Pırasa nasıl saklanır?

Pırasa nasıl saklanır? Anavatanı Akdeniz havzaları olan pırasalar zambak git familyasına ait sebzeler arasında yer almaktadır. Birçok farklı şekilde kullanılar..

Pırasa nasıl saklanır?

Anavatanı Akdeniz havzaları olan pırasalar zambak git familyasına ait sebzeler arasında yer almaktadır.

Birçok farklı şekilde kullanılarak yemekleri yapılan ve salatalarda kullanılan pırasalar bir kış sebzesi olarak ortaya çıkıyor olsa da, yaz aylarında da pırasayı bulabilmek son derece mümkündür. İlçe pazarlarında rahatlıkla bulabileceğiniz pırasalar yemek ve salatalarda kullanılır.

İçerisinde A,B,C ve K vitaminleri yoğun miktarda bulunduğu için vücudu dirençli hale getirir. Pırasalı saklayabilmek için belli başlı tekniklerin bilinmesi gerekmektedir.

Teknikleri doğru uygulayarak pazardan almış olduğunuz dosyalarınızı uzun süre taze muhafaza edebilirsiniz.

Pırasa yapısı itibariyle buzdolabı içinde ya da buzlukta saklanması gereken türde bir sebze olmaktadır. Hangi bölgede muhafaza edeceğinize karar vermek tamamen ne kadar kısa süre içerisinde tüketeceğiniz ile alakalıdır.

Kısa süreli muhafaza etmek istiyorsanız buzdolabının içerisinde hava alan sebzelikler de çok rahat bir şekilde muhafaza edebilirsiniz.

Eğer uzun dönem hastalarımızın muhafaza etmek istiyorsanız eğer buzluklar da saklayabilirsiniz. Buzdolabının içerisinde sebzelikte saklamak istediğiniz de pırasayı maksimum bir hafta saklamayı gerçekleştirebilirsiniz.

. Bir hafta içerisinde tüketilmelidir zaman pırasaları yapısında bozulmalar ortaya çıkacaktır.

Eğer pırasalarınızı daha uzun dönem saklamak istiyorsanız yapmanız gereken belli başlı uygulamalar bulunmaktadır. Bu uygulamalar pırasanın buzlukta daha uzun süre taze kalabilmesi ve çıkarıldığında lezzetli bir şekilde tüketilmesi için oldukça önemlidir.

Öncelikle pırasayı dondurucuya koymadan önce iyi bir temizleme yapmanız şarttır. Temizlemeden sonra yıkama işlemine geçilir ve kış aylarında hangi yemekte kullanacağınıza göre davranmaya başlarsınız.

Öncelikle pırasa dondurucuya şoklanarak atılır ve bunun içinde buzluğa koymadan önce pırasalarınızı ısıtmanın kaynar suyun içerisine bekletmeyi gerekiyor.

Doğramış olduğunuz pırasaları kaynar su içinde 5 dakika beklettikten sonra su içerisinden çıkar çıkmaz soğuk suya atın. Soğuk su bulamıyorsanız buz dolu kovaya da akan musluk suyunu kullanabilirsiniz.

Pırasalarınıza şoklama işlemini gerçekleştirdikten sonra suyunun süzülmesi için bekleyin. Pırasalarınızı suyu süzüldükten sonra bir kağıt havlu yardımıyla kurulayın.

Doğal sonrasında tek pişirimlik boyutlar halinde buzdolabı poşetlerinin içerisine koyun ve havasını alarak sıkıca bağlayın. Ardından buzluğa yerleştirin ve kışın istediğiniz zaman da çıkartarak yemeğini yapabilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap