Penis Üzerinde Sivilce, Erkek Genital Bölgede Çıkan Sivilce Nasıl Geçer?

Penis Üzerinde Sivilce Genital bölgelerdeki sivilceler tehlike oluşturabilir. Nedenleri tespit edildiğinde ve tanısı konulduğuda tedavisi ile kolayca geçer.

Penis Üzerinde Sivilce Vücutta ortaya çıkan sivilceler insanı her zaman rahatsız eder. Sebebi farklılaşmakla beraber yaşamımızın her döneminde vücudumuzun her yerinde sivilceler çıkabilmektedir.

Penis üzerinde veya genital bölgede sivilce ya da benzeri lezyonların çıkması oldukça yaygındır. Bunlar genellikle zararsızdır ve genellikle cilt tahrişi, tıkanmış porlar veya kılların büyümesi gibi basit nedenlerden kaynaklanır. Ancak cinsel yolla bulaşan hastalıkların belirtisi olabileceğinden, belirgin bir değişiklik fark ederseniz bir sağlık profesyoneline danışmanız önemlidir.

Erkek genital bölgede çıkan sivilceler genellikle kendiliğinden geçer. Ancak bazı öneriler vardır:

  1. Temizlik: Düzenli bir şekilde genital bölgenizi temizleyin ve kurulayın. Cilt tahrişini ve bakteri birikimini önlemek için nazik ve parfümsüz sabunlar kullanın.
  2. Giysiler: Nefes alabilen, pamuklu iç çamaşırı giymeyi deneyin. Sıkı ve sentetik malzemeden yapılmış iç çamaşırı nemin hapsolmasına ve sivilcelerin oluşmasına neden olabilir.
  3. Tıraş: Tıraş olurken dikkatli olun. Tıraş bıçağınızı düzenli olarak değiştirin ve her zaman temiz bir bıçağın üstüne tıraş kremi veya köpük uygulayın.
  4. Dokunmayın veya sıkmayın: Sivilceleri sıkmayın veya kaşımayın. Bu, enfeksiyonun yayılmasına ve iz kalmasına neden olabilir.

Bu önerilere rağmen sivilceler geçmiyorsa, büyüyor veya ağrı yapıyorsa veya cinsel ilişkiden sonra ortaya çıkıyorsa bir doktora görünmek önemlidir. Bu belirtiler cinsel yolla bulaşan bir hastalığın işareti olabilir.

Unutmayın, bu bilgiler genel bir rehberdir ve bir doktorun özel tıbbi tavsiyesinin yerini alamaz. Her türlü sağlık sorununda, özellikle penis veya genital bölgedeki değişiklikler hakkında endişeleriniz varsa, bir sağlık profesyoneliyle konuşmalısınız.

Özellikle erkek genital bölgesinde çıkan penis üzerinde sivilce genellikle yaygın sebeplerden dolayı çıkmaktadır ve çoğunlukla tedavi gerektirmemektedir. 

Peniste Sivilce genellikle ergenlik döneminde ortaya çıkar ve vücudun diğer yerlerinde de kendini gösterir. Çoğunlukla ergenlik döneminde gözüken sivilceler yaşamın her döneminde çıkabilmektedir.

Genellikle erkek genital bölgesinde de sıklıkla yaşanan sorunlardandır. Bu sorunların birçok sebebi vardır.                                                                                                              

Öncellikle penis ince kaygan bir cilde sahiptir. Bu derinin üst ucunda sünnet derisi yani cildin glansı örten kısmı vardır.

Glans genellikle peniste çıkan sivilcelerden etkilenen bir alandır. Bu alanın iki parçası vardır. Bunlar idrarın çıkması için bulunan delik olan verteks ve glansın tacı olan taban kısmıdır. Bu glansta gözle görülebilen sivilcelere benzer yapılar görünebilir.

Bunlar görüldüğünde endişelenmemek gerekir. Bunlar sağlık açısından sorun oluşturmazlar. Sivilcelerin birçok sebebi olabilmektedir. Sebebi bulunduktan sonra uygun olan peniste sivilce tedavisi uygulanarak sorun ortadan kalkar.

Genital Bölgede Çıkan Sivilce Sebepleri

Penis Üzerinde Sivilce, Erkek Genital Bölgede Çıkan Sivilce Nasıl Geçer?
Penis Üzerinde Sivilce, Erkek Genital Bölgede Çıkan Sivilce Nasıl Geçer?

Genital bölgedeki sivilceler genellikle cilt tahrişi veya tıkanmış porlar gibi basit nedenlerden kaynaklanır, ancak bazen cinsel yolla bulaşan bir hastalığın belirtisi olabilirler. İşte bazı olası sebepler:

  1. Folikül İltihabı (Follikulit): Saç köklerinin etrafındaki ciltteki küçük, kırmızı sivilce veya kabarcıklar genellikle tıkanmış saç foliküllerinden kaynaklanır. Bu durum, genellikle tıraş sonrası cildin tahriş olmasından veya giysilerin sürtünmesinden kaynaklanabilir.
  2. Tıkanmış Porlar: Ciltteki yağ ve ölü cilt hücrelerinin birikmesi, sivilcelere ve siyah noktalara neden olabilir.
  3. Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar (CYBH): Genital Herpes veya HPV gibi bazı cinsel yolla bulaşan hastalıklar, genital bölgede sivilce veya kabarcıklara neden olabilir.
  4. Cilt Hastalıkları: Egzama, psöriyazis ve molluskum contagiosum gibi bazı cilt hastalıkları da genital bölgede sivilce veya kabarcıklara neden olabilir.
  5. Tıraş ya da Epilasyon: Tıraş sonrası veya epilasyon sonrası ciltte küçük sivilceler veya kabarcıklar oluşabilir. Bu genellikle yanlış tıraş teknikleri veya cildin tahriş olmasından kaynaklanır.

Penis üzerinde sivilce yüz aknesine benzer şekilde çıkar. Glans kenarında çıkma eğilimindedir ve erkek sünnet derisini hareket ettirdiğinde görünür hale gelirler. Bunlar küçük, acısız, beyaz noktalardır. Basit yağ bezeleridir ve herhangi bir tedavi gerektirmezler. Bunun yanında tipik çıkıntılı olan sivilcelerin dışında ortaya çıkan ülserler cildi delerler.

Bu ülserler genital iltihaplar ile çok ilişkilidir. Peniste oluşan şiddetli ağrı, cinsel yollar bulaşan bu hastalığın sık görülen belirtilerinden biridir ve genellikle yüksek ateşte ortaya çıkar.

Böyle bir durum ile karşılaşıldığında derhal doktora gidilmeli hemen tedavi edilmelidir. Bulaşıcı bir enfeksiyonla, cinsel yolla bulaşan hastalıklar içerisinde yer alır.

Bunun dışında bir de penisin tabanında bulunan kıllar ile derinin birleştiği noktalarda sivilceler görülebilir.

Bunlar ortaya çıktıklarında genellikle çok miktarda çıkarlar ve bunlarda insanı endişelendirebilir. Ancak bunların çıkması normaldir, kıl olan her yerde çıkarlar, normal yapılardır. Sağlığa zararı yoktur. Bu durumla karşılaşıldığında endişelenecek bir durum yoktur. Peniste bazı durumlarda kabarcıklar oluşabilmektedir. Bu kabarcıklar derideki sıvı keseleridir.

Yanık ya da bir enfeksiyon sonucunda bu kabarcıklar ortaya çıkabilmektedir. Bunun sebebi çoğunlukla cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon sonucu olmaktadır. Bu sorunla karşılaşıldığında bir dermatoloğa danışmak gerekir.

Erkek genital bölgesinde kist şeklinde kendini gösteren sivilceler ortaya çıkabilmektedir. Bunların içi sıvı içeren bir yapıya sahiptir. Çok sık ortaya çıkmazlar ve sağlık yönünden bir sorun da içermezler. Eğer bu kist çok fazla büyümedikçe, görüntü yönünden bir sorun oluşturmadıkça sorun teşkil etmemektedir.

Penisin herhangi bir kısmında ortaya çıkan kahverengi sıvı dolu sivilceler siğillerdir. Çoğunlukla bu siğiller insan papillom virüsünün enfeksiyonudur. Bu virüs serviks kanserinin öncüsüdür. Derhal tedavi edilmezse penis kanseri sorununun ortaya çıkmasına sebep olabilir.

Erkek genital bölgesinde ismi otoimmün hastalığı olan bir durum ortaya çıkabilir. Bu glansta, sünnet derisinde ya da penisin gövdesinde görülen beyaz kabarcıklardır. Bir enfeksiyon değildir ve insandan insana bulaşmaz ancak kabarcıklar kırmızı hale ve kadife dokuya sahip olunursa doktora başvurulmalıdır. Çünkü bu durum kansere sebep olabilecek bir durumdur.

Erkek Genital Bölgede Çıkan Sivilceler Nasıl Geçer

Peniste sivilce tedavisi sivilce oluşumunun nedenine göre değişiklik gösterebilmektedir. Tedavinin yapılması için ilk olarak sorunun kaynağının bilinmesi gerekir. Sivilce oluşumu cinsel yolla bulaşan bir hastalıkla olup olmadığı belirlenmelidir. Bundan sonra tanıya göre tedavi uygulanmaktadır.

Bunun dışında bu rahatsızlıkların oluşmaması için önlem olarak et yiyecekleri ve baharatlar sivilce oluşumunu artırmaktadır bunlara dikkat etmek gerekir. Bunun dışında vücut temizliği siğil ve sivilce oluşumunu azaltmaktadır. Günde en az iki defa penisi yıkamak gerekir.

Ayrıca peniste sivilce tedavisi önerisi olarak anti bakteriyel özelliklerinden dolayı sarımsak, Hint yağı, aynısefa çiçeği yağını genital bölgeye bir pamuk yardımıyla sürülebilir. Doktor tavsiyesi üzerine verilen kremlerde oluşan sivilceleri tedavi etmek için kullanılır.

Tüm insanların başına geldiğinde sorun yaşatabilecek olan sivilceler sebebine göre dikkat edilip tedavi edilmelidir. Tanı konulduktan sonra bazı sivilceler kendiliğinden geçerken bazıları da doktor tavsiyesiyle önemsenip derhal tedavi altına alınmalıdır.

61624