Propolis Nedir? Nasıl Kullanılır, Yan Etkileri ve Zararları?

Propolis Hakkında Makalemizi Sesli Dinlemek İster Misiniz?

Propolis nedir dendiğinde ilk cevap olarak arıların farklı ağaç ve bitkilerden toplamış olduğu bunları da salgıladıkları çeşitli enzimlerle işlemeleri ile oluşan reçineye benzeyen üründür. Antimikrobiyal ve antioksidan özelliği bulunmaktadır.

Sorumuzun bir başka cevabı da aslında arıların kovanlarını korumaları için, aynı zamanda da peteklerdeki hijyenin sağlanması adına ve zarar verecek olan böceklerin kovan içine giriş yapmalarını önlemek için kullanılır. Ayrıca bal yapma organizasyonu içinde çatlamış olan yerleri onarmak için de kullanılmaktadır. 

Bakıldığında propolis nedir dendiğinde, Yunanca’da ‘pro’ kelimesi savunma, ‘polis’ kelimesi de şehir anlamına gelmektedir. Bu açıdan da ne kadar manidar olduğu ortadadır. Arıların propolis sayesinde kovana giriş çıkışlarının güvenli bir noktadan yapıldığı bilinenler arasındadır. Propolis hakkında merak edilenler sinoplukoca.com adresi ile karşınızda olacak.

Propolis Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Propolis Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Propolis özellikleri arasında enfeksiyon tedavisi esnasında da kullanımı görülmektedir. Propolis tablet olarak birçok çalışmada kullanılmış ve etkisi araştırılmaya devam etmektedir. Başka bir açıdan bakıldığında da daha çok propolisin toplanarak nasıl bir içeriğe sahip olduğu ve farklı bölgelerde üretimi yapılanlarla arasındaki fark ortaya çıkarılmak istenmektedir. Fakat yapılan araştırmalarda belirgin bir fark gözlenmemiştir.

Propolis nedir sorusunun cevabı sinoplukoca ile son bulacaktır. Genel olarak arı zamkı olduğu bilinmektedir. Kovanların içinde güvenliğin sağlanması ve hijyeni için arıların üretimini yaptığı bir üründür. Reçine kıvamında olan görünümleri ile kovanın sağlığını geliştirirler.

Eski dönemlere bakıldığında insanlar tarafından uzun yıllar tedavi amacı ile kullanıldığı bilinenler arasındadır. Günümüzde de sağlık açısından olumlu etkilerinin olması nedeniyle yaratmış olduğu etki bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Antioksidan açısından da zengin olması nedeniyle bu ihtiyacın karşılanması açısından önemlidir.

Propolis ne işe yarar diye bakıldığında da birçok vitamini bir arada bulundurması nedeniyle vücudun direnç kazanmasına yardımcı olmaktadır. Polenlerden farklı olarak C, E ve B1, B2 vitaminlerini barındırmaktadır. Aynı zamanda çinko, demir ve magnezyum açısından da zengin olduğu belirtilmektedir.

Propolis Nasıl Kullanılır?

Propolis Nasıl Kullanılır?

Arılar tarafından ağaç ve çeşitli bitkilerden toplanan maddelerin, kendi bünyelerindeki salgılar ile tepkimeye sokmaları sonucunda oluşan ve propolis nedir sorusunun cevabı olan bu madde insan sağlığı açısından oldukça olumlu etkilere sahiptir. En çok şikayet edilen konulardan bir tanesi olan bağışıklık sistemi sorunlarının ortadan kalkmasını sağlamaktadır.

Propolis nasıl kullanılır şeklindeki sorulara cevap olarak tablet, kapsül, sprey ve damla formları bulunmaktadır. Her sorun için farklı şekillerde kullanımı önerilmektedir. Oral yollarla ve direkt olarak kullanımı için, özellikle dikkat edilmesi gereken ne için kullanılacağı olmalıdır. Ağız içinde ya da boğazda gelişen enfeksiyonlar için propolis damla ve sprey önerilmektedir.

Eğer bağışıklık sistemi ile ilgili bir problem için kullanılacaksa kapsül şekli ya da tablet şeklinde olanı kullanılmalıdır. Bu şekilde olan formları bağışıklık sisteminin güçlenmesi ve uyku düzeninin yeniden kazanılmasını sağlamaktadır. Yanık ve yara tedavisi için kullanılacaksa da krem formunda olan şekli ile direkt olarak cilt üzerine uygulanmalıdır.

Hastalıklar ve tedavisinde kullanımı için öncelikle bir uzmandan görüş alınması çok daha faydalı bir adım olacaktır. Bu konuda yapılacak olan başvuru esnasında hekiminizin önermiş olduğu doz ve miktarda tüketilmesi ya da kullanımının ne kadar aralıklarla olacağı konusunda destek almak çok daha faydalı olacaktır.

Propolis Damla Faydaları ve Fiyatı

Reçine kıvamında bir madde olması nedeniyle damla formunu alabilmesi için birtakım çözeltiler ile çözümlenmesi ve sıvı bir hal alması sağlanmaktadır. Dünya üzerinde geleneksel tıp alanında sıkça kullanımı görülen propolis damla özellikle öksürük ve boğaz enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılmaktadır.

Arılar propolisin yapımında genel olarak ağaç ve çeşitli bitkilerin filizlerinden yararlanmaktadır. Her ne kadar gözle görülür biçimde olmadığından dolayı arıların kovan içinde topladıkları propolisler anlamlı bir bütün oluştururlar. Giriş çıkışları için gereken yolun yapımında kullanırlar ve bu da zararlı böceklerin ve canlıların kovana ulaşmasını engellemek için yapılmaktadır.

Propolis damla faydaları arasında en dikkat çeken ise ağız içinde oluşan enfeksiyonlarda etkili olmasıdır. Aynı zamanda boğaz enfeksiyonu, öksürük ve faranjit gibi durumlar için önerilmektedir. Gargara yapılarak tüketimi sağlanabileceği gibi bir su ile karışım sağlanarak içilebilir. Kısa süre içinde de etkisini göstermektedir. 

Ayrıca propolis fiyatı da piyasada bulunan formlarına göre değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle ne için kullanılacaksa ve bir uzman tarafından nasıl önerildiyse ona göre bir fiyatlandırma ortaya çıkacaktır. 

Propolis Faydaları Nelerdir?

Propolis Faydaları Nelerdir?

İnsan sağlığı üzerinde oldukça etkili olan propolis, çok zengin içeriklere sahiptir. Vitamin ve mineraller açısından da bu konuda bir zenginlik sunmaktadır. Özellikle antioksidan özelliği ön plana çıkıyor olsa da mantar enfeksiyonlarına karşı da etkili olmaktadır. Bunların dışında da farklı hastalıkların tedavisinde de kullanıldığı bilinmektedir. 

Propolis faydaları saymakla bitmeyen bir maddedir. İçerisinde bulunan etanol ile birlikte bağışıklık sisteminin güç kazanmasını sağlamaktadır. Etanol, iltihapların iyileşmesini ve önlenmesini sağlamaktadır. Yapılan başka bir araştırma sonucunda da kanserli hücrelerin gelişiminin engellenmesini sağlamaktadır. Vücudun sağlıklı olmasını ve kanser oluşma ihtimalini ortadan kaldırmaktadır. 

Virüsler açısından da oldukça etkili olan propolis, grip, nezle ve soğuk algınlığı açısından da bir önleme sağlamaktadır. Virüslerin vücuda girişini engellemektedir. Aynı zamanda karaciğere zarar veren maddelerin de ortadan kaldırılmasını sağlamaktadır. Diş etlerinde rastlanan rahatsızlıkların önlenmesi için de damla formunda olan ürünü diş macununa eklendiğinde bu sorundan kurtulmak mümkündür.

Bütün bunların dışında midede meydana gelen rahatsızlıkların da önüne geçmektedir. En çok şikayet edilen ülser ya da gastrit gibi hastalıkların tedavisinde kullanımı görülmektedir. Yapılan birçok çalışma sonucu insan sağlığı üzerine olumsuz etkileri olan patojenlerin vücuttan uzaklaştırılmasını sağladığı da ortaya çıkmıştır.

Propolis Damla Yan Etkileri ve Zararları

Propolis damla yan etkileri ve zararları nedir diye bakıldığında her üründe olduğu gibi aşırı tüketiminden kaynaklanan yan etki ve zararları bulunmaktadır. Bu nedenle dikkat edilmesi gerekenlerden bir tanesi de hekiminizin öngördüğü şekilde kullanımı uygundur.

  • Propolis damlanın çok fazla kullanılması midede rahatsızlıklara sebebiyet verebilmektedir. Bu nedenle belirtilen dozlarda kullanılmalıdır.
  • Her ne kadar faydalı bir ürün olsa da bu konuda alerjisi olan ya da kanıtlanmış bir bal alerjisi olan bireylerin tüketimi önerilmemektedir. 
  • Önerilen süre dışında fazla kullanımı sağlandığında cilt üzerinde farklı problemlere sebebiyet vermektedir. Ciltte kaşıntı ve kızarıklık oluşabilmektedir.
  • Propolis damla kullanımından önce herhangi bir nefes probleminin olup olmadığı araştırılmalıdır. Astın hastaları için tüketimi tavsiye edilmemektedir. Hamile ya da emziren kadınların da uzman kontrolünde kullanımı uygundur.
  • Tüketimi yapılmadan önce ya da tüketim esnasında alkol kullanımı olduğunda mide bulantısına sebebiyet vermektedir. 
13369