Pırasa Nasıl Temizlenir Pırasa Pişirmenin Püf Noktaları

Pırasa Nasıl Temizlenir Pırasa Pişirmenin Püf Noktaları. Pırasa özellikle besin lifi açısından doygun bir sebze olarak mutfakların vazgeçilmezleri arasında sayılıyor. Aynı zamanda lezzetiyle hem çorbası hem de yemeği büyük bir şevkle tüketiliyor. İçeriğinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde sağlığa faydalı olduğu kanıtlanmıştır. Bazı hastalıklar için özellikle yenilmesi tavsiye edilmektedir. Temizlenmesi son derece basit olduğu için pratik yemekler arasında sayılır.

Uzmanlar tarafından A, B3, B5, B9, C, E ve K vitamini yönünden çok önemli bir sebze olduğu dile getiriliyor. Aynı zamanda mineral açısından magnezyum, demir, fosfor, sodyum, kalsiyum ve potasyum ile vücudumuzun ihtiyaçlarını karşılamayı başarıyor. Metabolizmamızın stabil kalması için gereken bu mineraller sayesinde de kalp hastalıklarına ve sindirim sistemine fazlasıyla iyi geliyor. Gözler için önerildiği gibi kemikler için de faydalı bir besin olduğunu atlamamak gerekiyor.

Pırasa Nasıl Ayıklanır?

Pırasa Nasıl Ayıklanır?

Lifli gıdalar arasında yerini alan pırasanın bu yönüyle de diyet yapanlara hitap ettiğini söylemeliyiz. Haşlama olarak tüketilerek hem lezzetli hem de sağlıklı bir besin haline gelebiliyor. Çorbası da yapıldığından ötürü illa yemek yapmak zorunda da değilsiniz. Herkesin ilk aklına gelen nokta ise pırasa ve uzun saplarının nasıl ayıklanacağı oluyor. Temizleme işlemi esnasında pırasa doğru şekilde hazırlanmazsa hem besin değerleri açısından hem de lezzet açısından pozitif bir sonuç alınamayabilir.

Pırasayı tezgaha alıp temizlemeye başlamadan önce işinizi biraz kolaylaştırabilirsiniz. Öncelikle üst kısmından ve alt saçak kısmından kesmeniz gerekiyor. Bu genellikle baş kısmında iki parmağınızın kalınlığı kadar iken saçak kısmında dört parmağınızın kalınlığı kadar ölçülür. Fakat saçak kısmında daha az ya da daha fazla kesenlere de rastlamak mümkün.

Pırasalar tane tane uzun bir biçimde karşınızda kaldığında ise soyma aşamasına geçebilirsiniz. Yapmanız gereken şey baş kısmından dikine kesik atmaya başlayarak alt kısma kadar inmek. Böylece üstündeki zar benzeri tabakayı çekip çıkarabilirsiniz.

Toprakla iç içe yetiştiğinden ötürü fazlasıyla toz ve toprağa maruz kalmış olacaktır. Pırasa ayıklarken en önemli nokta bu toprakları temizlemekten geçer. Bunu yaparken ovalayarak tamamıyla beyazlaşana kadar yıkayabilirsiniz. Yıkadıktan sonra damak tadınıza en uygun biçimde boyutları belirleyip buna göre kestikten sonra yemek hazırlıkları başlayabilir.

Pırasa Pişirirken Bunlara Dikkat

Pırasa Pişirirken Bunlara Dikkat

Pırasa pişirmek için öncelikli olarak ne yapacağınıza karar vermeniz gerek. Yemeği, çorbası ve hatta böreği yapıldığı için hepsine farklı püf noktaları vermek daha doğru olacaktır. Yemek yapmayı düşünüyorsanız pırasaları keserken yuvarlak dilimler olacak şekilde ve olabildiğince ince kesmeyi deneyebilirsiniz. Ortalama serçe parmağınızın tırnağı kalınlığında bir kalınlık en ideal sonuçları verecektir. Pırasanın tadı daha üst noktalara çıkacaktır. Ayrıca alt saçak kısmını yemeğe çok dahil etmemek gerek.

Çorba yaparken pırasa kullanacaksanız saçak kısımlarını da dahil edebilirsiniz. Ayrıca bu kez dilim dilim kesmek yerine pırasaları dikine kesmek daha mantıklı olacaktır. Dikine ve büyük parçalar halinde kestiğinizde hem lezzeti çorbaya geçecek hem de daha kolay bir pişirme süreci sağlanacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap