Ödem Attıran Yiyecekler Listesi ile Sağlıklı Günler

Ödem Attıran Yiyecekler Listesi ile Sağlıklı Günler. Ödem; vücutta oluşan fazla sıvı birikmesidir. Vücudun fazla suyu hapsetmesi yani ödem sonucunda, fiziksel değişimlere de neden olduğu gözlenmektedir. Cilt ve doku arasında meydana gelen sıvı birikmesi anlamına gelen ödem, normalden daha kilolu görünmenize yol açar.

Özellikle yaz aylarındaki mevsim sıcaklarının artmasıyla karşılaşılan bu durum; yüksek sıcaklıkların damarlarda genişlemeye sebep olmasından dolayı, damarlar içerisinde dolaşan sıvının daha kolay bir şekilde dokulara geçmesiyle oluşuyor.

Vücudun ağırlaşmasının yanı sıra eller ve ayaklarda şişliklerin oluşması gibi sorunlara neden olan ödemin meydana gelmesinde; yetersiz su içmek, fazla kilolar, karbon hidrat tüketiminin fazlalığı, regl ve menopoz dönemleri, aşırı egzersiz, ihtiyaçtan fazla tuz tüketilmesi gibi faktörler de yer alıyor.

Ödem Oluşumunu Engelleyen Yiyecekler;

Ödem Oluşumunu Engelleyen Yiyeceklerden ananas
  • Ananas

Ananasta bulunan bromelain maddesini mutlaka duymuşsunuzdur. Bromelain, selülit oluşumunda etkili olan protein grubunun parçalanmasını sağlayan bir madde olmasının yanı sıra vücuttaki fazla suyun atılmasına da destek oluyor. Ayrıca ananas, yüksek lif oranı bulunan bir meyve olduğundan, sindirim sistemi üzerinde de oldukça etkilidir. Ödem sorununu sık sık yaşıyorsanız, düzenli olarak ananas tüketmeye özen göstererek bu sorunu çözebilirsiniz.

Salatalık
  • Salatalık

Diüretik etkisi bulunan salatalık, yüksek anti oksidan kaynağı olduğundan hücre ve kan damarlarının korunmasında son derece etkili bir yiyecektir. Yapısı itibariyle %96 sudan oluşan salatalık; beta karoten ve C vitamini de içerdiğinden sağlıklı besinler grubunda yer alıyor. Vücudunuzda oluşan ödemin atılmasında ve düzenli tüketim ile oluşumunun engellenmesinde etkili olan salatalık, vücudun kaybettiği suyu yerine koyabildiğinden su tutmasına ihtiyaç bırakmıyor. Ödem ile doğal yollarla baş etmek isteyenler için mükemmel bir seçenek.

Maydanoz
  • Maydanoz

Özellikle diyet listelerinden eksik olmayan maydanoz; C vitamini ve yüksek oranda lif içerdiğinden ödem attırmak için kullanabileceğiniz doğal yollardan biridir. İdrar üretimini arttırarak, vücuttaki fazla sıvının yok edilmesini sağlayan maydanoz, çiğ tüketilebileceği gibi haşlanıp suyu içilerek de tüketilebilir. Zengin bir içeriği bulunan maydanozu abartarak, fazla tüketmeniz halinde ise tansiyon düşüklüğüne neden olabileceğinden kontrollü kullanılması gerekiyor.

ödem attıran yoğurt
  • Süt, Yoğurt ve Kefir

Yüksek kalsiyum içeren bu yiyecekler, vücut sıvılarındaki mineral dengesinin sağlanmasında oldukça önemli bir rol oynuyor. Sağlıklı beslenerek, ödem oluşumunu engellemek isteyenlerin tercih edebileceği bu doğal yiyecekleri; günlük olarak ortalama 2-3 porsiyon tüketmeniz gerekiyor. Süt, yoğurt ve ya kefiri öğünlerinize ekleyerek, sindirim sisteminize de yardımcı olabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

Kayısı
  • Kayısı

Kayısı tüketmeyi alışkanlık haline getirmeniz durumunda; hem ödemlerinizden kurtulacak, hem de kilo verme sürecinizi hızlandırmış olacaksınız. İçerisinde yüksek miktarda potasyum barındıran kayısı; vücut sıvılarındaki sodyum potasyum dengesini sağlamaya yardımcı olduğundan, ödem atmak için etkili çözünler arasında yer alıyor. Mide ve bağırsak hareketlerini de arttıran kayısı, aynı zamanda cildin gençleşmesine de destek oluyor. Sağlıklı ve ödemsiz bir vücut istiyorsanız, günlük ortalama olarak 3-4 adet kayısı tüketmeniz öneriliyor.

ödem attıran yiyecek turp
  • Turp

Diüretik yapılı yiyecekler arasında bulunan turp; yüksek miktarlarda potasyum ve folat içeriğine sahiptir. Düzenli olarak haftalık beslenmenizde 1-2 kez tüketilmesi halinde, kandaki homosistein maddesinin azaltılmasına yardımcı oluyor. Gaz oluşumuna uygun bir yiyecek olması nedeniyle haşlayarak yiyebilir ya da suyunu içmeyi tercih edebilirsiniz. Vücuttaki ödemin atılmasına yardımcı olmasının yanı sıra bacaklarda oluşan dolaşım bozukluğu, kalp krizi ve felç risklerini de en aza indirmeyi sağlayan, doğal bir şifa kaynağıdır.

  • Enginar

Vücuttaki diüretik üretiminde oldukça etkili olan siyanarin içeren enginar; sağlıklı yapısı bakımında en sık tercih edilen yiyeceklerden biridir. Ödem atmaya yardımcı olarak kullanmak istiyorsanız, enginarı çiğ tüketmeyi tercih edebilirsiniz. Ancak bu şekilde tüketmeyi tercih etmiyorsanız, enginar yapraklarından yararlanarak çay şeklinde de tüketebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap