Mascarpone Peyniri Hangi Yemeklerde Kullanılır? Kalorisi ve Faydaları

Mascarpone peyniri tuzsuz olduğu için peynirli tatlılarda kullanılır. Tansiyon hastalarına faydaları vardır. Kalorisi fazladır, aşırısı zararlıdır.

Mascarpone

Mascarpone peyniri 16. ve 17. yüzyıllarda İtalya’da meşhur bir peynir çeşidi haline gelmiştir. Tadını bilen kişiler tarafından kaymak ve krema gibi hoş bir aromaya sahip olduğu belirtilir. Türkiye’de yer alan diğer İtalyan peynirlerine oranla mascarpone peynirinin bulunması biraz zordur.

Mascarpone peynirinin satışı ülkemizde belli markalar ve belli başla marketler tarafından yapılır. Mascarpone peynirinin kıvamının krema gibi olması sebebi ile tatlı yapımlarında çok tercih edilen bir peynir türüdür. Mascarpone peyniri inek sütü kullanarak yapılmaktadır.

Özel bir peynir olması sebebi ile mascarpone peynirinin fiyatları diğer peynirlere nazaran daha yüksek ve pahalıdır.

Diğer peynirlere tuz oranı yüksektir. Diğer tuzlu peynirlerin aksine mascarpone peynirinin tuz oranı çok düşüktür. Mascarpone peynirinin büyük bir kısmı hatta %80lik bir bölümü sadece süt yağı kullanılarak yapılır. Mascarpone peynirinin tadı diğer peynirlerden çok farklıdır.

Mascarpone Nasıl Saklanır?

Mascarpone nasıl saklanır sorusunun yanıtı da son derece merak edilir. Diğer peynirler gibi sert ve kalıplı bir şekilde olmayan krema kıvamına sahip olan mascarpone peynirini muhafaza ederken hava geçirmez bir kap içerisine konulması gerekmektedir.

Hava geçirmez kap içerisinde buzdolabında saklamaya özen göstermelisiniz. Daha uzun bir süre mascarpone peynirini bozulmadan etmek isteyen kişiler hava geçirmez kap içerisinde derin dondurucuda da saklayabilir. 

Mascarpone Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Mascarpone peynirinin krema kıvamında olması ve diğer peynirler gibi tuzlu olmaması sebebi ile tatlılarda kullanımı daha sık tercih edilir.

Mascarpone peyniri özellikle tiramisu tatlısının ana maddesidir. Mascarpone peyniri kahvaltı sofralarında kullanılabilir. Bunun yanı sıra mascarpone peyniri kullanarak, pasta, cheesecake, kurabiye gibi tatlılar yapılabilir.

Krema kıvamı sayesinde kişinin tercihine göre birçok tatlı yapımında kullanılır. Krema yapısı sayesinde yemeklerin yanında yapılacak makarnalarda da kullanılabilir. Jöle kıvamlı tatlılarda sık sık kullanılmaktadır.

Eşsiz dokusu ve tadı sayesinde kullanılmış olduğu tatlılara her damak zevkine uygunluk sağlayan bir tat kazandırmaktadır. Özellikle mascarpone peynirini pastane, restoranlar gibi yerlerde tatlı yapımında çok tercih edilen bir peynir türüdür.

Mascarpone Faydaları Nelerdir?

Özellikle hamile kişinin vitamin ve mineral alması gerekmektedir. Diğer peynirler tuz oranı, çiğ olması gibi sebeplerden dolayı hamilelikte tüketilmesi sorun yaratabilir. Hamilelerin de süt ve süt ürünleri kullanması gerektiğini hepimiz biliyoruz. Bu sırada ise devreye mascarpone peyniri giriyor.

Hamile bir kişi mascarpone peyniri tüketerek vücudunun tamamlaması gereken mineral ve vitaminleri güvenli bir şekilde karşılayabilir. Mascarpone peyniri içerisinde yer alan vitamin ve mineraller kişilerin hasta olma risklerini azaltır. İçermiş olduğu az tuz seviyesi sayesinde tansiyon hastaları bu peyniri tüketebilir.

Mascarpone peynirinin tüketimi vücutta oluşan kalsiyum eksikliğini gidermektedir. Çocukların gelişimine yardımcı olur. Kemik ve diş sağlığı açısından mascarpone peyniri tüketimi oldukça yararlı olacaktır.

Kişide zekâ gelişimine katkıda bulunur ve hafızayı güçlendirir. Boyunun uzaması az olan çocuklar boyunu hızlı uzatmak için mascarpone peyniri tüketebilir. Kilo olarak zayıflık seviyesinde kabul gören çocuklar sağlıklı bir şekilde kilo almak için de mascarpone peyniri tüketebilir. 

Mascarpone Nelere İyi Gelir?

Mascarpone peyniri güçlü kalsiyum ve mineralleri sayesinde kişide oluşan damar tıkanıklığı riskine karşı iyi gelmektedir. Kemik erimesi ile karşı karşıya kalan kişiler için mascarpone peynirinin içerdiği kalsiyum ve zengin mineralleri önleyici bir etki oluşturmaktadır.

Kolesterol, tansiyon gibi sorunlara karşı mascarpone peynirinin tüketimi iyi olacaktır. Felç risklerine karşı iyi gelmektedir. Mascarpone peyniri diyet yapan kişiler tarafından genellikle tercih edilmektedir. Kişinin A vitamini eksikliği bulunuyor ise mascarpone peyniri tüketerek bu soruna çözüm bulabilir.

Mascarpone İçindeki Vitaminler

Mascarpone peynirinin yağ içeriğinin %25 doymuş yağlar kullanılarak geri kalan yüzdelik kısmında ise inek sütü yağı veyahut dana sütü yağı kullanılmaktadır.

İçermiş olduğu yağ seviyesi sayesinde gün içerisinde mascarpone peyniri tüketimi günlük vücudun %70lik kısmına sahip yağ oranını kendi başına karşılamaktadır. Mascarpone peyniri kalsiyum açısından çok zengindir.

Bunun yanı sıra mascarpone peynirinin içerisinde yüksek oranda A vitaminini bulunur. Kişi gün içerisinde sadece 100 gram kadar mascarpone peynirini tüketmiş ise günlük A vitamini %30 olarak karşılamıştır.

Mascarpone peynirinin sadece 100 gramı profesör doktorlar tarafından önerilmiş olan günlük kalsiyum ihtiyacının %30luk kısmını kendi başına karşılamaktadır.

Mascarpone içindeki vitaminler arasında farklı besin değerleri de vardır. 100 gramlık bir mascarpone peynirinin içerisinde tam olarak 7.1 gram kadar protein ve 46.5 gram kadar ise yağ bulunmaktadır. Mascarpone peynirinin bir diliminin içerisinde yani yaklaşık 30 gramının içinde %6 protein %94 oranında yağ bulunmaktadır.

Orta bir dilim mascarpone peynirin içerisinde ise 2.10 gram protein, 13.80 gram yağ, 18.0 gram sodyum, 48.0 gram kalsiyum, 4.80 A vitamini bulunmaktadır.

Mascarpone Kalorisi

Yağ, vitamin, kalsiyum ve mineraller açısından oldukça zengin olan mascarpone kalorisi ise 100 gramlık bir tüketimde yaklaşık 430 kaloridir. Genellikle ketajonik diyet gibi yüksek yağ ve kalori alınması gereken diyet türlerinde mascarpone peyniri tercih edilmektedir.

Bir dilim mascarpone peynirinin içerisinde ise yaklaşık olarak 30 gram mascarpone peynirinin içerisinde 129 kalori bulunmaktadır.

Mascarpone Zararları?

Mascarpone peyniri kalsiyum ve mineraller açısından oldukça önemli ve zengin bir yapıya sahiptir fakat mascarpone peynirinin fazla tüketimi vücutta sorunlara yol açabilir. Bu durum sadece mascarpone peyniri için değil diğer gıdalar içinde geçerlidir.

Normalinden fazla aynı gıdayı tüketmek kişiye zarar verebilir. Süt ve süt ürünlerine karşı alerjisi olan kişinin kesinlikle mascarpone peynirini tüketmemesi gerekmektedir. Mascarpone zararları kişiden kişiye değişebilir.

Herhangi bir peynir çeşidine alerjisi olan kişiler için de mascarpone peyniri tüketimi tercih edilmemelidir. Mascarpone peynirinin içermiş olduğu yüksek kalori ve yağ seviyesi fazla tüketim sonucunda kişide mide sorunlarına yol açabilir.

Mascarpone peynirini tüketmek isteyen kişi aşırıya kaçmadan tüketirse herhangi bir sorun ile karşı karşıya kalmayacaktır. Çocuklar için mascarpone peyniri az miktarda tüketilmelidir.

Çocukların fazla mascarpone peyniri tüketmesi bünyelerine göre ağır gelebilir. Mide bulantısı, mide ağrısı gibi olası durumlara yol açabilir. Kalp rahatsızlığı olanlar, güncel mide sorunu yaşayanlar mascarpone peyniri tüketimi sırasında aşırıya kaçmayacak şekilde dikkat etmelidirler.

Bu tarz sorunların yanı sıra mascarpone peyniri diğer peynirlere göre daha az tuzlu ve daha tüketime uygundur. Şuan için tüketen kişiler tarafından herhangi bir sorun ile karşılaşılmamıştır.

Mascarpone peyniri tüketimi sonrasında eğer baş dönmesi, mide bulantısı, kusma, ishal, karın veya mide ağrısı gibi durumlar hissediliyor, meydana geliyor ise kişi en kısa zamanda vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalıdır.

Mascarpone peyniri tüketimi sonrasında bu şikâyetler ile karşılaştığını ve tüketmiş olduğu miktarı doğru bir şekilde doktoruna anlatmalıdır.

Süt alerjisi olduğunu bilmeden herhangi bir pastanede veya restorantta mascarpone peyniri kullanılarak yapılmış olan tatlılar yenilebilir. Bu tarz durumlarda ise vücutta kabarma, kızarıklık, kaşıntı ve döküntü, yanma hissi meydana gelecektir.

Mascarpone peynirini ilk kez tüketecek olan kişi mutlaka ilk tüketimde ufak bir dilim almalı ve daha sonrasında vücudunu dinlemelidir. Vücudu tüketim sonrasında herhangi bir reaksiyon göstermez ise tüketime gönül rahatlığıyla devam edebilir.

2134