Osteoartrit Neden Olur, Tehlikeli Midir? Tanısı ve Tedavisi Mümkün Müdür?

Osteoartrit hastalığı aslında kireçlenmedir. Genelde tehlikeli görünmese de ihmal edilmeden muayene ile tanı konulmalı ve tedaviye başlanmalıdır.

Osteoartrit, halk arasındaki adı kireçlenme olarak geçen bir eklem rahatsızlığıdır. Eklem kireçlenmesi ya da eklem iltihabı olarak da geçmektedir. Osteoartritte ekleme bağlı kıkırdağın yapısında bozulmalar oluşur ve bu bozulmalar sebebi ile kemik yapısında değişiklikler görülür. Eklem yapısında aşınma, yıpranma, bozulma ile oluşur.

Bu yazıda ve Osteoartrit Nedenler Tehlikeler Tanı Tedavi Mümkün müdür Artrit Kemik ile ilgili bilgiler bulabilirsiniz.

Eklem ve kemik yapısındaki değişim ve bozulmalar sebebi ile hastalarda bölgesel ağrılara, şişliklere ve hareket kısıtlamasına sebep olur. Osteoartrit en sık parmaklarda, kalçalarda, belde, dizlerde ve ayaklarda görülmektedir.

Bu bölgelerde sık görülme sebebi ise fazla yük bindirme ile alakalıdır. Osteoartrit genellikle ilerleyen yaşlarda görülür. Erkeklere oranla kadınlarda 3 kat daha fazla görülmektedir. Menopoza girmiş olan kadınlarda menopoz sonrası daha sık görülür.

Osteoartrit ne sıklıkta görülür?

Osteartrit görülme sıklığı birçok faktöre göre değişmektedir. Bu faktörler yaş, cinsiyet, kilo vb. olarak bilinir. 55 yaş üstü kadınlarda, menopoza girmiş kadınlarda, 45 yaş öncesi erkeklerde, aşırı kilolu bireylerde daha sık görülmektedir. Ülkemizde özellikle 75 yaş üstü insanlarda görülme oranı %96’dır. Dünyada en çok görülen eklem rahatsızlığıdır. Günümüzde ortalama yaşam süresinin artması sebebi ile de bu hastalığın önemi artmıştır.

Osteoartrit tehlikeli bir hastalık mıdır?

Osteoartrit tehlikeli bir hastalık mıdır sorusunun yanıtı sık görülen bir hastalık olması sebebi ile insanlara tehlikeli gelmemektedir.

Ancak hastalığın direkt ölümcül olmaması tehlikeli olmadığı anlamına gelmez. Çünkü ilerleyen yaşa bağlı ve eklemlerde iltihaplanmaya bağlı olarak hareketlerde yavaşlama ve kısıtlama görülür. Bunun sebebi ile de hastalarda düşme, çarpma gibi travmatik olaylar görülebilir.

Bu gibi travmatik olayların sonucunda çatlak, kırık, ezik gibi rahatsızlıklar ortaya çıkar. Osteoartrite bağlı olarak eklemin ve kemiğin yapısının bozulmuş olması sebebi ile iyileşme çok yavaş görülür. Bu sebepler ile osteoartrit tehlikeli bir hastalıktır denebilir.

Osteoartrit neden olur? Osteoartrit kimlerde görülür?

Osteoartrit neden olur ve kimlerde görülür sorusunun cevabı birçok sebebe bağlıdır. Bu sebepler arasında ileri yaş en önemlisidir. Çünkü yıllar boyunca kaslarınızı, organlarınızı, bünyenizi taşıyan eklemler ve kemikler yaş ilerledikçe yıpranmaya ya da aşınmaya başlar. Bu sebeplerden kaynaklı da osteoartrit görülmesi olası bir durumdur.

Genetik faktörlere bağlı da osteoartrit görülebilir. Gut hastalığı, romatoid artrit ya da doğuştan kalça çıkıklığı gibi rahatsızlıklar görülen hastalarda da osteoartrit görülmektedir. Şişmanlık, travmatik bir olay yaşanmış olması (kırık, çatlak gibi) ya da eklemin aşırı kullanılmış olması, hareketsiz bir yaşama sahip olmak da osteoartrit görülme oranını arttırmaktadır.

Osteoartrit hastanın şikayetleri nelerdir?

Osteoartrit şikayetleri ise kişilerin yaşam kalitesine göre değişmektedir. Genel olarak hastalarda görülen şikayetlere bakıldığında ise en çok görülen şikayet ağrıdır. Ağrı hastanın hareket etmesi ile başlayıp gün içinde de devam eder. Hasta dinlenmeye geçtiğinde ise rahatlama görülür. Ancak hastalığın ilerlemesi sonucunda dinlenme sırasında da ağrı görülmektedir.

Diğer şikayetlerden biri ise hareketlerde kısıtlanma görülür. Hasta ağrı çekmemek ve eklemin işlevini yerine getirememesinden kaynaklı hareketleri sınırlı yapar. Bu sebep ile de hasta kişi günlük işlerini yerine getirmekte zorlanır. Şikayetler arasında tutukluk da görülür.

Tutukluk, hastanın uzun süre hareket etmemesinden kaynaklı ortaya çıkmaktadır. Tutukluk görülmesi uzun süren bir durum değildir. Hastanın eklemini yavaş yavaş hareket ettirmesi ve beklemesi ile açılma görülür. Eklemlerde şişlik de osteoartrit şikayetlerinden biridir.

Osteoartrit tanısı nasıl konur?

Birey eğer osteoartrit şikayetleri yaşıyorsa hemen uzman bir doktora muayene olmalıdır. Osteoartrit tanısı için fiziki muayene ve hastanın tıbbi öyküsü oldukça önemlidir.

Osteoartrit tanısında kullanılan diğer yöntemler ise kan tahlilleri, direkt radyografi ve eklem sıvısı analizidir. Bu tanı yöntemleri ile hastanın osteoartrit olup olmadığı ve hangi evrede olduğu ortaya çıkmaktadır.

Osteoartrit tedavisi mümkün müdür?

Osteoartrit tedavisi genellikle belirti ve bulgulara yönelik tedavidir. Hastaların tedavisi osteoartritin durumu ve evresine göre değişiklik gösterir. Tedavideki ilk aşama hastanın eğitilmesidir.

Hastaya osteoartrit ile ilgili bilgi verilmeli ve nelerden kaynaklı bu rahatsızlığa yakalanmış olduğu açıkça belirtilmelidir. Yapmış olduğu yanlışlar yönünden kendisine daha fazla zarar vermemesi adına ağır yük taşımayı bırakması gerekir. Hastaların kilo kontrolünü sağlaması ve kilo alımından kaçınması gerekir.

Hastanın ağrılı dönemlerinde istirahat etmesi önerilirken fizik tedaviye de yönlendirilmelidir. Düzenli egzersizler yapması gerekir. Egzersiz sayesinde eklem etrafındaki kaslar güçlendirilir ve ekleme verilen yükün hafifletilmesi sağlanmış olur. Doktorunuzun vermiş olduğu ilaçların da düzenli olarak kullanılması gerekir.

1008