Pratik Bilgiler Mutfakta İşinizi Çok Ama Çok Kolaylaştıracak

Pratik Bilgiler Mutfakta İşinizi Çok Ama Çok Kolaylaştıracak. Mutfak denildiğinde günümüz insanlarının büyük bir bölümünün zamanının geçtiği bir alan akla geliyor. Bu zamanı en iyi şekilde değerlendirmek ve olabildiğince kolay bir biçimde işlerimizi halletmek ise mümkün olabiliyor.

Yalnızca bazı detayları öngörmek, ipuçlarını takip etmek ve pratik noktaları bilmek gerekiyor. Bu sayede mutfak işleri daha kısa sürede ve çok daha az efor sarf ederek yapılabiliyor.

Bilhassa kadınların mutfakta geçirdikleri uzun zamanı daha verimli kullanmayı amaçladıklarını biliyoruz. Bunu pratik yöntemlerle hem eğlenceli hem de işlevsel bir hale getirmenin onlarca farklı yolu var. Üstelik her biri hepimizin aklına gelebilecek kadar basit metotlar olup gördüğünüzde şaşkına dönebilirsiniz.

Pratik Bilgiler Mutfakta İşinizi Çok Ama Çok Kolaylaştıracak

Mutfakta İşinizi Kolaylaştıran Pratik Bilgiler

Mutfak işlerinde pratik çözümler üretebilmek için pek çok malzemeden faydalanmak mümkün. Bazı ürünler özel olarak tasarlanmış olduğu için bu pratikliği içerisinde zaten yansıtmaktadır.

Ancak kullanım aşamasında bilmememiz bu özelliği aktif olarak kullanmamıza engel olur. Buna en basit örneği ise tencerelerin tutma kısımlarının aslında işlevsel olarak karıştırma kaşığını ve kapağı tutturmak için üretildiğini söyleyerek gösterebiliriz.

Tencerelerin kapaklarının üzerinde bulunan tutma kısmı ile tencerenin kulplarının delikleri aynı standartta üretilir. Dolaysıyla dilediğiniz zaman kapağı ters çevirerek kulp üzerine oturtabilirsiniz. Diğer kulp ise karıştırma tahtası ya da kaşığını yerleştirebilmeniz için kullanılmaktadır.

Daha da pratik detaylar arasında yer alan bulaşık kurutma aparatı yapımına geçebiliriz. Mutfak ve bulaşık ayrılmaz bir ikili olmakla beraber pratik bilgilere en çok ihtiyaç duyduğumuz işlerin başında gelir. Bazı saklama kaplarının kapakları, kavanoz kapakları gibi düz parçalar yıkandıktan sonra dikine koyulmak istenir. Ancak bu mümkün olmaz.

Çocukluğunuzdan hatırlayabileceğiniz yürüyen yay ya da günümüzde stres halkası olarak bilinen malzemeyi daire şekline getirerek yapıştırın. Herhangi bir tepsinin ortasına koyduğunuzda onlarca kapağı dik konumda tutabileceğiniz bir kurutma aparatına sahip olacaksınız. Aynı zamanda bunu raflarda bu kapakları düzenli tutmak için de kullanabilirsiniz.

Karton kullanarak organizer yapabileceğinizi söylemek istiyoruz. Kullanılmayan karton ambalajları merdiven şeklinde keserek uzun olan uçları yatay gelecek şekilde çekmecelerinize yerleştirin. Böylece tüm aradığınız ürünleri sıralı ve görebileceğiniz şekilde sıralama şansınız olur.

Bir diğer pratik bilgi: Eğer raflarla aranız çok iyiyse ve rafların arka kısmında kalanları almakta zorlanıyorsanız mükemmel bir dekoratif estetikle bu sorunu çözebilirsiniz.

Rafın ön kısmını bir kademe aşağıya alarak rafın öne doğru yatık şekilde olmasını sağlayın. Ardından ufak bir tahta parçasını raf ebatlarında keserek ön kısma yatay pozisyonda koyun. Böylece raf yatay olsa bile arkadaki parçaların öne doğru kayması engellenecektir. Ayrıca rafın arkasında hangi ürün varsa görebilir, rahatça elinizi uzatarak alabilirsiniz.

Klasör dosyaların iç aparatlarında askı olarak kullanabileceğiniz kısımlar yer alıyor. Bu parçayı alarak mutfağınızda dolap kapaklarınıza yapıştırabilir ve havlularınızı asabilirsiniz. Kağıtları birbirine tutturmak için kullanılan aparatı ise poşet içerisindeki gıdaları asmak için tercih edebilirsiniz.

Çöp şiş olarak et dizdiğimiz tahta çubuklar yalnızca bu amaçla kullanılmayabilir. Buzdolabını daha verimli kullanabilmenin en temel yolu bunlardan geçiyor. Çünkü yapmanız gereken şey bir kabın üzerini streç ile kaplayarak üzerine iki tane çöp şiş koymak. Ardından üstüne bir tane daha kap yerleştirebilirsiniz.

Mutfak için en pratik çözüm yöntemleri genellikle ürünlerin toplu olması üzerinedir. Poşet kirliliğini azaltmak için kuru peçete kutusunu atmayın.

Poşeti içerisine katlayıp yerleştirin ve tutma kısımlarından diğer bir poşeti geçirip katlayıp koyun. Poşetleri bu şekilde yerleştirdiğinizde her çektiğinizde bir tane poşet gelecek ve hepsi toplu duracaktır.

Buzdolabı poşetleriniz göze az geliyor olsa bile derin dondurucuda çok yer kaplayabilir. Bunun için poşetleri doldurup ağızlarını kilitledikten sonra merdaneyle üzerinden bir kez geçmelisiniz. Böylece hacmi azalacak ve ince olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap