Nar dondurucuda nasıl saklanır?

Nar dondurucuda nasıl saklanır? Ülkemizde en çok sevilen ve çeşitli alanlarda kullanılan nar bitkisi kuraklığa dayanıklı olan akdeniz ikliminin görüldüğü yerle..

Nar dondurucuda nasıl saklanır?

Ülkemizde en çok sevilen ve çeşitli alanlarda kullanılan nar bitkisi kuraklığa dayanıklı olan akdeniz ikliminin görüldüğü yerlerde yetişebilen önemli bir bitkidir. Kalın kabuğu ile beraber soğuğa oldukça dayanıklı olanlar insan sağlığı için oldukça faydalı bir meyve olmaktadır. Belirli dönemlerde yetişen nar meyvesini bulamadığınız da tüketebilmek için belli başlı saklama yöntemlerinden yararlanmanız gerekiyor. Kendi döneminde yetiştiği zaman temin ettiğiniz nar meyvelerini sıra üzerinden satın almak istediğinizde hem lezzetsiz hem de pahalı olacaktır. Bu sebeplerden ötürü profesyonel bir şekilde saklama yapmanız önemlidir. Nar meyvesini profesyonel şekilde saklarken dikkat etmeniz gereken belli başlı önemli kurallar bulunuyor.

Nar dondurucuda nasıl muhafaza edilir?

Nar meyvesinin derin dondurucuda saklarken belli başlı noktaların bilinmesi önemlidir. Buzlukta saklanması çok fazla önerilmez çünkü nar taneleri bu şekilde erimeye başlayacaktır ve sadece çekirdek kısımları kalacaktır. Uzun bir süre dayanamayacağın dan dolayı başka bir yöntem uygulanması gerekiyor. Sert ve ile olarak seçmiş olduğunuz narları ayıklamadan hasır bir sepet içerisine yerleştirin. Evin güneş almayan alanları içerisinde rahatlıkla saklama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Güneşten hoşlanmayan bir meyve olduğu için gölge alanlarda saklamak çok daha başarılı sonuçlar verecektir. İlk olarak mevsimi içerisinde almış olduğunuz nar kabuklarından ayrılır. Tanelerini muhafaza edebilmek için bir kabın içerisine alırsınız. Yıkama işlemini gerçekleştirdikten sonra suyunu salması için bir süzgeç yardımı alabilirsiniz. Sonrasında buzdolabı poşetleri yerine bir kap kullanılmalıdır. Poşetler içerisinde nar tanelerinin ezilmesi daha kolay olacağı için dondurucuya yerleştirirken üst raflara koymanız daha büyük avantaj sağlayacaktır. Nar tanelerini saklamış olduğu mutlaka hava almayacak şekilde kapatılmalıdır aksi takdirde hızlı bir şekilde bozulma gerçekleşebilir. Bu şekilde hazırlamış olduğumuz nar tanelerini dondurucu içinde 90 gün kadar sağlıklı ve taze bir şekilde muhafaza edebilirsiniz. Pazardan satın almış olduğunuz nar kaliteli değilse ve taze değilse uzun süre dayanamayacak tır. Sert bir kabuğa sahip olmasına rağmen içindeki taneleri oldukça yumuşak yapılı olduğu için hızlıca erimeye ve bozulmaya başlar. Tüketmek istediğiniz zaman 6 saat öncesinden buzdolabının soğutucu bölümünden alınır ve dışarıda bekletilebilir. Ardından yiyeceklerinizi süslemede rahatlıkla kullanabilirsiniz. 71950