Propolis Nasıl Kullanılır? Faydaları, Zararları ve Yan Etkileri

Propolis Nasıl Kullanılır? Faydaları, Zararları ve Yan Etkileri. Propolis Nasıl kullanılır son dönemlerde oldukça sıkla aratılan konular arasındadır. Çünkü propolis, doğal bir koruyucudur. Bitkilerden elde edilen hem soğuğa hem de mikroorganizma saldırısına karşı koruyucu yapısı sayesinde, çok fazla hastalığın tedavisinde de kullanılmaktadır.

Fayda anlamında oldukça uzun bir sıralamaya sahip olan propolisin kullanım şekli de oldukça önemlidir. Propolis nasıl kullanılır sorusuna cevap bulmak için İgrus sitesinde bu yazımızı okuyabilirsiniz.

Propolis Nasıl Kullanılır?
Propolis Nasıl Kullanılır?

Propolis Nasıl Tüketilmeli?

Propolis nasıl tüketilmeli diye araştıranlarinsan sağlığı üzerinde oldukça mühim bir etkiyi de araştırmış olmaktadır.  Arıların topladığı maddeleri, kendilerinde bulunan salgılar sayesinde biyokimyasal etkileşim içerisinde bulundurmaları sonucunda propolis oluşur. Bağışıklık sisteminin korunması noktasında oldukça yüksek verimde bir bileşen olduğu için de özellikle içerisinde bulunduğumuz pandemi sürecinde en fazla merak edilen ürünler arasında yer almıştır.

Propolisin nasıl tüketileceği de bir diğer merak konusudur. Propolisin birbirinden farklı kullanım şekilleri vardır. Bu kullanım şekillerini de şu şekilde sıralayabiliriz

 • Suda çözünen damla.
 • Kapsül
 • Krem
 • Sprey
 • Şurup
 • Toz
 • Tablet

Genel anlamda propolis kullanımı oral yoldan ya da vücudun yüzeyine sürülerek yapılır. Bağışıklık sisteminin direncinin arttırılması istenirse suda çözünür bir şeklinin kullanılması daha geçerli olacaktır. Ağız yaraları ya da boğaz ile alakalı sorunlarda ise sıvı ve katı gıdalara damlatarak, propolisi kullanmak gerekir. Öksürük gibi bir şikayette ise şurup şekli kullanılabilir.

Toz şeklinde olan propolis, balın içerisine konularak tüketilebilir. Aynı zamanda yoğurdun içerisine de konulan propolisin iyileştirici etkileri oldukça fazladır. Bunlara ek olarak atlanmaması gereken bilgi ise özellikle bir doktor kontrolünde bu yararlı takviyenin alınması gerektiğidir. Çünkü alerjik bir durum ortaya çıkabilir ve etkileri devam eden bir süreç ile de karşılaşılabilir. Bu yüzden hekim kontrolü oldukça önemli bir yer tutar.

Propolis Ne Kadar Süre Kullanılmalı?
Propolis Ne Kadar Süre Kullanılmalı?

Propolis Ne Kadar Süre Kullanılmalı?

Propolis ne kadar süre kullanılmalı diyorsanız,özellikle doktorların tavsiye etmesi ile belirlenebilir. Aşırı bir tüketimden de kaçınılmalı ancak az bir süre kullanıp da etkisini görülmeden bırakılmamalıdır. Karaciğerden, yanık ve yaralara kadar etkili olan bu tamamlayıcı fayda miktarı doğru olduğunda uzun süreli bir kullanımı da beraberinde getirebilir. Sakıncalı durumda olan hastaların ise propolisi kullanmamaları önerilmektedir. Astım, bronşit gibi hastalıkları olan kişilerin muhakkak bu ürünü doktor kontrolünde kullanmaları önerilir.

Propolis Açıldıktan Sonra Ne Kadar Süre Kullanılır?
Propolis Açıldıktan Sonra Ne Kadar Süre Kullanılır?

Propolis Açıldıktan Sonra Ne Kadar Süre Kullanılır?

Propolis açıldıktan sonra ne kadar süre kullanılır sorusu önemlidir. Açıldıktan sonraki 2 yıl kullanılabilir. Şekilleri değişik olduğu için kullanım süreleri de farklılık gösterebilmektedir. Bundan dolayı, satın aldığınız propolis şekline göre değişen son kullanım süresini, ilgili kişiye sorabilirsiniz.

Propolis Damlası Nasıl Kullanılır?

Propolis damlası nasıl kullanılır sorusu sıkça araştırılmaktadır. Bu, en yaygın Propolis kullanımları arasında yer alır. Kullanım şekli olarak da en rahat kullanıma sahip olan şekillerden bir tanesidir. Beslenmenize dahil edebileceğiniz bu damla propolisi suda çözünür olan şekli ile kullanabilirsiniz. Su, meyve suyu, süt, çay, kahve ve bu tarzdaki ürünlere ekleyebilirsiniz.

Miktar olarak ise propolis damlasının kullanımı; çocuklar için 10 damla, yetişkinler için günde 20 damla şeklinde önerilmektedir. Bu miktarlara da dikkat etmek gerekir.

Propolis Damlası Nasıl Kullanılır?
Propolis Damlası Nasıl Kullanılır?

Propolis Faydaları Nelerdir?

Propolisin faydaları nelerdir derseniz bu başlı başına uzun bir listedir. Bu listenin ana başlıklarını ise şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • İltihabı önler.
 • Vücut direncini arttırır.
 • Uçuk, egzama, cilt yaraları gibi hastalıkların tedavi edilmesine yardımcı olur.
 • Solunum yolu rahatsızlıklarından olan grip ve nezlenin tedavisinde yardımcıdır.
 • Yaraların iyileşmesinde yardımcı olur.
 • Ağız ve diş sağlığında etkilidir.
 • Kanser ile savaşma konusunda da oldukça etkili bir iyileştiricidir.

Kemoterapi Alırken Propolis Kullanılır Mı?

Propolisin kansere etkisi farklı kanser hücrelerinin vücutta çoğalmasını engellemektir. Vücutta sağlıklı olarak bulunan hücrelerin de kanserli hücrelere dönüşme ihtimalini ortadan kaldırmaktır. Bu şekilde iyileştirici bir etkiye sahip olan propolis, kanserli hücrelerin birbirleri ile olan iletişimlerinin yollarını keserek, bir duvar örer.

Aynı zamanda güçlü bir anti tümör özelliğine de sahiptir. Propolis nasıl kullanılır sorusunu araştıranlar için önemli bir soru da kemoterapi alırken propolis kullanılır mı olmaktadır.

Propolisin Zararları ve Yan Etkileri Nelerdir?
Propolisin Zararları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Propolisin Zararları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Propolisin zararları ve yan etkileri nelerdir derseniz doz aşımı kaynaklı olarak ortaya çıkabilecek olan bazı sorunlar olabilir. Bu sorunların başında mide rahatsızlıkları gelir. Eğer alınması gereken dozun üzerine çıkıldıysa, mideye rahatsızlık verebilir. Diğerleri;

 • Bala alerjisi olan insanların da propolisten etkilenecekleri açıktır. Özellikle alerjik durumların sonuçları kişileri kötü etkileyebilir.
 • Astım ve bronşit gibi ciddi solunum rahatsızlıkları olan kişilerin de propolis kullanmaları önerilmemektedir.
 • Aşırı uzun süreli kullanımda ise hassas bir cildiniz varsa tahrişe sebebiyet verebilir. Uzun süreli kullanımlarda bir etkisi de alerjik reaksiyonlardır.

Propolis nasıl kullanılır, faydaları nelerdir gibi sorulara cevap vermeye çalıştık. Bazı durumlara dikkat edildiği, dozun aşılmadığı ve özellikle hekim kontrolünde bir kullanım sağlandığı takdirde oldukça sağlıklı bir yaşamın anahtarından bahsedilebilir.

Doğanın güçlü yapısı, en büyük şifa kaynaklarından bir tanesi de olan propolis direkt olarak yardımcı kılar. Bu yüzden yaşadığınız pek çok problemin çözümünü direkt olarak şifa kaynağı olan doğada bulabilirsiniz.

Dikkatli kullanım sağladığınız zaman oldukça iyileştirici özelliği olan bu ürün, size oldukça büyük bir fayda sağlayacaktır. Yine de doktor kontrolünde kullanmaya özen göstermeniz oldukça mühim bir husus olarak karşımıza çıkar.

35452