Mutfakta Kolaylık Sağlayacak Hem Pratik Hem Etkili Yöntemler

Mutfakta Kolaylık Sağlayacak Hem Pratik Hem Etkili Yöntemler. Mutfakta vakit geçiren herkesin bazı işleri daha hızlı bir biçimde yapmak istediğini biliyoruz. Bu bazen yemek pişirmek iken bazen malzemelerin yıkanması, temizlenmesi, istiflenmesi olabiliyor. Yani aslında mutfak için her işlem bir külfet olarak görülüyor.

Bu süreci hızlandırmak ve daha hızlı halletmek ise bir noktada bizlerin elindedir. Uzun yıllardır uygulanan ve altın kurallar olarak bilinen bazı püf noktaları bu aşamada önem arz ediyor.

Eğer mutfaktaki işlerinizi daha pratik bir biçimde çözmeyi amaçlıyorsanız işinizi kolaylaştıracak çok fazla taktik var. Bu bazen sebzeleri doğrarken uygulayabileceğiniz bir yöntem olabiliyor.

Bazen ise ortalıktaki dağınıklığı hızlıca toplamanıza yardımcı oluyor. Dolayısıyla tümünü ele aldığımızda mutfakta daha keyifli vakit geçirmek mümkün hale geliyor.

Mutfakta Kolaylık Sağlayan Püf Noktaları

Mutfakta Kolaylık Sağlayan Püf Noktaları

Mutfakta Kolaylık Sağlayan Püf NoktalarıMutfak hakkında bilinen en önemli pratik fikirler hemen hemen herkesin aklında yer etmiş durumda. Ancak şeflerin ve mutfakta uzun bir süre geçirenlerin kendilerinde geliştirdiği çok pratik detaylar var.

Genellikle zaman alacağı düşünülen pek çok hazırlık işlemini çok kısa sürelerde yapmanız mümkündür. Bunlar ise bilinmeyen mutfak sırları olmaktan yavaş yavaş çıkıyor.

  • Kremayı Çırpmanıza Gerek Yok

Krema hazırlarken mutfakta ciddi bir emek sarf ediliyor. Çünkü elimizde çırpıcı olduğunda uzun süre katı bir doku kalmaması için çırpmamız gerekiyor. Eğer elimizin altında mikser varsa zaten bu bir sorun olmaktan çıkıyor.

Fakat mikser kullanılmadığında da el çırpıcısıyla ciddi anlamda büyük bir güç ve efor sarf ediliyor. Oysa ayran yaptığınızı hayal ederek bir kavanozun içerisine malzemeleri ekledikten sonra kremanın kıvamını dilediğiniz noktaya getirebilirsiniz. Tek yapmanız gereken şey kolayca kavanozu çalkalamak.

  • Yeşillikleri Doğramak Zaman Kaybettirmesin

Haftalık Pazar alışverişi bir mutfağın olmazsa olmazıdır. Özellikle sebze ve yeşillik yönünden pek çok besin alınır ve dolaba atılır. Sonrasında ise sürekli olarak yemek hazırlığında yeşillikler çıkarılarak doğranmaya başlanır. Belki de hazırlık sürecinin en önemli zaman ölçeğidir.

Ancak bunu kolaylaştırmak sizin ellerinizde olabilir. Yapmanız gereken şey yeşillikleri aldığınızda hemen büyük bir kısmını kesmektir. Hatta hepsini de doğrayabilirsiniz. Daha fazla zaman gitmeyeceğinden emin olabilirsiniz.

Tüm yeşillikleri kestikten sonra porsiyonlara bölerek buzdolabı poşetlerine atarak dolaba yerleştirin. Her seferinde uğraşmak zorunda kalmazsınız.

  • Makarnanın Pişme Süresi

Makarnayı pişirmek her ne kadar hızlı gibi görünse de daha da hızlandırmanın bir yolu var. Bunu yaparken makarnaları poşetlerinden çıkartın ve bir cam kavanozun içerisine koyun. Kavanozun kapağını sıkıca kapayın ve havayla temasını kesin.

Hatta mutfak ustaları bu yüzden makarnaları poşetleriyle değil cam kavanozlar içerisinde saklamaktadır. Ortalama 24 saat geçtikten sonra o makarnayı 3 dakika gibi minimal bir sürede pişirebileceksiniz.

  • Haşlanmış Gıdaların Kabuğunu Soyma Yöntemi

Başta patates olmak üzere haşlanmış olan yiyeceklerin kabuklarını soymak bazen uğraştırıcı olabiliyor. Eğer efor sarf etmeden kabukları soymak istiyorsanız ilk yapmanız gereken şey buz kullanmaktır. Haşladığınız besinleri bir kaba aldıktan sonra başka bir kabın içerisine su doldurun.

Suyun içerisine ise buz parçalarını atın. Ardından haşlanmış patatesleri teker teker bu kabın içerisine alın. Bir süre beklettikten sonra patatesi elinize alırken bile kabuğun sıyrılarak soyulduğunu fark edeceksiniz. Böylece zamandan tasarruf etmek mümkün olacak.

73545