Regl Ağrısına İyi Gelen Bitki Çayları

Hormon seviyelerimizdeki değişikliklerden dolayı her ay tekrarlanan adet periyotlarımız; bazı kadınlar tarafından çok ağrılı ve sancılı geçirilen bir dönem hal..

Hormon seviyelerimizdeki değişikliklerden dolayı her ay tekrarlanan adet periyotlarımız; bazı kadınlar tarafından çok ağrılı ve sancılı geçirilen bir dönem haline gelmekte; ruhsal ve fiziksel olarak oldukça değişikliğe uğramaktadırlar. Kramplar ve şiddetli ağrılar geçirilmekte ve gerçekten de kabus gibi günlerin yaşanmasına neden olmaktadır. Bu günlerde yaşanan krampların ve şiddetli ağrıların azaltılması için önerilen ve hazırlanması oldukça olay olan bazı bitki çayları mevcuttur.

Papatya Çayı

Rahatlatıcı ve sakinleştirici özelliği ile bilinen papatya çayı regl ağrılarımız ve bu dönemde hissedilen kramplar için birebirdir. Uyku getirici özelliği ile de bilinen papatya çayının günde en fazla 3 bardağa kadar kullanılması önerilmektedir. Bir yada iki kaşık kadar papatya çayını bir bardak suya karıştırıp 10 dakika kadar kaynattıktan ve demlendikten sonra çayımız içime hazır hale gelmektedir.

Safran Çayı

Ağrıları en aza indirmesi ile bilinen safran çayı aynı zamanda adet söktürücü özelliği ile de bilinmektedir. Bir bardak suyun içine bir kaç tutam safran atılarak kaynatılır ve demlenir. Özellikle sıcak olarak tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Yaban Mersini Çayı

İçeriğinde bulunan Antosiyanidin maddesinin kas gevşetici özelliğinden dolayı kramplara birebir etkili olan bu mucize çayın hazırlanması oldukça kolaydır. 2 yada 3 çay kaşığı kadar yaban mersinini bir bardak suda kaynatıp 10 dakika demlenmeye bırakmak yeterlidir. Yalnız içeriğindeki maddeler yüzünden doktora danışmadan çok fazla tüketilmesi tavsiye edilmez.

Zencefil Çayı

Regl ağrılarına birebir olan zencefil çayı muhteviyatındaki maddeler ile aynı zamanda mide bulantılarına çok iyi gelmektedir. Bir yada iki tatlı kaşığı zencefili bir bardak suyun içine atıp 10 dakika kadar kaynatıp demlenmeye bırakalım. Yalnız gün içerisinde 2 veya 3 bardaktan daha fazla tüketmemeye özen göstermek gerekmektedir.

Böğürtlen Çayı

Enerji verici özelliği ile bilinen böğürtlen çayının içerisinde bol miktarda C vitamini bulunmaktadır. Sakinleştirici özelliği de bulunan böğürtlen çayı ruh halimizi düzeltip depresif durumu ortadan kaldırmaktadır. Taze böğürtleni bir kaşık ile ezerek posa haline getirelim ve hazırladığımız bu posayı 10 dakika kadar kaynatalım. Daha sonra da süzerek demleyelim ve çayımızı hazırlayalım. 1194