismi Riya olan kişilerin kırmızı rengi hayatlarında bulundurmaları gerekmektedir. 

riya-isminin-anlami-65837
Riya İsminin Anlamı

İsme dair araştırma yaparken Riya isminin numerolojisi incelendiğinde ise bu isim içerisindeki harflerin toplamda denk geldiği sayının 62 olduğu görülmektedir. Bu sayı kişilerin hayat yollarında yaşayacakları şeylere ve karakter özelliklerine dair bilgileri vermektedir. Bu sebeple astrolojiye merak duyan kişiler için isimlerin numerolojisi son derece önemlidir. 

Riya isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 2 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – İnce, zarif, vakur
  • 2 – Şarkı söyleyen, şarkı söyleme yeteneği olan.

Cinsiyeti: Kız
Kökeni: Sanskritçe
Kuran ‘da geçmiyor.

Riya ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Riya ismini kullanan 6 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Riya ismini kullanan bulunmamaktadır.
Ankara’da Riya ismini kullanan bulunmamaktadır.
İzmir’de Riya ismini kullanan bulunmamaktadır.

Riya isminin Türkiye sıralaması

Riya en çok kullanılan 10525. isimdir.

Kız isimleri arasında, en çok kullanılan 4240. isimdir.

Riya ismini kullananların sayısı, son bir yılda artış göstermemiştir.

Riya isminin Harf Analizi

Kişiye Riya ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

R : Tereddütlü birini çağrıştırır, olmasa da olur.

İ : Hassas ve duygusal anlamlarını çağrıştırır, i harfi olmazsa da olur.

Y : Geçmişten iyi ders alan manası uyandırır,duruma göre konabilirse de olmaması daha iyidir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

Riya İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Riya ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Riya isminin anlamını gözden geçirin!

Riya İsminin Numerolojisi

Riya isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

R: yirmi bir
İ: on iki
Y: yirmi sekiz
A: bir
TOPLAM: 62

Riya ismini taşıyan bazı ünlü kişiler:

  1. Riya Sen: Hint oyuncu ve model. Hindistan film endüstrisinde aktif olarak yer almakta ve birçok filmde rol almıştır.
  2. Riya Vij: Hint çocuk oyuncu. “Gippi” adlı filmdeki performansıyla tanınır.

Bu listede Riya ismini taşıyan bazı ünlü kişilere örnekler verilmiştir. Ancak, daha fazla ünlü Riya ismini taşıyan kişi bulunabilir.

89481