Perma Nedir? Çeşitleri Nelerdir? Permalı Saç Bakımı Nasıl Yapılır? Zararlı mı?

Perma

Perma, saçı kıvırcık yapar ama bu sadece kısa bir süre içindir. İçerdiği kimyasallar nedeniyle abartılmaması gerekir. Kalın, ince, dalgalı gibi farklı çeşitleri vardır. Perma yaptırdıktan sonra kişiden kişiye göre 60 gün ila 150 gün arası bozulmadan kalabilir. Perma için özel hazırlanmış kağıt, dalgalı şekli veren parça bigudi, kimyasal losyon. Maşa sevmeyenler tercih etmektedir.

Perma
Perma Nedir? Çeşitleri Nelerdir? Permalı Saç Bakımı Nasıl Yapılır? Zararlı mı?

Perma Hakkında Merak Edilenler

Perma 2022 Fiyatı Kaç Para?

Perma için sabit bir fiyat söylemek mümkün değildir. Bulunduğunuz lokasyona göre fiyatlar değişir. Ayrıca saçı kısa olanla uzun olanın ücreti de farklıdır. 150 TL ile 1000 TL arası değişebilir.

Kaç Çeşit Perma Vardır?

İnce Perma: Perma için kullanılan bigudilerin türleri vardır. Eğer bu ince olursa dalgalar da sıklaşmaya başlar.

İri Dalgalı Perma:  Burada bigudiler çok kalındır. Özellikle yapay olduğu anlaşılmasın, doğal görünsün diyenlerin tercidir.

Perma saça nasıl yapılır?

Saça perma uygulanmadan evvel saçların temiz ve düz olması gerekir. O yüzden saç ıslatılır.

Kimyasal olan losyon saça uygulandıktan sonra ince ya da kalın bigudiyle sarılır.

Saçın bir kısmı ayrılır, losyon uygulaması ardından perma için özel kâğıtla sarılır. Uç kısma kadar çekilir ve sonra sağ – sol, sol – sağ olacak şekilde sarılır. Bigudi kesinlikle saç köklerine kadar değmeyecek şekilde takılır. Kalın ve ince bigudileri önceden inceleyin, tavsiye alın ve ondan sonra uygulatın.

Yukarıdaki işlem saçın geneline yapılır.

Kimyasal çok kuvvetli olduğundan kesinlikle köklerine bir damla bile değmemesi gerekir.

İnce ya da kalın bigudi ardından kısa bir süre beklenir. Ortalama 15 dk tutulur ve sonra saçlar yıkanır. Yıkama işleminde bigudiler halen saçtadır ve ilaç bu şekilde sürülür.

2. uygulamadan sonra fazla beklemeye gerek yoktur. Sadece beş dakikadan bigudiler çıkarılır. Saçın dalgalı, kıvırcık hali sabit kalsın diye açma işlemi pür dikkat yapılmalıdır.

Hafif şekilde durulama işlemi ardından istediğiniz şekle getirilir. Kuaförlere göre değişse de genelde köpük kullanımı yaygındır. Saç şekli bozulmadan da kurutma işlemi yapılır.

Perma yaptırmadan önce dikkat etmeniz gerekenler var. Perma aylarca saçta kalsın diyorsanız perma işleminden önce kafada eskiden kalma hiçbir kimyasal madde kalmamalı, tertemiz olmalıdır. Saçları ıslak bırakmayın ve kurutma işlemini vigo ile yapın.

Perma Saça Ne Gibi Zararlar Verir?

Permada kullanılan kimyasallar bazı kişilerde alerjiye yol açabilir. Uygulatmadan önce küçük bir noktada deneyin, bütün saça uygulatmak riskli olabilir. Denemeyi yüze uygulamayın, dirseklerde deneyebilirsiniz. Eğer losyon sonrası sürdüğünüz bölgede kaşınma ve yanma yoksa kullanabilirsiniz.

Perma losyonunun içerdiği kimyasal saça uzun vadede zarar verebilir. Eğer bakımları tam olarak yerine getirmezseniz kırılmalar ve matlaşma görülebilir.

Perma ilk başlarda güzel görünse de bir süre sonra kabarma problemi yaşayabilirsiniz.

Perma uzman kişiler tarafından uygulanmalıdır. Eğer işi bilmeyen biriyse ve gerekli sürelerden fazla saçta durursa o zaman saç yanar. İlk uygulama için 15 dakika, diğer uygulama için 5 dakika aşılmamalıdır.

Perme sırasında deriye nüfuz fazla olursa o zaman enfeksiyon ihtimali doğar. Kıl kökleri enfeksiyon kaptıktan sonra acı, yanma, kaşınma, ağrı görülebilir. Bu durumda acilen cildiye bölümüne giderek muayene olmak gerekir.

Permalı Saça Nasıl Bakım Yapılır? Öneriler

Permalı saça bakım için ilk olarak dikkat etmeniz gereken boyadır, kesinlikle yapmayın. Zaten losyon ile dalgalı duran saça bir de kimyasal boya değdiğinde saçlar yıpranmaya başlar. Kırılarak dökülmeler artar. Özellikle 7 gün boyunca hiçbir şey yapmayın.

Günlük hayatta kullandığım saç bakım kremleri ve şampuanlar her saç için uygun değildir. Yerel bölgenizdeki bir yerden ya da online satış platformlarından perma yapılmış saçlar için hazırlanış saç bakım ürünleri kullanmak gerekir. Böylece daha uzun aylar perma bozulmadan kalır.

Saçlarınızı taramayı çok seviyorsanız size önerimiz permadan sonra artık taramaya ara verin. Özellikle dar dişli olanlar kullanılırsa çok kısa sürede perma etkisini kaybeder.

Permalı saçın kimyasalları güneşten olumsuz etkilenir. Güneşin zararlı ışınlarına karşı saçlarınızı korumaya özen gösterin.

Eğer permayı yaz mevsiminde yaptırdıysanız denize, havuza girdiğinizde saçlarınızı koruyun. Bone bu konuda size yardımcı olacaktır.

IeJ1Hulr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir