Botulizm Hastalığı Nasıl Bulaşır? Tedavisi ve Korunma Yolları Nelerdir?

Botulizm Hastalığı Nasıl Bulaşır? Tedavisi ve Korunma Yolları Nelerdir? Botülizm bakteri kaynaklı bir hastalıktır ve çeşitli yollarla insanlara bulaşır. Tüketilen gıdalara dikkat ederek korunma sağlanır. Tedavisi vardır.

Botulizm Hastalığına Dair Her Şey

Botulizm ya da botulismus denilen hastalık, clostridium botulinum bakterisi tarafından üretilmektedir. Pek çok sebebe bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Uygunsuz gıda yenmesi, bebeklerin toprak yemeleri gibi durumlarda bu hastalık ortaya çıkmaktadır.

Bu içerikte ve Botulizm Hastalık Bulaşma yolları Tedavi Korunma yolları Botulizm hastalığı Nas ile ilgili bilgiler bulabilirsiniz.

Nadir olarak görülebilen botulizm hastalığı aynı zamanda ölümcül olmaktadır. İnsanlarda bulunan sinir sistemine yaptığı saldırılarla kendini belli eden zehirli toksinlerin oluşumunda etkilidir.

Botulizm türleri, belli başlı etmenlere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Gıda zehirlenmesinin ortaya çıkardığı botulizmin nedeni toksin içerikli gıdaların tüketilmesidir. Bağırsaklarda gelişme ve vücuda toksin yayma işi bebek botulizmi tarafından gerçekleştirilir.

Bunun nedeni ise bal ve toprak yemek olarak karşımıza çıkmaktadır. Bir diğer tür de yaralardan kaynaklanan botulizmdir. Bu hastalık da yarada bulunan bakterilerin çoğalması ve yayılması sonucu oluşur.

Botulizm İnsanlara Nasıl Bulaşır?

Botulizm İnsanlara Nasıl Bulaşır?

Nadiren görülen bu rahatsızlık akıllara botulizm insanlara nasıl bulaşır sorusunu getirmektedir. Bu hastalığa sebep olan bakterinin clostridium botulinum olduğunu söylemiştik.

Bu bakterinin bulunduğu bazı yerlere örnek olarak toprak, bazı hayvanların dışkısı, meyve ve sebzelerin yüzeyleri sayılabilir. Saydığımız bu örneklerdeki durumlara maruz kalan insanlara bakterinin bulaşması kolay olmaktadır.

Botulizmin bulaşması toprakla ve hayvan dışkısı ile temas kuran insanlarda görülmektedir. Bunun yanı sıra meyve ve sebzelerin kirli yüzeylerinde biriken bakterilerin vücuda alınması da bu hastalığa sebep olabilmektedir.

Özellikle bozulmuş hazır gıdaların ve konservelerin mikroorganizma üretmeleri kolay olmaktadır. Bu da botulizm hastalığının yayılmasında etkilidir.

Botulizm Belirtileri Kaç Gün İçinde Ortaya Çıkar?

Botulizme neden olan etmenler olarak önemli unsurları sizlerle paylaştık. Bu unsurların insan vücuduna olan etkilerinin ne kadar sürede ortaya çıkacağı önemlidir. Botulizme neden olan etmenlerin vücuda alınmasının ardından botulizm belirtileri kaç gün içinde ortaya çıkar sorusu önem arz etmektedir.

Bu hastalık, bakterinin insan vücuduna girmesinden itibaren etkisini göstermektedir. Genellikle saatler sonra etkisi ortaya çıkmakla birlikte en geç 1-2 gün içerisinde kendisini belli etmektedir. Yaradan kaynaklanan botulizm hastalığının görülmesi de 4 gün ile 2 hafta arasında olmaktadır.

Botulizm hastalığının görüldüğü kişiler belli başlı durumlardan şikayetçi olmaktadır. Bu şikayetler aynı zamanda botulizmin belirtilerini de gözler önüne koymaktadır. Bu hastalığın belirtileri insanlarda farklı olarak ortaya çıkabilir. Belirti ortaya çıkar çıkmaz bir sağlık kuruluşuna gitmek uzman hekimden yardım almak hayati öneme sahiptir.

Botulizm Belirtileri Nelerdir?

Botulizm Belirtileri Nelerdir?

Botulizm belirtileri nelerdir diye soracak olursanız bu hastalığın pek çok belirtisi olduğunu sizlere söyleyebiliriz. Kişiden kişiye değişiklik gösteren bu belirtiler, hayatı tehlikeye sokacak dereceye de ulaşabilir. Bu nedenle erken tanı ve tedavi önem taşımaktadır. Bu hastalığın belirtileri olarak şunları söylemek mümkündür:

 • Yorgun ve halsiz hissetme, baş dönmesi

 • Yutma esnasında güçlük çekilmesi

 • Ağızda kuruma olması

 • Boğazda oluşan ağrı

 • Konuşmada güçlük çekme, adeta sarhoş gibi konuşma

 • Baş ve boynun dik tutulmasında zorluk yaşama

 • Nefes almada zorluk çekme

Yukarıda maddeler halinde saydığımız botulizm belirtileri ileriki yaşlarda görülmektedir. Bunun yanı sıra bebeklerde de botulizmin belli başlı belirtilerinin olduğunu söylemek doğru olacaktır. Bu belirtileri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Bebeklerin göz kapaklarında düşme görülmesi

 • Başını tutmada zorluk yaşamaları

 • Vücutlarında halsizlik görülmesi ve sürekli uyuma isteği

 • Beslenmeleri esnasında güçlük çekmeleri

 • Kaslarında gevşeklik sorunu

 • Kabızlık sorunu ve karınlarında şişlik

 • Ağlamalarında zayıflık görülmesi

Botulizmin Tedavisi Var mıdır?

Botulizm tedavisi olan bir hastalıktır. Ancak bu hastalığa sebep olan bakterinin daha fazla yayılmasını önlemek için erken tanı önem taşımaktadır. Botulizmin türüne göre de tedavi uygulanabilmektedir. Ayrıca bebeklerde de görülen ve ölümcül olabilen bu rahatsızlık için tedavi yöntemi de bulunmaktadır.

Hayatı etkileyen bu denli önemli bir hastalık için botulizmin tedavisi var mıdır sorusu önem taşımaktadır. Bu hastalıkla mücadelede ilk yöntem antitoksin adı verilen ilaç kullanımıdır. Bu ilaç kandaki toksinlerle mücadele etmektedir.

Vücutta bulunan toksinlerin atılması için birtakım tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Bunlar; ishal yapıcı ilaçların kullanılması, midenin hortumla temizlenmesi, kusmaya yardımcı ilaçlar ve yaralı bölgenin temizlenmesi gibi yöntemlerdir.

Botulizmden Korunmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Botulizmden korunmak için neler yapılmalıdır sorusu insanların hayatını etkileyen bu hastalığa yakalanmamak için önem taşımaktadır. Bu korunma yollarından ilki konservelerin yapımına dikkat edilmesidir. Özellikle konserve yaparken konservenin gerekli sıcaklık ve basınca ulaşması sağlanmalıdır. Kötü ve tarihi geçmiş gıdaların tüketilmemesi gerekmektedir. Bebeklere bal ve bal içeren gıdaların verilmemesi bu hastalığın yayılmaması için önemlidir.

46131