Pirinç Pilavı Püf Noktaları, Tarifi, Nasıl Yapılır? Ne Kadar Su Konur?

Pirinç Pilavı Püf Noktaları, Tarifi, Nasıl Yapılır? Ne Kadar Su Konur? Peki Tavuk suyu ve tavuk eti kullanılan tavuklu pirinç pilavı hem vitamini hem de mükemmel tadı ile herkes tarafından sevilmektedir.

Pirinç Pilavı her türlü Sebze ve et yemeklerinin yanına oldukça güzel yakışır. Herkes tarafından da sevilerek tüketilir. Pirinç pilavı püf noktaları birçok kişinin merak ettiği ve araştırdığı bir durumdur. Çünkü özellikle bayanlar güzel görüntülü pilavlarla sofralarında görselliğe oldukça önem verirler.

Görsellikten ziyade pilavda ortaya çıkan lezzet de oldukça önemlidir. Sade pirinç pilavından başka nohutlu pirinç pilavı da kişilerin oldukça sevdiği bir yemek türüdür. Tavuk suyu ve tavuk eti kullanılan tavuklu pirinç pilavı hem vitamini hem de mükemmel tadı ile herkes tarafından sevilmektedir.

Pilavınızda kullanacağınız yağın bir püf noktası teşkil ettiğini biliyor muydunuz? Sıvı yağdan ziyade tereyağı kullanırsanız tereyağlı pirinç pilavı elde ederek onun muhteşem kokusunu hissedebilirsiniz. Görsellik ve koku neticede bütün yemeklerde oldukça etkilidir.

Bütün püf noktalarını sizlerle paylaşacağımız bu yazı sinoplukoca tarafından siz değerli okuyucularına aktarılmaktadır.

Pirinç Pilavı Tarifi, Nasıl Yapılır
Pirinç Pilavı Tarifi, Nasıl Yapılır

Pirinç Pilavı Tarifi, Nasıl Yapılır?

Kendiniz ya da misafirleriniz için pişireceğiniz pirinç pilavının tam pişmiş olması, lapa kalmaması oldukça önemli bir konudur. Pirinç pilavı tarifi, nasıl yapılır? Sizlerle paylaşacağız. Bu tarifle birlikte kadın ya da erkek herkes pilav yapabilir.

Tarifi vermeden önce pirinç cinslerinin pilavınızla yakından alakalı olduğunu hatırlatmak isteriz. Çünkü Osmancık, baldo, kırık ve jasmin gibi türleri olan pirinçlerden pilav için en ideal olanı baldo pirinçtir. Hem iri taneli olması hem de lezzeti ile ilk sırada tercih edilmektedir.

Jasmin ya da Osmancık pirinçlerle de pilav yapabilirsiniz. Bu da sizin tercihinize kalmış bir durumdur. Kokulu pirinç pilavı isteyenler jasmin pirinç kullanabilirler. Küçük taneli isteyenler de Osmancık türünü kullanabilirler.

Pirinç pilavı tarifi vermeden önce gerekli olan malzemelerimizi sizlere belirtelim. 2 bardak pirinçten 6 kişiye yetecek kadar pilav elde edeceğinizi söylememizde fayda vardır. İsterseniz ölçüyü azaltabilirsiniz.

Öncelikle pirincinizi ılık tuzlu suda ıslatmanızı tavsiye edeceğiz. En az bir saat bu suda bekleyen pirinçler üzerinde barındırdığı nişastayı suya bırakacaktır. Nişastadan arınan pirinçler pilavınız için oldukça önemlidir.

Pirinç pilavı püf noktaları arasında tuzlu suda bekletilen pirinçlerin iyice yıkanması yer almaktadır. En az iki defa pirincinizi yıkayın ve suyunun süzülmesi için süzgece koyarak bir kenarda bekletin. Şimdi sıra pişim aşamasına geldi demektir.

Mis gibi pirinç pilavı yapmaya başlayabiliriz. Öncelikle 2 kaşık kadar tereyağını tencerede eritin. Üzerine suyu süzülmüş olan pirincinizi ekleyin. Tane tane görünene kadar kavurun. Mis gibi kavrulma kokusu geliyorsa sıra su eklemeye gelmiş demektir.

Su miktarı genelde pirincin 1,5 katıdır. Ama bahsetmiş olduğumuz pirinç cinslerine göre bu oran değişebilir. Özellikle iri taneli olan baldo pirince 2 katı ölçüde ılık su eklemeniz daha uygun olacaktır.

Kavrulan pirinçlere suyu eklediğinizde tuz ve birkaç damla limon suyu ekleyin. Limon suyu pirinç pilavı püf noktaları arasında bulunmaktadır. Pilavınızın beyaz bir görüntüde olmasını sağlar. Tencerenin kapağını kapatın ve pişmeye bırakın.

Pilav suyunu çekene kadar pişmesi gerekir. Suyu bitince mis gibi pilavınız sofralarınıza sunum için artık hazırdır. Yemeden önce bir müddet beklenmesi güzel pilav elde etmek için oldukça önemli bir durumdur.

Pirinç Pilavı Nasıl Pişirilir?
Pirinç Pilavı Nasıl Pişirilir

Pirinç Pilavı Nasıl Pişirilir?

Pilav yapmaya başladığınızda pirinç pilavı nasıl pişirilir? Konusunda bazı ayrıntılara dikkat etmeniz gerekmektedir. Pirincin cinsi ne kadar önemliyse, pişme süresi ve bazı ayrıntılar da bir o kadar önemlidir.

Pirinç pilavı püf noktaları arasında kısık ateşte pişirmek bulunmaktadır. Yavaş yavaş pişen pilavınız hem suyunu çekerek diri kalmayacak hem de güzel bir görüntüye sahip olacaktır.

Pirinç pilavı demleme yöntemi güzel bir pilav elde etmek için önemli bir ayrıntıdır. Pilav pişince kapağın altına kağıt peçete ilave ederseniz; buharlaşan pilavın suyunu peçete emecektir. Bu da sizlerin güzel bir pilav yapmanızı sağlayacaktır.

Pilavın Tane Tane Olması İçin Ne Yapmak Gerekir?

Pilavın tane tane olması herkes tarafından arzu edilen bir durumdur. Pilavın tane tane olması için ne yapmak gerekir? İlk yapılması gereken ılık tuzlu suda bekleterek onu nişastasından arındırmak olmalıdır. Güzelce yıkanması da önemli bir unsurdur.

Kullanacağınız su miktarı ve doğru tencere tercihi pilavınızın tane tane olmasında büyük etkendir. Pirinçlerin kırılmadan pişmesi için pilav tencerelerini tercih edin. Çukur olmayan, yayvan ve altı tutmayan tencereler pilav için idealdir.

Pişirirken pirinçleri kavurmak tane tane olmaları için önemli bir ayrıntıdır. Ayrıca su ilave etmeden tuzunu ilave etmek gerekir. Böylelikle pirinçlerde su varsa onu da yok ederiz ve tane tane pilavımız olur.

1 Su Bardağı Pirince Ne Kadar Su Konur?

Pilavınızı az ya da çok yapmanız kişi sayısı ile ilgili bir durumdur. 4 kişilik bir aile için 1 bardak pirinç yeterlidir. 1 su bardağı pirince ne kadar su konur? Su miktarı pirincin cinsi ile ilgilidir. Genelde 1,5 su bardağı su koymanız yeterli olacaktır. Su miktarını çoğaltmanız gerektiği kararını ilk pilav yapımından sonra kendiniz verebilirsiniz.

İkinci pilav yapışınızda suyun miktarını çoğaltabilirsiniz. Şunu unutmamalısınız ki iri taneli pirinçlerle yapılan pilavda su miktarı 1,5 katından fazla olmaktadır. 

Pilavın Lezzetli Olması İçin Ne Yapılmalı?

Yemeklerde lezzet kavramı oldukça önemlidir. Siz ve sunum yaptığınız kişiler için lezzet ilk sırada yer alır. Pilavın lezzetli olması için ne yapılmalı? Farklı ve güzel lezzetler elde etmek için pilavınızda tavuk ya da et suyu kullanabilirsiniz.

Sıvı yağ yerine tereyağı kullanabilirsiniz. Renkli pilavlar elde etmek için domates rendesi kullanabilirsiniz. Böylelikle domatesli pirinç pilavı yapmış olursunuz. Sarı renkli bir pirinç pilavı elde etmek için pişirirken içine toz zerdeçal ilave edebilirsiniz. Böylelikle sarı renkli ve lezzetli zerdeçallı pirinç pilavı elde edersiniz.
Bazı haşlanmış bakliyatları pilava ilave etmeniz onlara farklı lezzet katacaktır. Örnek vermek gerekirse; haşlanan bezelye ile bezelyeli pirinç pilavı yapabilirsiniz. Ya da haşlanmış yeşil mercimekle yeşil mercimekli pirinç pilavı yapabilirsiniz. Bunlar hep pilavınıza lezzet veren farklı alternatiflerdir.

Pilavın Lapa Olmaması İçin Ne Yapmak Gerekir?

Pirinç pilavı püf noktaları arasında pilavın lapa olmaması için uygulanması gereken bazı yöntemler bulunmaktadır. Neticede tane tane pilav elde etmek herkesin hayal ettiği bir durumdur. Pilavın lapa olmaması için ne yapmak gerekir?

·      Pirinçler limonlu ya da tuzlu ılık suda bekletilmelidir.
·      Bekletilen pirinçlerin güzelce yıkanması.
·      Pirinçler iyice kavrulmalı.
·      Pilav piştikten sonra karıştırmayın ve onu demlemeye bırakın.

Şehriyeli Pirinç Pilavı Nasıl Yapılır?

Sade yapılan pirinç pilavının haricinde güzel görüntüye sahip olmak için şehriyeyi kavurabiliriz. Böylelikle şehriyeli pirinç pilavı elde ederiz. Şehriyeli pirinç pilavı nasıl yapılır?

Diye merak edenler için hemen belirtelim:

Pilav yapım aşamasında erittiğiniz tereyağının içine bir miktar şehriye ilave edip kızarana kadar kavurmanız gerekir. Daha sonra yıkanan pirinçleri ilave ederek kavurmaya devam etmelisiniz. Suyunu ilave edip pişirmelisiniz. İşte o zaman şehriyeli pilav elde edeceksiniz.

Pirinç pilavı püf noktaları siz değerli takipçilerine sinoplukoca.com tarafından sunulmuştur. Türk sofralarında oldukça önemli yere sahip olan güzel pilavları sizler de yapabilirsiniz. Deneyen herkese afiyet olsun.

78074