Patlıcan Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Kökeni eski Osmanlı mutfağına kadar dayanan patlıcan sebzesi bir çok farklı şekilde yemeklerde kullanılmaktadır.   Patlıcan Kebabı Genel olarak malzeme..

Kökeni eski Osmanlı mutfağına kadar dayanan patlıcan sebzesi bir çok farklı şekilde yemeklerde kullanılmaktadır.

İçeriğimizde ve Patlıcan Yemekler Patlıcan kullanımı Patlıcan yemekleri Patlıcan tarifleri Patlıcan pişirme ile ilgili bilgiler bulabilirsiniz.

Patlıcan Kebabı


Genel olarak malzemeleri biber, domates, kırmızı et ve patlıcandır. Malzemelerin neredeyse aynı olmasının aksine farklı yörelere ve illere göre bu yemeğin yapımı değişebilmektedir. Bu yemek tarifinin yörelere göre bazıları tandırda, bazıları fırında ve bazıları da ızgara da yapılabilmektedir.

Patlıcan Dolması


İç harcında kişilere ve yörelere göre değişiklik olabilmektedir. Ama genel olarak pirinç, kıyma ve baharatlar ile hazırlanmış harcın patlıcana doldurulması ile yapılır. Bu yemek hem kurutulmuş patlıcandan hem de taze patlıcandan yapılabilmektedir.

İmam Bayıldı


Küp küp doğranmış patlıcanlar işe hazırlanan bir yemektir. Genel olarak fırına sürülerek pişirilir. İçerisinde patlıcandan başka domates, biber ve soğan gibi sebzeler de vardır. Ayrıca isteğe göre kıyma da kullanılabilir. Kıymasız yapılan imam bayıldı genel olarak zeytin yağı ile pişirilir.

Közde Patlıcan


Bu yemeğin en iyi şekilde yapılabilmesi için kömür ateşi çok önemlidir. Ancak evlerde kömür ateşi temin edilemiyor ve yine de yapılmak isteniyorsa da alternatif fikirler mevcuttur. Patlıcanlar ocağın üzerinde 6-7 dakika kadar pişirilerek de közde patlıcan yapılabilir. Ayrıca kabukları soyulmadan direk fırına atılırsa da yapılabilir ancak kesinlikle kendine has olan köz tadını vermez.

Patlıcan Kızartması


İstenilen şekilde doğranan patlıcanlar kızgın yağa atılarak kızartılır. Ancak yağ çok kızgın olacağından dolayı herhangi yaralanmaya imkan vermemek adına su sıçratmamak veya bir anda tavaya atmamak çok önemlidir. Genel olarak yoğurt veya domates kızartması ile birlikte servise sunulur.

Güveçte Patlıcan ve Türlüler


Yaz sebzelerinin bir arada pişirilerek yapıldığı türlüler de patlıcan sebzesi ilk sıralarda yerini alır. Ayrıca kırmızı et ve tavuğun domates, biber ve soğan gibi sebzelerle birleşerek yapıldığı güveç yemeklerinde de patlıcan sebzesi sıklıkla kullanılmaktadır.

Zeytinyağlı Patlıcan


Özellikle Ege bölgesinde meşhur olan zeytinyağlı yemeklerin ilk sıralarında zeytinyağlı patlıcan da gelir. Genellikle domates sosla veya taze nane ile servise sunulur. Ayrıca bu yemek genel olarak sıcak yenmez. Diğer zeytinyağlı yemeklerde de olduğu gibi servise soğuk bir şekilde sunulur.

74458