Nar Nasıl Ayıklanır? Taneleri Hızlıca Çıkarmanın Yolu?

Nar Nasıl Ayıklanır? Nar kadar lezzetli olan bir meyvenin bu kadar zor yenmesi ilginç bulunuyor. Ancak zor yenme kısmı tamamıyla doğru ayıklama tekniğini bilmediğinizden ötürü olabilir. Genellikle herkes temizlemek için öncelikle narı ortadan ikiye keser.

Ardından kendisine has yapısı üzerinde görülen nar tanelerini el yordamıyla tek tek çıkarmaya çalışır. Aslında narın iç yapısını gördükten sonra bunun daha kolay bir yolu olduğunu düşünmek kaçınılmazdır.

Sağlıklı beslenmenin en önemli yollarından birisi besin değerleri zengin olan yiyecekler tüketmektir. Bu bağlamda hücre iç sıvısını ciddi anlamda dengeleyen, potasyum açısından en zengin meyvelerden olan narı ayrı bir noktaya koyabiliriz.

Ayrıca kalsiyum, magnezyum, fosfor, demir ve çinko minerallerini içermektedir. Çoğunlukla vitamin deposu olarak anılması ise C vitamini yönünden ciddi bir değere sahip olmasından kaynaklanır.

Nar Nasıl Ayıklanır? Taneleri Hızlıca Çıkarmanın Yolu?
Nar Nasıl Ayıklanır?

Nar Nasıl Ayıklanır? Nar Tanelerini Çıkarmanın Yolu

Nar Nasıl Ayıklanır? Nar taneleri büyük bir uğraş sonucunda iç yapıdan ayrılarak servis edilir. Ancak bunu daha kolay bir biçimde yapmak son derece kolaydır. Üstelik evde hiçbir araca ya da özel bir ürüne ihtiyaç duymadan bunu yapabileceğinizi kendiniz test ederek görebilirsiniz.

Oldukça çekirdekli bir yapısı olmasından ötürü nar ayıklama sırasın bir narın içerisinden çok sayıda tane çıkar.

Nar ayıklama için bir kaşık yardımıyla içini oya oya çıkarabileceğiniz gibi elinizle taneleri ayıklamaya çalışabilirsiniz. Pratik mutfak bilgileri arasında da önemli bir yere sahip nar ayıklama yöntemiyle ise bu kadar efora ve zamana ihtiyacınız yok.

Narı ayıklamadan önce aldıktan sonra yıkayıp ardından kesme tahtasına alabilirsiniz. Bu aşamada bir kap ayarlamanız çıkaracağınız taneleri hızlıca içine boşaltmanız için gereklidir.

Ardından narı kesmeden önce masaya koyarak ileriye ve geriye doğru yuvarlamanız önerilir. Bunu yaparken biraz baskı uygularsanız narın iç yapısı gerilip gevşeyecektir. Bu sayede taneler biraz olsun yerinden kıpırdayarak çıkması daha da kolaylaşacaktır.

Yuvarlama işleminin hemen ardından narı tam ortasından keserek iki parça haline getirin. Ardından bir parçasını elinize alın ve narın iç kısmı avucunuza, kabuklu kısmı ise size doğru baksın. Elinizi daha önceden hazırladığınız kabın içerisine doğru tutun ve diğer elinize aldığınız tahta kaşıkla narın kabuk kısmına vurmaya başlayın.

Nar nasıl ayıklanmalı? Birkaç vuruşun ardından neredeyse tüm nar tanelerinin elinize döküldüğünü göreceksiniz. Tabii ki elinizden direkt olarak kaba dökülmeye devam edecek. Diğer yarım için de aynı işlemi uygulayarak yaklaşık bir dakikada tüm nar tanelerini çıkarmanız mümkün.

Eğer kabuğuna vurarak çıkarmak dışında pratik bir yöntem arıyorsanız bunun için de bir alternatif var. Yapmanız gereken şey yine narı bir kez yuvarladıktan sonra ortadan ikiye kesmek.

Bu kez kaba su doldurmak ve narın iç kısmı suyun altına bakacak şekilde kabın içerisine yerleştirmek. Kabukları yukarıya bakacak ve bir süre suya maruz kaldıktan sonra iç kısmı nar tanelerini salmaya başlayacaktır.

Nar nasıl ayıklanıyor? Öncelikle bıçakla keserken kolaylıkla nar tanelerini çıkarmak istiyorsanız narı ortadan ikiye kestikten sonra artı şeklinde dört kesik atmanız önerilir.

Bu sayede nar tanelerinin çıkmasını kolaylaştırırsınız. Ancak yine elinizin altına içi gelecek şekilde yerleştirmeli ve kabuğuna tahta ya da metal bir kaşıkla vurmanız şart. Bu işlemin ardından tüm nar taneleri hızlıca dökülecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap