Kudret Narı Nasıl Hazırlanır? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Kudret Narı Nasıl Hazırlanır? Faydaları ve Zararları Nelerdir? Kudret narı son zamanlarda her yerde karşımıza çıkan bir meyve olmuştur. İlk defa görenleri hayrete düşüren kudret narı değişik şekliyle herkesin dikkatini çekmektedir. Tropikal bir meyve olan Kudret narının asıl adı Papara’dır. Kudret narı daha çok ilaç ve gıda sanayisinde karşımıza çıkan bir meyvedir.

Bu yazıda ve Kudret Narı Hazırlanışı Faydaları Zararları Kudret Narı Tarifi Kudret Narı Kullanım detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Kudret narı olgunlaştığında dış kısmı turuncu rengini alır, içerisindeki çekirdekli kısım ise kırmızıdır. Kudret narının dış kısmı ekşi ve acı bir tada sahiptir.  Birçok meyvenin çekirdekli kısmı ekşi olmasına rağmen kudret narının çekirdeklerine yakın olan kısmı daha tatlıdır.

Kudret narı pek çok rahatsızlığa iyi gelmektedir. Saksıda, bahçede kolaylıkla yetiştirilebilen bir meyvedir.

Kudret narı, içerisinde birçok mineral ve vitamin bulundurduğu için bağışıklığı kuvvetlendirici bir meyve olarak bilinmektedir. Birçoğumuzun adını ilk defa duyduğu bu meyve nasıl tüketilir? Kudret narı nasıl hazırlanır? Kudret narı içerisinde hangi vitaminler bulunur? Gibi sorularınızın cevabı sinoplukoca.com sitesinde.

Kudret Narı Nedir Nasıl Tüketilir?
Kudret Narı Nasıl Hazırlanır

Kudret Narı Nedir Nasıl Tüketilir?

Bazılarımızın ilk defa duyduğu bu mucizevi meyve birçok şekilde tüketilebilir. Bu konuda birçok uzmanın öenerileri mevcuttur. Peki kudret narı nedir, nasıl tüketilir?

Kudret narı turuncu ve kırmızı renk karışımlı bir meyvedir. Dış kabuğu pürüzlüdür. Çekirdekleri nar tanelerine benzemektedir. Kudret narı içerisinde bolca vitamin ve mineral bulunduran bir meyvedir. C vitamini açısından zengin olduğu için bağışıklık sistemini kuvvetlendirdiği bilinmektedir.

Kudret narı, kan şekerini düzenlemesinde etkili olduğu bilindiği için daha çok diyabet hastaları tarafından tercih edilmektedir. Kudret narı kadınlardaki kısırlık sorunlarından tutun da bağırsak ve sindirim sorunlarına kadar daha pek çok konuda insanlara şifa olabilmektedir.

Kudret narının ne olduğu hakkında az çok bilgi sahibi olduk. Fakat çoğu kişinin ilk defa karşılaştığı bu meyveyi nasıl tüketeceği hakkında zihninde soru işaretleri mevcuttur.  Peki kudret narı nasıl hazırlanır, kudret narı nasıl tüketilir?

Kudret narının en bilindik tüketilme şekli macun şeklinde olanıdır. Çekirdekleri kabuktan ayrıp küçük parçalara bölünür ve bir kavanoza konulur. Bir su bardağı bal kudret narının üstüne dökülür ve kavanoz 30 ya da 40 gün boyunca ağzı kapalı bir şekilde saklanır. Bu karışım macun kıvamından daha sıvı bir halde olacaktır. sabahları 1 yemek kaşığı tüketilmesi önerilmektedir.

Kudret narının bir diğer tüketim şekli ise zeytinyağı ile karıştırılarak tüketilmesidir. Bu tarifin macun gibi uzun süre beklemesine gerek yoktur. Her sabah bir yemek kaşığı tüketilmesi yeterli olacaktır.

Kudret Narı Nasıl Muhafaza Edilir?
Kudret Narı Nasıl Muhafaza Edilir

Kudret Narı Nasıl Muhafaza Edilir?

Evimize aldığımız meyveleri genellikle eve geldiğimiz an yıkayıp buzdolabındaki meyve ve sebze bölmesine kaldırırız. Fakat kudret narını buzdolabında saklamak büyük bir hata olacaktır. Çünkü kudret narını yapacağınız macunlara vs. Kooyacağınız için buzdolabında sakladığınızda içeriği donacaktır. Bu nedenle üründen alınan verim düşecektir. Etkisi daha az olacaktır.

Kudret narı nasıl muhafaza edilir? Sorusunun cevabı serin ve kuru bir yerde saklamak olacaktır. Böylelikle meyvenizin içeriğinde donu tekrar çözüldüğünde meydana gelen dalgalanmalar olmayacaktır. Bu saklama yöntemi sayesinde meyvenizden tam verim alacaksınız.

Kudret Narı Nereden Temin Edilir?

Kudret narı eskiden bize uzak bir meyve oldupu için herkesin aklına ilk kudret narı nereden temin edilir? Sorusu gelmektedir. Bizim hayatımıza yeni girmiş olmasına rağmen kudret her market ve  manav tezgahında var artık. Sayısız faydaları öğrenilmeye başlandığında beri talep arttığı için her büyük market ve manavda bulunması kolay olmaktadır.

Kudret Narı Türkiye’de Nerede Yetişir?

Kudret Narı Türkiye’de Nerede Yetişir?

Kudret narı tropikal bir meyve olduğu için daha çok dışarıdan ithal edilmektedir.  Anavatanı Hindistan, Asya ve Amerika gibi bize uzak olan ülkeler olmasına rağmen kudret narı ülkemizde de yetiştirilmeye başlanmıştır. Peki kudret narı türkiye’de nerede yetişir? Sorusuna ilk cevap Bursa olmaktadır.

Bursa ve yalova da çok üretildiği görülen kudret narı pek çok kişi tarafından tercih edilmektedir. Eskiden ithal ettiğimiz bu ürünün artık yerli üretimi yapılması bir çok kişi tarafından olukça olumlu karşılanmaktadır.

Kudret Narı Tadı Nasıl?

Kudret narı bizim alışık olmadığımız bir tada sahiptir. Bu nedenle birçok kişi önyargı ile yaklaşmaktadır. Kudret narı nasıl hazırlanır? Kudret narı tadı nasıl? Gibi daha pek çok soru zihnimizi meşgul etmektedir.

Kudret narı acı bir tada sahiptir. Bu nedenle balla ya da zeytinyağıyla tüketilmektedir. Böylelikle acı tadı bastırılır ve faydalı vitamin ve mineralleri bal ya da zeytinyağına geçer. Bu sayede meyveyi tüketmek daha kolay bir hale gelecektir.

Kudret Narı Hangi Mevsimde Olur?

Kudret narı hangi mevsimde olur? İgrus olarak sizlere bu sorunun yanıtını vereceğiz. Kudret narı tropikal bir meyve olduğundan yaz mevsiminin koşullarına alışkın bir meyvedir. Ülkemizde üretilen kudret narları genellikle eylül ayının sonuna kadar yetiştirilmektedir.

faydaları ve zararları

Kudret Narı Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

Kudret narı nasıl hazırlanır? Kudret narı nedir? gibi pek çk soruya yanıt verdik. Şimdi gelelim kudret narı faydaları ve zararları nelerdir? Sorusuna.

Herkesin dikkatini cezbeden kudret narı, her meyve gibi faydaları olduğu gibi zararı da olabilen bir meyvedir.

Kudret narının faydaları:

 • Kudret narı; ülser, reflü gibi mide problemlerine iyi gelir, sindirim sorunlarını çözer.
 • Varis ağrılarının hafiflemesini sağlar.
 • C vitamini bakımından zengin olan kudret narı, bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Kan şekerini düzenlediği için diyabet hastalarına iyi gelmektedir.
 • Sindirimi kolaylaştırdığı için kabızlık probleminin ortadan kalkmasını sağlar.
 • Yanık ve yara gibi cilt problemlerinin iyileşmesini sağlar.
 • Kanser hücreleriyle savaştığı bilinen kudret narı sayesinde kanser hücrelerinin vücuda yayılması engellenir.
 • Antibiyotik özelliği olan kudret narı, grip ve nezle gibi mevsimlik hastalıklarla savaşabilmemiz için oldukça faydalıdır.

Kudret narının zararları:

 • Kudret narı, kabızlığı gidermesiyle bilinen bir meyvedir. Fakat çok fazla tüketildiği takdirde ishal ve karın ağrısı yapabilmektedir.
 • Kanama riskini arttırdığı için hamilelik döneminde düşüklere sebebiyet verebilmektedir. Bu nedenle gebelerin kullanırken dikkatli davranmas gerekmektedir.
 • Çok tüketildiği takdirde ateş, baş ağrısı gibi birçok rahatsızlığa sebep olabilmektedir.
 • Kan şekeri seviyesini düşürdüğü bilinen kudret narının tansiyon ilaçlarıyla kullanılması sakıncalıdır. Bu gibi durumlarda bir hekime başvurulması gerekmektedir.
fiyatı nedir

Kudret Narı Fiyatı Nedir?

Kudret narı fiyatı nedir? Bu konuda kesin bir bilgi yoktur. Kudret narı tane hesabıyla satılmaktadır ve genellikle fiyatlar 5 TL’den başlamaktadır.

İgrus olarak bu yazımızda kudret narı nasıl hazırlanır?, kudret narı macunu, kudret narı nereden alınır? Gibi kudret narı ile ilgili merak ettiklerinizi yanıtladık. Hayatın içinden merak ettiğiniz her türlü sorunuza yanıt bulmak için sitemize bekleriz.