Oksidan Nedir? Oksidan İle Saç Açılır Mı?

Oksidan

Özellikle son dönemlerde oksidan krem kullanımı fazlasıyla arttı. Saç boyalarının yanında farklı volüm değerlerine sahip olan oksidan kremler bulunuyor. Bu sayede saç boyası saça çok daha iyi bir biçimde nüfuz ediyor. Aynı zamanda oksidan ile saçı açmak rengin tutturulmasında da önemli bir rol oynuyor. Daha doygun bir saç boyası ile daha iyi sonuçlar elde edilebiliyor.

Oksidan
Oksidan Nedir? Oksidan İle Saç Açılır Mı?

İçerdiği hidrojen ve peroksit buna sebep olurken kimyasal bir madde olmasından dolayı saç açmada nasıl kullanılacağı merak edilebiliyor. Keza bunun için 20’lik, 30’luk, 40’lık, 50’lik ve 60’lık olarak farklı oksidan numaraları var. Numara arttıkça etki hızı yükselir, daha fazla açar. Dolayısıyla evde oksidan ile saç açma işlemi için kullanacağınız oksidanı seçerken bunu baz almanız önemlidir.

Oksidan İle Saç Nasıl Açılır?

Oksidan kullanımı genellikle saç boyası ile karıştırılarak yapılmaktadır. Bu sayede sorunsuz bir biçimde boyanın saça tutunması sağlanır ve daha iyi sonuçlar alınır. Fakat kimyasal bileşenlerinden dolayı oksidanın tek başına saça uygulanması ile saçın renginin açılması da mümkündür. Farklı renk geçişlerinde de öncelikle saç açılır ve sonrasında farklı olan renk ile boyanır.

Eğer saç boyası ile karıştırarak değil de yalnızca oksidan ile saç açmak istiyorsanız dikkatli olmanız önemli. Bunun için 30 ya da 40 numara olan oksidan evde saçınızı açmak için işinize yarayacaktır.

Oksidan İle Saç Açma İşlemi

Adım adım oksidan ile saç açmak için şöyle bir rehberden söz etmek mümkün.

 • Öncelikle oksidan kimyasal bir malzeme olduğundan dolayı eldiven kullanmayı ihmal etmeyin.
 • Eldivenlerinizi giydikten sonra oksidanı bir saç boyası kabına boşaltın.
 • Oksidan temiz saça değil kirli saça uygulanmalıdır. Dolayısıyla oksidan uygulamadan evvel saçlarınızı yıkamanıza gerek yoktur.
 • Uygulamaya başlamadan evvel saçları tutam şeklinde ayırmak daha iyi ve dengeli bir sonuç almamızı sağlar.
 • Tutamlara ayırdığımız saçlara uçlardan başlayarak diplere doğru saç boyası fırçasıyla oksidan sürmeye başlayalım.
 • Oksidan etkilerini saç uçlarında çok hızlı şekilde gösterir. Bu yüzden uçlardan başlamanız durumunda diplerde daha dalgalı bir sonuç almamanız mümkün olur.
 • Tüm saça sürüp masaj yaparak uyguladıktan sonra bekleme süresi söz konusu olacaktır.
 • Oksidanın saçta kalması gereken azami sürenin 30 dakika olduğunu unutmayın. Oksidan çok uzun süre saçta kalırsa saç rengi daha da açılacaktır. Gözlemledikten sonra ideal noktaya ulaştığında hemen saçlarınızı yıkayınız ve bol şampuanla temizleyiniz. Ardından yine bol suyla durulayarak saçlarınızın yeni rengini gözlemleyiniz.
 • Saçlarınızı oksidanla açtıktan sonra havlu kullanarak nemini alın. Fakat saç kurutma makinesi ya da fön makinesi kullanmayın. Bunun yerine saçlarınızı kendi kendine kurumaya bırakın.

Oksidan Kaç Numara Kullanılmalı?

Çok farklı oksidan kremi numaraları olduğundan dolayı kafa karışıklığına yol açabilmektedir. Bunun için şu skalayı kullanabilirsiniz.

 • Oksidan 20 Vol

Eğer saçınızı 1-2 ton açmak ve ardından saçınızı aynı tonda boyamak istiyorsanız 20 numara oksidan sizin için ideal sonuç olacaktır. Aynı zamanda çıkan beyazları kapatmak için yapılacak olan boyamalarda da ideal seçimdir.

 • Oksidan 30 Vol

Saçınızın rengini 2-3 ton kadar açar.

 • Oksidan 40 Vol

Evde kullanabileceğiniz en yüksek oksidan numarası bu olmalıdır. Uzmanlara göre ise ev kullanımı için 30 Vol idealdir. Keza oksidan 40 saçlarınızı 3-4 ton açar ve röfle ya da balyaj gibi işlemler uygulanması için uygun pozisyona getirir.

Oksidan Kullanarak Saç Rengini Açanların Yorumları

Oksidan kullananların yorumları arasında hem pozitif hem de negatif sonuçlara rastlamak mümkün.

 • Oksidan kullanarak saçlarımı açtım. Sonuç gerçekten muazzam ama saçları yıprattığı ve sonrasında dökülmeye sebep olduğu da es geçilemez bir gerçek.
 • Saçlarımı ilk kez oksidan ile açtıktan sonra eski sağlıklı saçlarıma dönmem yıllarımı aldı. Zaten ilk uygulamada neyin ne olduğunu asla kestiremiyorsunuz. Oksidanı sürdükten sonra saçlarım öyle bir açıldı ki Çingene sarısı dedikleri modele döndüm. Kuru ve bakımsız, yıpranmış görünen saçlarla baş başa kaldım. Tabii ki bunu anlamak uzun sürdü. Çünkü yeni saçlar uzadığında saça ne kadar zarar verdiğinizi resmen görmüş oluyorsunuz. Oksidanı saçta beklettikçe bu etki daha da artıyor ve geri dönüşü zor oluyor.
 • Saçlarımı tam istediğim sarı tona getirdi. Zaten sarışındım ama daha da sarı bir ton yakalamak istiyordum. Oksidanı diplerden uçlara doğru sürdükten sonra düzleştirici kullandım ve sonuç mükemmel oldu. Tabii ki kimyasalın verdiği o yıpranma hissini her saça dokunduğumda hissediyorum. Ben bu tonu istediği için bu yıpranmayı göze aldım.
 • Saça göre oksidan seçimi de önemli. Hemen hemen her kozmetikte 30’luk ya da 40’lık oksidasyon bulunuyor. Siz gidip ilk saç boyama deneyiminizi 60’lık antioksidan ile yaparsanız saçınız tabii ki yıpranır. Ayrıca benim saçlarımın ince telli oluşundan dolayı ben 30’luk kullanıyorum. Saç rengim de açık olduğu için yeterli geliyor. Eğer kalın telli ve koyu saça sahipseniz 40’lık size yetebilir. Fakat kesinlikle evde kendi başınıza 60’lık oksidan kullanmayın.

9RFa2B2W

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir