Nazire İsminin Anlamı

Nazire

Nazire İsminin Anlamı Anne ve baba adayları için yeni doğacak bebeğe isim vermek oldukça zorlu bir süreçtir. İnternet üzerinde araştırma yapan aileler, Nazire isminin anlamı nedir sorusunu yönelterek yanıt aramaktadır. Nazire; bir şeye benzetilerek yapılan şey, örnek, karşılık ve kafiyede benzer olma hali anlamlarına gelir.

Türk Dil Kurumuna göre Nazire isminin anlamı eş, örnek ve benzer olarak belirtilmiştir. Arapça kökenli bu ismin günümüzde kız çocuklarına verildiği ve telaffuz ederken ‘’İ’’ harfinin uzatıldığı bilinir. Ayrıca bu isim yalnızca Arap toplumlarında değil Türk toplumlarında da sıklıkla kullanılmaktadır. Günümüzde bu isme sahip olan binlerce kişi ile karşılaşmanız mümkündür.

Pek çok anne ve baba adayının yeni doğacak bebeklerine İslam dinine uygun bir isim vermek istedikleri bilinir. Bu bağlamda Nazire ismi Kuran’da geçiyor mu sorusu birçok kez sorulmaktadır. Nazire ismi, Kuran-ı Kerim’in herhangi bir ayetinde veya suresinde geçmez. Ancak bu isim güzel anlamlar çağrıştırdığı için caiz isimler arasında değerlendirilir.

2022 yılı verileri göz önüne alındığında Türkiye’de 22.740 kişinin Nazire ismine sahip olduğu bilinmektedir. Bu kişilerin yaklaşık 6 bini İstanbul, İzmir ve Ankara illerinde ikamet eder. Ayrıca bu ismin popülerlik sıralamasında 656. sırada yer aldığı ve son bir yılda daha fazla yaygınlaştığı söylenebilir. Eğer kız isimleri arasında değerlendirecek olursak, Nazire ismi en popüler 339. isimdir.

Yılların getirdiği bilgi birikimi ile isimden yola çıkarak karakter analizi yapmak mümkündür. Anne ve baba adaylarının ise Nazire isminin analizi hakkında bilgi sahibi olmak istedikleri görülür. Nazire ismini taşıyan kişiler genellikle neşeli, dışa dönük, özgüvenli, dürüst, cömert, sadık ve sıcak kanlı kişilerdir. Ancak bu kişilerin tutucu, etkiye açık, fazla sahiplenici, hassas ve alıngan olma gibi olumsuz yönleri de bulunur.

Nazire isminin rengi mordur. Bu isme sahip olan kişiler genellikle düzgün görünüşe, uzun ve dolgun yüz yapısına, uzun boya, açık kestane rengi saçlara ve ince çene yapısına sahiptirler. Ayrıca bu kişilerin ince ve uzun boyuna sahip oldukları da söylenebilir.

Nazire isminin harf analizine gelecek olursak; N harfinin sağduyuyu, A harfinin atılganlığı, Z harfinin bilimselliği, İ harfinin hassaslığı, R harfinin tereddütü, E harfinin ise mücadeleciliği çağrıştırdığı bilinir. Kısaca özetlemek gerekirse Nazire ismini taşıyan kişilerin sağduyulu, bilimsel açıdan okumayı seven, hassas, tereddütlü ve mücadeleci bir yapıya sahip oldukları söylenebilir.

Nazire ismindeki kişilerin doğal kimseler oldukları bilinir. Bu kişiler gönüllerinden geldiği gibi hareket etmekte ve yüksek enerji taşımaktadır. Bu nedenle girdikleri her ortamda ilgiyi üzerlerine çekerek sevilir ve saygı duyulurlar. Ayrıca bu kişilerin yeniliğe açık oldukları da söylenebilir.

Anne ve baba adayları yeni doğacak bebeklerine isim verirken ünlülerin bu ismi taşıyıp taşımadığını merak ederler. Bu nedenle Nazire ismine sahip ünlüler internet ortamında araştırılır. Ancak günümüzde bu isim her ne kadar yaygın olarak kullanılsa da Nazire ismine sahip olan bir ünlü yoktur. İzlediğiniz dizilerde veya filmlerde rol adı Nazire olan kimseler ile karşılaşmanız mümkündür.

nazire-isminin-anlami-35438
Nazire İsminin Anlamı

Anne ve baba adayları yeni doğacak bebeklerinin kardeşi ile benzer bir isim taşımasını isteyebilir. Günümüzde Nazire ismine benzer isimler; Nazlıcan, Nazife, Neyyire, Semire, Şakire, Nazik, Berire, Nazıdil, Zekire, Nazlıhan ve Kadire olarak sıralanabilir. Ayrıca Tahire ve Bahire isimleri de bu isme oldukça benzer.

Kısaca özetlemek gerekirse, Nazire isminin güzel anlamlar çağrıştırdığı, Kuran’da geçmediği ve bu isme sahip olan kişilerin güzel huylara sahip oldukları söylenebilir. Sizler de bu verileri göz önünde bulundurarak yeni doğacak bebeğinizin ismini belirleyebilirsiniz.

Nazire isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 4 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Bir Şeye Benzetilerek Yapılan Şey, Örnek.
  • 2 – Örnek Karşılık.
  • 3 – Manzum Eserde Ayrı Vezin Ve Kafiyede Benzer Olma Hali.
  • 4 – Eş, örnek, benzer

Cinsiyeti: Kız
Kökeni: Arapça
Söylenişi: nazi:re
Kuran ‘da geçmiyor.

Nazire ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Nazire ismini kullanan 22.740 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Nazire ismini kullanan 3.435 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Nazire ismini kullanan 1.499 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Nazire ismini kullanan 1.368 kişi bulunmaktadır.

Nazire isminin Türkiye sıralaması

Nazire en çok kullanılan 656. isimdir.

Kız isimleri arasında, en çok kullanılan 339. isimdir.

Nazire isminin Harf Analizi

Kişiye Nazire ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

N : Sağduyulu bir özelliğe sahip olduğunu çağrıştırır, n harfi fena değildir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

Z : Bilimsel açıdan, okumayı seven birini çağrıştırır,bir tane z harfinin isiminde olması iyidir.

İ : Hassas ve duygusal anlamlarını çağrıştırır, i harfi olmazsa da olur.

R : Tereddütlü birini çağrıştırır, olmasa da olur.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

Nazire İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Nazire ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Nazire isminin anlamını gözden geçirin!

Nazire İsminin Numerolojisi

Nazire isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

N: on yedi
A: bir
Z: yirmi dokuz
İ: on iki
R: yirmi bir
E: altı
TOPLAM: 86

19358