İyi Pilav Nasıl Yapılır? Tane Tane Yapmanın Püf Noktaları

İyi Pilav Nasıl Yapılır? Tane Tane Yapmanın Püf Noktaları. Pilav yapmak ayrı bir sanattır. Sanattır çünkü denk gelmesi, lezzetli, tane tane olması kullanılan malzemeye, pişirme tekniğinize ve en önemlisi el lezzetinize bağlıdır. Her türlü işlemi yapsanız da bir türlü pilavınız güzel ve lezzetli olmuyorsa Pilav yapmanın püf noktaları konulu bu yazımızı mutlaka okumalısınız.

Bu içerikte ve İyi Pilav Pilav Yapımı Tane Tane Pilav Pilavın Püf Noktaları Pilav Nasıl Yapılır detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Pilav; pirinç, bulgur gibi taneli bitkilerin ya da şehriye, kuskus gibi çeşitli makarna türlerinin suda pişirilmesi sonucu elde edilen yemek çeşididir. Birçok çeşidi vardır. Dünya üzerinde özellikle Japonya ve Çin’de pirinç pilavı vazgeçilmez bir tattır. Pilavın en tercih edilen çeşidi pirinç pilavıdır. Pirinç pilavının ilk kökeni pirincin bol yetiştiği Güneybatı Orta Asya bölgesi olup daha sonra Türk Mutfağına girmiştir.

Osmanlı zamanında pirinç nadir bulunan bir tahıl olduğu için ilk başlarda pirinç pilavı saray yemeği olarak sadece sarayda yapılırdı. Daha sonra pirinç yetiştiriciliği ile toplumun her kesiminin rahatlıkla evlerinde pişirebileceği bir yemek halini almıştır.

Pirinç pilavı çeşitli şekillerde yapılıyor olması ve sebzeli veya etli yemeklerin yanında mutlaka servis edilen bir yemektir. Doyurucu olması nedeniyle de çok tercih edilir.

Pilav yapmanın püf noktaları için; pilavınızda kullanılan malzemeler, malzeme ölçüsü, pişirme süresi gibi ayrıntılar önemlidir. Ana maddesi olan pirincinizi kaliteli tercih etmelisiniz. Her pirincin su çekme oranı farklıdır. Kullandığınız yağ ve tuzu iyi ayarlamalısınız. Fazla olması durumunda lezzetli bir pilav elde edemezsiniz.  

İyi Pilav Nasıl Yapılır?
İyi Pilav Nasıl Yapılır? Tane Tane Yapmanın Püf Noktaları

İyi Pilav Nasıl Yapılır?

Güzel bir sulu yemek yaptınız ve yanına en az yemeğiniz kadar güzel bir pilav yapmak istiyorsunuz. Çok kolay diyebiliriz. Peki iyi pilav nasıl yapılır? dediğinizi duyar gibiyiz. İyi bir pilav yapmak için sırasıyla yapmanız gerekenler;

Pirincinizi iyi seçin. Kaliteli pirinç seçmeniz yemeğinizin de kaliteli olmasını sağlar.

Pirincinizi ıslatın. Şart değil ama pirincinizi pişirmeden önce 1-2 saat gibi ılık suda ıslatırsanız daha iyi sonuç elde edersiniz. Pirincinizi ıslatın ya da ıslatmayın mutlaka pirincinizi berrak su çıkana kadar yıkayın. Pirinci nişastasından ayırmalısınız.

Tereyağı kullanın. Daha sağlıklı olması için mümkünse tereyağı kullanın. Çok az miktarda katacağınız zeytinyağı tereyağınızın yanmasını engelleyecektir.

Pirincinizi iyice kavurun. Erittiğiniz tereyağına pirincinizi ekleyin kısık ateşte uzun süre kavurun. Pirincinizi alttan üste doğru kavurun. Bu hareket pirincin kırılmasını önler. Ayrıca mutlaka pilav yaparken tahta kaşık kullanın.

Limon suyu katın. Pirincinizi tereyağında kavururken 1-2 damla limon damlatırsanız pilavınız bembeyaz olacaktır. Böylece tereyağının neden olacağı sarılığı engellemiş olursunuz.

Ölçüye dikkat edin. İyi bir pilavın sırrı doğru ölçüdür. En doğru ölçü 1’e 1,5 ’dur. Yani 1 su bardağı pirinç kullandınız ise 1,5 su bardağı su kullanmalısınız. Suyunuz kaynamış ve 2 dakika dinlenmiş olmalıdır. Eğer pirincinizi önceden ıslatmışsanız ölçünüz 1 ‘e 1 olmalıdır.

Çok karıştırmayın. Su ekledikten sonra pilavınızı sürekli karıştırmayın. Koyduğunuz suyun pilavın her yerine dağılmasını sağlamak için bir kere karıştırın ve kapağını kapatın.

Kısık ateşte pişirin. Pilavınızı kapağı kapalı kısık ateşte pişmeye bırakın. Ateş harlı olursa su çabuk buharlaşır bu nedenle pilavınız lapa olur.

Kapağı kapalı tutun. Harlı ateş nasıl suyun çabuk buharlaşmasına neden olursa sık sık kapağını açmak da suyu çabuk buharlaştırır. Bu durumda suyu iyice azaldığı zaman kontrol etmek için açın.

Demlenmeye bırakın. Pilav pişer pişmez servis edilmez. Pişen pilavınızın üzerine bir kağıt havlu koyarak kapağını kapatın. Yaklaşık 20 dakika kadar bekleyin ve servis edin. Ne kadar lezzetli olduğunu fark edeceksiniz.  

Pilav Piştikten Sonra Karıştırılır mı?
Pilav Piştikten Sonra Karıştırılır mı?

Pilav Piştikten Sonra Karıştırılır mı?

İyi bir pilav pişirmek için kullandığınız malzemeler de önem arz etmektedir. Pilavınızın malzemelerinin dışında ayrıca kullanacağınız ekipmanlara da dikkat etmelisiniz. Pilav yaparken özellikle tahta kaşık kullanmanızı öneririz. Pilavı yaparken pirinçlerin kırılmaması için fazla karıştırmamalısınız. Aynı işlemi pişmesi tamamlandıktan sonra altını kapatırken bir kere karıştırın ve kapağını kapatıp demlenmeye bırakın.

2 Bardak Pirince Ne kadar Su Konur?

Pilavınızın tane tane olması için suyunu iyi ayarlamanız gerekir. Genel olarak ölçü 1’e 1,5 dur. Yani 1 su bardağı pirince 1,5 su bardağı su kullanmalısınız. Bu hesaplamaya göre 2 bardak pirince ne kadar su konur derseniz 2 su bardağı pirince 3 su bardağı su koymalısınız.

Tane Tane Pilav Nasıl Yapılır?

İyi pilav yapmak demek, tane tane pilav yapmak demektir. Tane tane pilav yapmanın püf noktası iyi pirinç seçimi, pirincin iyi kavrulması, çok karıştırılmaması, su oranının iyi ayarlanması ve en az 20 dakika dinlenmesini sağlamaktır.

Pilav Yaparken Pirinç Neden Kavrulur?

Lapa olmuş pilav kimsenin hoşuna gitmez. İşte pilavınızı fazla su çekmeyecek şekilde tane tane yapmak için pirincinizi kısık ateşte uzun uzun kavurun. Pirinçleriniz berrak bir hal alınca kavurmayı bırakın ve sıcak su ekleyin ve pilavının pişmesini tamamlayın.

Pilav Yaparken Pirince Eklenen Su Oranı Nedir?

Pilav için su oranı çok önemlidir. Pilav yaparken pirince eklenen su oranı pirincinizin çeşidine göre değişiklik gösterir. Genel olarak su oranı 1 ‘e 1,5’ dur. Fakat baldo pirincin su oranı 1’e 1’dir.

Şehriyeli Pirinç Pilavı Tarifi

Pirinç pilavı birçok farklı şekilde pişirilebilir. En bilindik pirinç pilavı şehriyeli pirinç pilavı olmaktadır. Zevkle ve severek tükettiğimiz pilavın tarifini size sunuyoruz. İyi pilav nasıl yapılır sorusuna en güzel cevap şehriyeli tariftir.

Şehriyeli Pirinç Pilavı Malzemeler;

 • 1 su bardağı pirinç
 • 1 çorba kaşığı arpa, tel veya yıldız şehriye;
 • 50 gr tereyağı veya margarin
 • 1,5 su bardağı su (et suyu veya tavuk suyu da pilavınıza ayrı bir lezzet katacaktır)
 • Tuz
 • 1-2 damla limon suyu
 • Tahta kaşık
Şehriyeli Pirinç Pilavı Yapılışı;

Şehriyeli Pirinç Pilavı Yapılışı;

Öncelikle eğer vaktiniz var ise pirincinizi yıkayın ve ılık su içinde en az 1 saat bekletin. Pirincinizin nişastası tamamen gidip berrak bir su elde edinceye kadar yıkayın ve çok iyi süzün. Artık pilavınızın yapılışına geçebilirsiniz.

 • Tencerenizde 50 gr tereyağı veya margarini eritin
 • Erimiş tereyağına 1 çorba kaşığı şehriyeyi (arpa, tel veya tamamen farklı bir görsellik elde etmek istiyorsanız yıldız şehriye) koyun ve hafif kavurun, çok karartmamaya dikkat edin. Çok kavurmanız durumunda yağınız da yanacağı için pilavınızın tadını bozacaktır.
 • Sıra pirinçlerinizi kavurmaya geldi. Suyunu iyice süzdüğünüz pirinci kavurmaya başlayın. Ateşiniz kısık olmalı, uzun süre kavurmalısınız. Tahta kaşığınız ile pirinçlerinizin kırılmasını önlemek için alttan yukarıya doğru karıştırarak kavurun.
 • Kavurma sırasında tuzunuzu ekleyin.
 • Pirinçleriniz berrak hal almalı. Berrak oluncaya kadar kavurun.
 • Kaynamış ve 2 dakika beklemiş 1,5 su bardağı suyu ekleyin.
 • Bir defa suyun, pilavın her yerine ulaştığını görecek şekilde karıştırın.
 • Bir taşım kaynadığını gördüğünüz pilavınızın altını kısın, kapağını kapalı olarak ve kısık ateşte yavaş yavaş pişmesini sağlayın.
 • Pilavınıza farklı bir aroma katmak isterseniz bir adet defne yaprağı atarsanız hoş bir aroma olacaktır.
 • Pilavınızın yavaş yavaş suyunu çekmesini takip edin.
 • Suyu çekilmiş pilavın altını kapatın. Üzerine kağıt havlu koyup, kapağını kapatın ve 20 dakika demlemeye bırakın

Lezzetli, tane tane bir pilav yapmanın püf noktaları konusunda okuduğunuz bu yazımızın yanı sıra İgrus sayesinde sinoplukoca.com internet adresinden bu ve bunun gibi birçok leziz yemek tarifleri öğrenebilirsiniz. Bu harika lezzetler ile gönülleri fethedebilirsiniz. İgrus’u isterseniz sosyal medya üzerinden Facebook, İnstagram, Pinterest veya Twitter üzerinden takip edebilir, elinizin lezzetini yeni tariflerle birleştirebilirsiniz.