Cinsel Yolla Bulaşan Enfeksiyonlar Nelerdir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Cinsel Yolla Bulaşan Enfeksiyonlar Nelerdir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Cinsel ilişki sonrası enfeksiyonlar baş gösterebilir. Farklı yollar ile bulaşır. Kaşıntı ve ağrı belirtileri arasındadır. Bazılarının tedavisi vardır.

Cinsel Yolla Bulaşan Enfeksiyonlar

Cinsel temas yolu ile 30’dan fazla ve farklı bakterinin, virüsün ve parazitlerin bulaştığı tespit edilmiştir. Bu etkenlerden 8 tanesi olabilecek en yüksek oranlarda görülmektedir.

Yaygın olarak görülen 8 adetten 4 tanesi günümüze sorunsuz bir şekilde tedavi edilebilmektedir. En sık görülen cinsel yolla bulaşan hastalıklar şu şekilde sıralanabilir; Sifiliz, klamidya, bel soğukluğu, trikomoniyaz, hepatit B, herpes simplex, HIV diğer adı ile AIDS, HPV.

Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar yani CYBE’ler ağırlıklı olarak vijnal ya da oral seks dahil olmak üzere cinsel temas ile yayılmaktadır.

Bazı CYBE’ler kan ya da kan ürünleri gibi cinsel olmayan yollar ile de bulaşabilmektedir. Hepatit B, HIV, klamidya, bel soğukluğu, uçuk ve HPV dahil olmak üzere birçok farklı cinsel yolla bulaşan enfeksiyon anneden hamilelik ya da doğum sırasında çocuğa geçebilmektedir.

Cinsel yolla bulaşan hastalıkların belirtileri kadınlarda ve erkeklerde ayrı olacak şekilde sınıflandırılmaktadır.

Çünkü hem kadınlarda hem de erkeklerde ortaya çıkan belirtiler birbirinden farklılıklar gösterebilmektedir. Pek çok cinsel yolla bulaşan hastalık hiç belirti vermemektedir. Ancak tedavi edilmedikleri takdirde büyük sorunlar ile karşılaşılması mümkündür.

Kadınlarda Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Ve Belirtileri

Cinsel Yolla Bulaşan

Kadınlarda birçok farklı cinsel hastalık görülebilmektedir. Bu hastalıkların büyük çoğunluğu hiçbir belirti vermemektedir.

Ancak tedavi edilmedikleri durumlarda kısırlığa ve rahim ağzı kanserine dahi yol açabilmektedirler. Bu gibi riskler güvenli seks konusunu çok daha önemli bir hale getirmektedir. Kadınlarda cinsel yolla bulaşan hastalıkların belirtileri arasında şunlar yer almaktadır;

·        Vajinal Kaşıntı

·        Vajinal Akıntı

·        Cinsel ilişki sırasında ağrı

·        Genital bölgede ya da deride döküntülerin yaşanması veya lezyonlar

Hastalıkların hiç belirti vermemesi bulaşma riskini büyük oranda arttırmaktadır. Bu sebepten her zaman birey kendisini güvende tutmalı ve kontrollerini zamanında yaptırmalıdır. Kadınlarda en sık görülen cinsel hastalıklar şu şekildedir;

HPV (İnsan Papilloma Virüsü): Cinsel ilişki sırasında cilt teması yolu ile bulaşan hastalıktır. 100’ü aşkın türü olduğu bilinmektedir. Ancak birkaç tanesi kanserojendir.

HPV hastalığı cinsel hastalıklar arasında en yaygın olarak görülenlerindendir. Ağız ve boğazda enfeksiyona yol açabilir. Genital bölgede ya da boğazda siğillerin oluşmasına sebep olabilir. Ancak her zaman belirti vermez. Bazı durumlarda kendiliğinden düzelebilir. Rahim ağzı kanserinin en büyük sebeplerindendir.

Cinsel Yolla Bulaşan

Bel Soğukluğu (Gonore): CYBE’ler arasında en yaygın olarak görülenlerindendir. Neisseria gonore bakterisi sebebi ile meydana gelen bir enfeksiyondur.

Vücudun ılık ve nemli bölgelerini enfekte etme eğilimindedir. Vajinadan sulu, kremsi ya da hafif yeşil bir akıntı gelmesi, daha sık idrara çıkma ihtiyacı, adet kanamalarının normalden uzun sürmesi ya da lekelenmeler, boğaz ağrısı, cinsel ilişki sırasında ağrı gibi belirtileri bulunmaktadır.

Klamidya: Klamidya bakterisinin yol açtığı yaygın olarak görülen cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar arasında yer almaktadır. Erken aşamalarda hiç belirti vermeyebilir. Cinsel organa el ile dokunmak dahi hastalığın bulaşmasına yeterli olmaktadır. Boğaza bulaşma riski de bulunmaktadır.

HIV(AIDS): Bağışıklık sisteminin tamamı ile çökmesine sebep olan bir virüstür. CYBE’ler arasında en tehlikeli olanlardan bir tanesi olarak görülmektedir. Virüs tüm vücut sıvıları ile birlikte taşınabilmektedir. Sıvılar herhangi bir şekilde başkasının vücuduna geçtiğinde o kişide de virüs görülme olasılığı yüksektir.

Hepatit B: Yine en yaygın olarak görülen cinsel yolla bulaşan hastalıklar arasında yer almaktadır. Hem cinsel yolla hem de kan ürünleri aracılığı ile bulaşabilmektedir. Karaciğeri etkileyen kronik bir enfeksiyon olarak bilinmektedir.

Erkeklerde Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Ve Belirtileri

Kadınlarda görülen cinsel yolla bulaşan hastalıklar erkeklerde de görülmektedir. Bu enfeksiyonların erkeklerdeki belirtileri ise şu şekilde sıralanabilir;

Klamidya: Hastalığın semptomları idrar yaparken ağrı, alt karın bölgesinde ağrıların oluşması ve penis akıntısının gözlemlenmesidir.

HPV: Hastalığın en büyük bulguları karnabahar şeklinde ortaya çıkan siğiller ve penis çevresinde yoğun kaşıntının meydana gelmesi.

Bel Soğukluğu: CYBE’ler arasında en çok karşılaşılan hastalığın belirtileri; idrara çıkma sırasında yanma, sarı ya da yeşil akıntı ve testislerde ağrı meydana gelmesidir.

HIV: Ateş, döküntü, boğaz ağrısı ve şişmiş lenf düğümleri şekilde kendisini göstermeye başlar.

Cinsen hastalıkların ortaya çıkmasına ve bulaşmasına engel olmanın tek yolu güvenli seks yapılmasıdır. Doğru koruyucular kullanılmalıdır. Aynı zamanda bazı hastalıklardan aşı ile korunmakta mümkündür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap