Reflüye İyi Gelen Yiyecekler

Reflüye İyi Gelen Yiyecekler Herkesin mideyle ilgili bir problem olarak bildiği, toplumsal açıdan da böyle yaygınlaşarak mide reflüsü olarak adlandırılan rahat..

Herkesin mideyle ilgili bir problem olarak bildiği, toplumsal açıdan da böyle yaygınlaşarak mide reflüsü olarak adlandırılan rahatsızlık aslında temel bir gastro olarak nitelendirilebilir.

Gastro özofageal reflü ismiyle anılan hastalığın tanısı ve teşhisi hastanelerde ufak bir muayene ile net olarak koyulabilmektedir. Çoğu zaman ise beslenme alışkanlıklarına bağlı olarak değişmiş olan bazı formlardan kaynaklanmaktadır. Genelde boğaza doğru çıkan mide asidi olarak kolayca tanımlanabilen rahatsızlığın altında farklı sebeplerin yatabileceğini de söylemeliyiz.

Yetişkin olan insanlarda hemen hemen her 5 kişiden birisi reflü ile boğuşmaktadır. Bir noktadan sonra safranın ağza kadar ulaşabilmesi, yemek borusu üzerinde bir yanma hissetme ve bu açıdan da uyku dahi uyuyamama gibi etkiler gözlemlenir. Reflüye iyi gelen yiyecekler arasında bazı öneriler bulunuyor. Fakat asıl dikkat edilesi noktanın reflüye sebep olan yiyecekler olduğunu da hatırlatmak istiyoruz.

Eğer beslenmenize dikkat ederseniz ve bu ölçütte bir diyet programı uygularsanız kesinlikle bir sorun yaşamadan bu problemi aşabilirsiniz. Çünkü zaman içerisinde reflü ile beslenme alışkanlığınız aynı doğrultuya inerek bunun belirtilerini görmemenizi sağlayacaktır. Yalnızca biraz daha dikkat etmeniz gereken bir süreçten bahsetmekteyiz.

Reflüye Ne İyi Gelir?

Tabi burada reflüye iyi gelen gıdalar arasında verilecek önerilerin herkeste aynı tepkiye yol açmayacağını da belirtelim. Bu tıpkı acı seven insanlara karşılık hiç acı yemeyen insanlar gibidir. Yani mide asidinizin miktarı, reflü durumunun derecesi ve sindirimin ne kadar düzenli olduğu bu raddede tamamen önem arz eden konulardandır.

Besin Lifi Yüksek Gıdalar


Besin lifi olan yiyecekler tüketmeniz tamamıyla reflünün önüne geçebilmenizi sağlayabilmektedir. Özellikle günümüzde lifli yiyecekler tüketerek başta sindirim olmak üzere çok sayıda hastalığa çare bulabilmekteyiz. Bunlar arasında sıkça tercih edilen meyvelerin ve sebzelerin yer alması da olabildiğince kolay bir eylemi mümkün hale getiriyor. Elma, muz, armut, kavun, çilek ve şeftali gibi reflüye iyi gelen meyveler tüketildiğinde besin lifi oranı yükselir. Bu mide asidini dengeler ve kolesterolü belirli bir seviyede tutar.

Bitkisel Proteinler


Bitkisel protein dendiğinde akla gelen tek alternatifin hem zengin içeriğinden hem de her açıdan besin öğesi barındırmasından ötürü fasulye olduğunu anlayabiliyoruz. Besin lifi dışında folat alabilmek gerçekten sindirim sistemini düzenleyen en büyük etkiler arasındadır.

Sebzeler


Eğer asidik yapısı sebebiyle domatesi elersek tüm sebzeleri, özellikle de yapraklı sebzeleri bu gruba dahil edebiliriz. Böylece tüm minerallerin yanı sıra vitamin ve Omega 3 takviyesiyle sağlığımıza katkı yapmayı başarabiliriz. En çok ise patates, brokoli, lahana, fasulye gibi alternatifler önerilmektedir

Meyveler


Meyveler arasında reflüye iyi gelen yiyeceklerde yalnızca elma ve muz önerilmektedir. Hastalarda da bu meyvelerin tercih edilmesinin genel sebebinin bu olduğunu söyleyebiliriz.

Reflüye İyi Gelen Alternatif Besinler


Balık ve tavuk eti oldukça yararlı görünen ve reflüye karşı savaşabileceğiniz besin grupları arasındadır. Üstelik beyaz peynir, esmer pirinç ve yumurta akı yine oldukça revaçta olan besinlerdir.

Reflü Olmaya Sebep Olan Yiyecekler

Reflüye sebep olan yiyecekler gerçekten dikkat edilmesi gereken bir noktadır. Çünkü günlük hayatımızda sürekli olarak karşımıza çıkan ve her an tercih edebileceğimiz besin gruplarıdır. Haliyle reflü yapan besinler arasında fast food gibi yemek tercihlerinden tutunda domates gibi her öğün tükettiğimiz genel sebzelere kadar geniş bir yelpaze bulunuyor.

Domates


Domatesin asidik yapısını oluşturan en önemli etken maddesi likopen olarak bilinmektedir. Bu maddenin sağlığımız için gerekli olmasına karşın reflü için genel sebep teşkil etmesi çok ironiktir.

Yağlı Besinler


Bunu belirli bir dozda ayırmak zorunda kalmamamız gerekiyor. Yani kaçamakların dahi reflü ile uyandığımız bir geceye sebebiyet vereceğinden emin olabilirsiniz. Kızartmalar, hazır yiyecekler, raf ömrünü uzatan koruyucu madde kullanılmış besinler, fast food ürünleri ve sindirimi zorlaştıran tüm yiyecekler.

Soğan


Her ne kadar doğal bir antitoksidan olsa da soğan tüketimi reflüyü doğrudan tetiklemektedir. Temel unsur olarak yer almadığı bu sebep olma durumunda tetikleyiciler arasında yer aldığını üzerine basarak belirtelim.

Sarımsak


Sarımsak yemek, bunu da çiğ bir biçimde yapmak gerçekten mideniz için oldukça zararlıdır. Ki görülen reflü teşhislerinin belirli bir yüzdelik dilimi buradan çıkmaktadır.

Baharat


Başta nane olmak üzere acı bir tat katan tüm baharatların bu noktada problem yarattığına emin olabilirsiniz. Reflüyü tetikleyen besinler arasında yer alan bu besinlerin midedeki asit oranını da direkt olarak arttırdığına emin olabilirsiniz.

Alternatif Reflüye Sebep Olan Gıdalar


Meyveler arasında reflü yapanlar limon, portakal ve greyfurt iken aynı zamanda kızılcıkla tüm bunların suları da aynı sorunla karşılaşmanızı sağlamaktadır. Yağlı et ürünleri ve yağ ile yapılmış yiyeceklerin tamamı. Aynı şekilde bira, şarap, kahve ve çikolata gibi tüketimler. Hazır gıdalar ve trans ya da doymuş yağ kullanılan raf ömrü uzun yiyecekler.

23435