Prostata İyi Gelen Yiyecekler

Prostata İyi Gelen Yiyecekler   Prostat bir hastalık ismi olarak bilinir ve erkeklere özgü bir rahatsızlıktır. Ancak asıl tanımına bakıldığında bir hastal..

Prostat bir hastalık ismi olarak bilinir ve erkeklere özgü bir rahatsızlıktır. Ancak asıl tanımına bakıldığında bir hastalık teriminden fazlasıdır. Zira kendisi dış idrar kanalı boyunca uzanabilen ortalama büyüklüğü bir kestane boyutunda olan oluşumdur. Bu oluşum ise üriner sistem için büyük bir tehdit unsuru oluşturuyor. Oluşabilecek tehdit unsurunun başında elbette ki mesanenin zarar görmesi ilk sırada yer alıyor. Fakat prostat hastalarının tek beklentileri ve dikkatlerini çeken detay sık tuvalete gitmeleri oluyor. Bundan çok daha fazlasını temsil eden bir rahatsızlık olduğunu, önemsenmediği takdirde ciddi sorunlarla karşılaşabileceğini söylemek gerekiyor. Erkeklerde bulunan prostat kadınlarda da görülebilen bir rahatsızlık türüdür. Kadınlarda Skene bezi ismi verilen bir oluşumun aynı şekilde sonuçlar doğurduğu bilinir. Tabi ki Prostata iyi gelen yiyecekler araştırılırken doktora başvurulmadığını da biliyoruz. Özellikle de günümüz şartlarında bu durumun değişime uğramadığını, ancak tedavisinin olduğunu söylememiz mümkün.

Prostata Ne İyi Gelir?

Prostata ne iyi gelir diye merak edenlerin sayısı her geçen gün artmasına karşılık doktora başvuran hasta sayısında herhangi bir değişim görülmüyor. Bu durumda da Prostat hastalarının sanki bu kaderiymişçesine rahatsızlıklar içinde hayatlarını sürdürdüğüne şahit oluyoruz. Oysa yalnızca Prostata iyi gelen yiyecekler bile beslenme dengesinden ötürü büyük bir rahatlamaya sebep olabilir. Bunun için muayene olup kendinize ait bir diyet programı oluşturmanız gerekir. Aşağıda gördüğünüz besinler bu diyetler çerçevesinde sizin bünyenize uygun sonuçlar doğuracaktır.

Sebze

Bağışıklık sistemini, üriner yapıyı, sindirim sistemini ve tüm vücudumuzu ayakta tutan etkenleri bir araya getirdiğimizde sebzeler ve sebzelerden aldığımız minerallerin etkilerini görebiliyoruz. Bu durumda ister istemez ilk evrelerinden itibaren Prostat tedavisi için beslenme ön plana çıkmaya başlıyor. Antitoksidan özelliğe sahip olan tüm sebzelerin tüketilmesi gerekiyor. Bunların başında yeşil yapraklılar, yeşil biber ve brokoli yer alıyor. Bunun sebebi doğrudan besin değerleridir. Ayrıca kış kabağı, patates, havuç, lahana, dolmalık biber ve brüksel lahanası tercihleriniz arasında olabilir.

Meyve

Her renk meyveden ihtiyacınızı almanız gerekiyor. Prostat hastalarının tüm meyvelerden alması gereken vitaminler ve mineraller vardır. Kiraz, portakal, greyfurt, mango, erik, üzüm, karpuz, kivi, kavun, papaya ve çilek Prostata iyi gelen meyveler arasındadır. Enfeksiyonları engellediğinden ötürü bağışıklık sistemini güçlendirir.

Yağsız Proteinler

Yağsız protein grubunu vücudumuzun yenilenme evresindeki yapı malzemesi olarak düşünebiliriz. Vücudumuzda Prostata iyi gelen gıdalar arasında yağsız et, balık ve tavuk ürünleri, mercimek ve fasulye gibi baklagiller, yağsız süt ve yoğurt ürünleri sayılabilir. Tüm vücut sağlığımız için buna özen göstermek zorundayız.

Tahıl ve Kepek Ürünleri

Besin lifi ve protein yönüyle güçlü olan tüm besin gruplarının bizim için iyi bir tedavi sürecini başlatacağından emin olabiliriz. Rafine edilmiş tahıl ürünlerinin vücut sağlığında kansere, ölü hücrelere, tümör ve ur oluşumlarına faydalı olduğunu biliyoruz.

Mineraller

Tabi ki vücudun çok sayıda ihtiyacı vardır. Proteine iyi gelen besinler arasında selenyum ve çinko içeriğine sıkça rastlanmaktadır. Örneğin yumurta, deniz ürünleri ve meyveler selenyum yönünden zengindir. Sebze tüketimi de bu ihtiyacınızı belirli bir oranda karşılar. Çinko içinse kabuklu deniz ürünleri tüketmeniz gerekir. Her gün bir avuç fındık yemek, ana yemeklerde baklagil tüketmekte çinko ihtiyacınızı karşılayabilir.

Yağ

Yağ tüketimi belirli bir oranda olabilir. Ancak doymuş yağlardan uzak durup zeytinyağı, keten tohumu, kanola yağı ya da ceviz yağı kullanmanız gerekir. Bitkisel yağlar arasında bulunan diğer alternatifler Prostat için olumsuz etkiler doğurabilir. Vücudun genel işlevini de etkileyecektir.

Likopen

Bildiğiniz gibi Likopen yalnızca domates içinde olan, aynı zamanda salça gibi domates ürünlerinde de doğal olduğu takdirde bolca miktarda yer alan bir enzimdir. Prostatın ilerlemesini durduran besin grupları arasında yer aldığından ötürü diyet listelerinde oldukça revaçtadır. Üstelik gün içerisinde sık tüketilebilecek bir gıda olması hastalar için bir avantajdır.

Prostat Kanserinin Tedavisi Var Mı?

Eğer beslenmeye dikkat edilmezse Prostat kanseri riski git gide artmaktadır. Bu durumda da ister istemez hastaların Prostat kanseri korkusu başlar. Ancak beslenmeye düzenli bir biçimde yön verilip bu düzenin dışına çıkılmazsa herhangi bir problem yaşanmayacağından da bahsetmek gerekiyor. Prostat hastalarında beslenme kadar teşhiste önem taşıyor. Muayene olarak tedaviye başladıktan sonra herhangi bir risk altına girmeyeceğinizin garantisini verebilmek mümkündür. Ancak doku üretiminin yenilenmesi, vitamin ve mineral dengesinin korunması çok önemlidir. Prostat Kanseri riskini azaltmak için yağlı kırmızı et tüketimini kesmeniz gerekir. Doymuş ya da trans yağ kullanılarak pişirilmiş hazır gıdalar yine tüketmemeniz gerekenler arasındadır. Yağlı süt ürünlerinin çok faydalı olmayacağına emin olabilirsiniz. Bitkisel yağlara ve belirli gıda tüketiminin altına düştüğünüz an sorunlar ardı ardına gelişmeye başlayacaktır. Prostata iyi gelen besinler hemen herkes için tüketilebilecek gıdalar arasındadır. 13958