Nar Hangi Ay ve Mevsimde Yetişir? Olgunlaşma Zamanı ve Faydaları

Nar, ağaçların yapraklarının sarardığı ve dökülmeye başladığı sonbaharda yetişir. Çarşıdan aldım bir tane eve geldim bin tane bilmecesinin de yanıtıdır. Narın her bir tanesi hatta tanelerinin içerisinde çekirdekleri, kabukları bile sağlığa yararlıdır.

Nar
Nar Hangi Ay ve Mevsimde Yetişir? Olgunlaşma Zamanı ve Faydaları

Sadece meyve olarak tüketilmez, pastanelerde süs amaçlı da kullanılır. Suyunu sıkarak muhteşem bir vitamin deposuna sahip olabilirsiniz. Bol miktarda lif ihtiva eder, bu sayede sürekli açlık hissetmezsiniz ve kilo vermenize yardımcı olur.

Nar Besin Değerleri

  • İçerdiği C vitamini bir günlük gereksinimin çeyreğini karşılar.
  • E vitamini
  • K vitamini
  • Çinko
  • Magnezyum
  • Fosfor
  • Demir
  • Ve yüksek miktarda protein barındıran, sağlıklı meyvelerden biridir.

Nar Ne Zaman Yetişir? Hangi Mevsimin Meyvesidir?

Nar, sonbaharın ikinci ayında başlar ve kışın ilk ayına kadar yenir. Olgunlaşma süresi ise Eylül – Ekim’dir. Kış başlamadan önce bağışıklığı kuvvetlendirerek hasta olmanın önüne geçebilirsiniz.

Narın İnsan Sağlığına Olan Mucizevi Faydaları

Nar sevmeyen varsa yararlarını okuduktan sonra fikriniz değişecektir.

Kanseri önleyici vitaminler içerir.

Yüksek miktarda antioksidan ihtiva eder kanserli hücrelerle savaşır.

Kalbe ve damara iyi gelir: E vitamini çok yararlıdır ama antosiyanin – polifenol bu vitaminden katbekat etkilidir. Antioksidan niteliği plak artışı engellenir, kalp – damar içindeki kötü maddelerin atılmasını sağlar.

Tansiyonu eşitlemeyi destekler. Yüksek tansiyon hastaları için iyidir. Kan miktarını da artırır. Damardaki olası sertleşmelerin de önlenmesine yardımcıdır.

Erkeklerde çok sık görülen prostat kanserine iyi gelir: Bilimsel çalışmalar gösterdi ki nar, kanserli hücrelerin aktivitesini ağırlaştırır. Nar suyu içmek bu kansere fayda sağlar.

Mide sorunları için birebirdir: Narın beyaz zarlarını soyarak yiyorsanız artık bu hataya düşmeyin. Eğer midenizde yanma, acımsı şeyler hissediyorsanız narları beyaz kabukları ile yerseniz iyi gelir. Ayrıca hazım sorunu olanlar için de yararlıdır. Kahvaltı yapmadan önce; nar – pekmez – bal üçlüsünü tüketerek iltihap sorunlarını da çözebilirsiniz.

Zayıflamayı destekleyicidir: Nar, içerdiği lif sayesinde açlık hissini bastırır ve uzun süre tok durmanızı sağlar. Şeker hastalığı ya da obezite ile mücadele için biçilmiş kaftandır.

Cilde de iyi gelen özellikleri vardır: Antioksidanlar sadece iç organlarımız için değil, cildimiz için de yararlıdır. Farklı kozmetik mallarda bulunmaktadır. Narın direk suyunu sıkarak ya da kabuklarını sıcak su içerisinde yumuşatıp cilt kırışıklığı olan yerlere sürebilirsiniz.

Güneş lekeleri ve cilt iltihabını iyileştirici etkisi vardır: C vitamini, bizleri hastalıklardan koruduğu gibi cildi de güzelleştirir. Sürekli güneşe maruz kalan ciltlerdeki lekeler, ince çizgiler yok olmaya başlar. Ciltte iltihap durumlarını geçirmek için de kabuğunu cilde sürmek gerekir.

Anne sütünü çoğaltıcı etkisi vardır: Narın kanı mikroplardan arındıra özellikleri vardır. Ayrıca gebelik daha rahat geçer ve süt miktarı çoğalmaya başlar.

Eklem ağrılarını geçirmede yardımcıdır: Nar flavonoidler içerir. Bu da eklem ağrılarını dindirmeye yararlıdır.

İshali kesici etkisi vardır: İshal için narın kendisini değil kabuklarını kullanmamız gerekiyor. Ciltte uygulandığı gibi, kabukları kaynar su içerisinde yumuşatılır, soğuması beklenir ve yarım yemek kaşığı balla kabukları birleştirip tüketmeniz gerekir.

Soğuk algınlığı gibi kış hastalıklarına iyi gelir: Antioksidanların bir diğer olumlu etkisi de kışın ortaya çıkan enfeksiyonları yok etmesidir. Böylece grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklara yakalanma riski azalır ya da çok hafif atlatırsınız.

Narın Sağlığımıza Zararları

Tansiyon problemi olan kişiler, ilaç kullanarak düşürür, nar da benzer etki yapar ve bu yüzden bu kişilerin içmesi önerilmez. İçecekseniz de hekiminize sorduktan sonra için.

Şeker hastaları ve obezite sorunu olan kişiler için de yan etkileri olabilir. İçerdiği şeker miktarından dolay çok yememeleri gerekir.

Gebelik sürecinde narın çok yenmesi zararlı olabilir. Bazı kasılmalar görülebilir.

Her ne ilaç kullanıyorsanız kullanın, tüketmeniz veya tüketmemeniz gereken meyveleri, sebzeleri içmemeleri önerilir.

3CyOGkvY

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir