Ria Kıyı Tipi Oluşumu ve Ülkemizdeki Örnekleri

Ülkemizde doğal yollarla oluşan pek çok coğrafi şekil vardır. Bunlardan birisi de Ria Kıyı Tipidir. Oluşum şekli ve ülkemizdeki örnekleri hakkında bilgileri sizler için hazırladık.

Bu yazıda ve Ria Kıyı Tipi Oluşumu Ülkemizdeki Örnekler Kıyı Jeolojisi Kıyı Olu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bu tür kıyı tiplerinin oluşması için doğal koşullar etkilidir. Ayrıca, kıyının oluştuğu alandaki yeryüzü şekilleri, toprak tipi de belirleyicidir. Ria kıyı tipi Türkiye’nin birçok noktasında yer almaktadır. Özellikle Ege – Marmara bu oluşum için çok elverişlidir.

Ria Kıyı Tipi Oluşumu

Ria kıyı tipi oluşması için akarsu vadilerinin birdenbire çökmesi gerekmektedir. Bu olay yaşandığında ortaya boğaz – haliç gibi oluşumlar gerçekleşir. Ege Bölgesi girintili ve çıkıntılı bir yapıya sahiptir. Akarsu vadiler çöktüğü zaman ortaya çıkan şekillere sular gelmeye başlar ve farklı kıyı tipleri meydana gelmeye başlar.

Platoları parçalayan uçsuz bucaksız vadiler zamanla sularla dolar. Hatta yüzyıllar geçtikte su seviyesi artar ve kıyı tipleri oluşur. Türkiye’deki en meşhur Ria Kıyı Tipi İstanbul Boğazı, Çanakkale Boğazı ve Haliç’tir. Hepimiz bu boğazları biliyoruz ama hangi tür kıyı tipi olduğunu da öğrenmiş olduk.

 

P6O5yyT4

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir